1 (edytowany przez mikel1994 2011-08-25 18:20:22)

Temat: Jakich skal i zagrywek używa się w jakiej muzyce?

Witajcie,

mam kilka pytań. Jeżeli te pytania już były na forum to możecie mnie do nich odesłać linkiem i przepraszam za zawracanie tyłka ^.^

Pierwsze dotyczy skal gitarowych.

Mianowicie - jakich skal się najczęściej używa w jakiej muzyce? Nie sposób dla każdej tonacji rozpisywać sobie każdą skalę, bo to naprawdę trochę czasu może zająć... Lub ewentualnie które są wg. Was najciekawsze patrząc na muzykę jazzową, bluesową (tutaj jedna jest oczywista, ale czy używa się jeszcze innych?), rock, hard rock i metal, jak to wygląda np. w muzyce folk (np. jakie są używane w folk metalowych zespołach typu finntroll) i przeróżne inne rodzaje muzyki o których macie jakieś pojęcie i tymi informacjami moglibyście mnie wzbogacić i potomnych.

Kolejne pytanie odnosi się zagrywek gitarowych charakterystycznych dla jakiegoś rodzaju muzyki... W takim punk rocku wiadomo że prawie wszystko się opiera na power chordach, w metalu w sporej części też, choć czasami są one łączone z pojedynczymi szarpnięciami. W bluesie natomiast charakterystyczne są blue noty, a szczególnie ich podciąganie. Czytałem coś też kiedyś o płynnym przechodzeniu przez tercję (czy jakoś tak), bo podciągnięcia na innych instrumentach się raczej nie zrobi. Jest tego więcej? Jakie są takie charakterystyczne zagrywki, znów, dla rodzajów muzyki o której macie pojęcie i wiedzą moglibyście się pochwalić?

I trzecie pytanie, znów czysto teoretycznie. Jak przekazać słuchaczowi czy gra się skalę durową czy molową? Jeżeli jest podkład to to się właściwie czuje, mając to samo opalcowanie dla em i Gd przy durowym podkładzie gra się zdecydowanie bardziej... Skocznie? Dla wyróżnienia można tutaj akcentować przejście po jakimś interwale, czy coś? Z punktu widzenia harmonii oczywiście.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

2

Odp: Jakich skal i zagrywek używa się w jakiej muzyce?

Jeśli chodzi o skale i typy muzyki- szukaliśmy tego po całym internecie gdzieś już w tematach- i nie znaleźliśmy za wiele informacji... ;/

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!