1

Temat: Alfabet muzyczny na gitarze

Część ! Witam wszystkich

od pewnego czasu nurtują mnie pewne problemy i mam nadzieję że mi pomożecie.

Grałem nieco na pianinie i przeniosłem się na gitarę... niestety miałem niemały problem w odnalezieniu się:

1) alfabet muzyczny zaczyna się od C, dlaczego w gitarze zarówno najwyższy jak i najniższy dzwięk to E ?

2) czy jest jakiś sposób aby przedstawić ułożenie dzwięków na gryfie w formie linearnej - graficznej ? czy np. struna E od 0(pusta)-12 progu, potem struna A od 0(pusta)-12 .. jeśli tak to jak mam rozumieć progi 12-24 ?

pytam ponieważ na pianinie wszystko miało "ręce i nogi" tzn najniższe dzwięki po lewej a najwyższe po prawej, fisy gisy itp na czarnych i wszyscy byli zadowoleni big_smile dlatego interesuje mnie "sznurowy" zapis żebym mógł wzrokowo ogarnąć gdzie co jest.


z góry przepraszam za tak banalne pytania ale męczą mnie one niesamowicie tongue

2

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

Jak się pomylę to poprawiać ;D

1) Czy ja wiem, czy alfabet muzyczny zaczyna się od C? Tak się przyjęło bo jest to "podstawowy" dźwięk gamy po przekształceniu na system dur-mol, a właściwie skali która się nie przekształciła. Najwyższy dźwięk na gitarze to E? Zależy ile masz progów i jak stroisz. Jak masz 22 progi i stroisz standardowo E1 to najwyższym dźwiękiem jest D, a nie E. Od biedy możesz podciągnąć o 1.5 tonu do F. Dlaczego zaczyna się od E? Bo kiedyś jakaś mądra głowa wymyśliła że tak będzie fajnie, prosto i przyjemnie i wymyślili taki strój. Podejrzewam że gitara nie była pierwszym strunowym instrumentem który się stroi w ten sposób. Zawsze możesz w ramach odmienności wszystkie struny nastroić do jednego dźwięku ;D

2) Zacząłem się rozpisywać, ale w sumie... Kurs przeczytany?

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

3 (edytowany przez Recka 2012-04-28 07:18:00)

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

1) mam 24 progi i stroje "klasycznie" więc najwyższa to E smile

2) kurs przeczytałem ale nie znalazłem satysfakcjonującej odp. na ten temat.

4

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

http://s4.hubimg.com/u/4527223_f520.jpg

Razem z 12 progiem zaczyna się wyższa oktawa.
Pusta struna - E
Struna na 12 progu - E o oktawę wyższe.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

5

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

chodziło mi bardziej .. jakbyśmy chcieli zagrać od najniższego dzwięku do najwyższego ( w tym przypadku od E1 - E6 ):

E: 0-12
potem
A: 0-12
potem
D: 0-12
potem
G: 0-12
potem
B: 0-12
potem
e: 0-12

i te dzwięki po 12 progu liczy się jakby inaczej bo to to samo tylko o oktawę wyżej ?

czyli mamy jakby 2 grupy: dzwięki główne od 0-12 i te same dzwięki od 12-24 tylko żę oktawę wyżej ? dobrze to rozumuję czy nie bardzo ?

6

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

Recka napisał/a:

czyli mamy jakby 2 grupy: dzwięki główne od 0-12 i te same dzwięki od 12-24 tylko żę oktawę wyżej ? dobrze to rozumuję czy nie bardzo ?

No na chłopski rozum można by tak powiedzieć. Obczaj sobie ten link co podałem.
Czyli np. i na 1 i na 13 progu struny E mamy dźwięk F, tylko że na 13 jest o oktawę wyższy.
Na 2 i 14 mamy F#,
Na 3 i 15 jest G.
I tak dalej.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

7 (edytowany przez Panki 2012-04-28 12:53:50)

Odp: Alfabet muzyczny na gitarze

Recka napisał/a:

chodziło mi bardziej .. jakbyśmy chcieli zagrać od najniższego dzwięku do najwyższego ( w tym przypadku od E1 - E6 ):

E 0-4 [E1]
A 0-4
D 0-4 [E2]
G 0-3
H 0-4
E 0-24 [E3] [E4] [E5]