1

Temat: Lutnictwo i piecyk-making

Dziś wpadliśmy z kolegami na pomysł zrobienia własnej głowy lampowej o mocy, na początek, 5W/10W (zdobycie w ten sposób wprawy) i późniejsze kombinowanie z większa mocą. Mamy do tego zaplecze i znajomego fachowca, więc pomyśleliśmy że warto mieć coś do roboty na wakacje. Tu pojawia się problem.

Wiem, że mpx miał do czynienia z tego typu rzeczami, może także ktoś inny będzie w stanie się wypowiedzieć. Pytam, gdzie mogę znaleźć schematy i jakie są zależności między rodzajami lamp i brzmieniem, a w końcu: Co lepiej robić na początek: head tranzystorowy, czy head lampowy? jak to zrobić? Jak uzyskać brzmienie przesterowane (jeżeli tylko przesterowane, to nic smile) Jakie lampy kupić? smile Prosiłbym o wyczerpujące odpowiedzi i sporo linków wink

Mam nadzieje, że może innym też ten temat pomoże i ułatwi zrobienie czegoś 'DIY'.

Za projekty głów tranzystorowych będę także bardzo wdzięczny.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

2

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/ <--- Kompedium wiedzy na temat wzmacniaczy gitarowych. Wręcz biblia. Obowiązkowa lektura przystępnie opisana smile

Co lepiej robić na początek: head tranzystorowy, czy head lampowy?

Sam sobie odpowiedz na to pytanie. Moim zdaniem jak już robisz coś to zrób od razu lampę.

Pytam, gdzie mogę znaleźć schematy i jakie są zależności między rodzajami lamp i brzmieniem

Schematy google -> "nazwa wzmacniacza + schematic". Cóż właściwie do gitarowców używa się ECC83(12AX7 amerykańska, 6N2P rosyjska) bo ma duże wzmocnienie i dobrze brzmi w gitarowcach, dając dobry przester. ECC82 lepsze są do cleanów. Ogólnie rodzaj lampy sam w sobie nie determinuje brzmienia wzmacniacza.

Jeśli chcesz sam zrobić od początku własny autorski wzmacniacz, cóż powodzenia tongue
Na początek lepiej skorzystać ze schematów np. jakiś preamp Fender (ze strony co podałem wyżej) + końcówka 5W na EL84.(takiego schematu nie znajdziesz ale mogę Ci narysować).
Dobrze "udokumentowany" jest Soldano Atomic, gotowe PCB itd.

Jak uzyskać brzmienie przesterowane (jeżeli tylko przesterowane, to nic smile)

Brzmienie przesterowane można uzyskać dwojako.
1. Lamerski sposób - dać  w sygnał diody krzemowe które  zetną wierzchołki sygnału dając przester. Zaletą tego jest prostota takiego układu, a wadą cóż brzmienie....
2. Lampowy sposób - dać na tyle dużo stopni wzmacniających, że triody same zaczną obcinać, przesterowywać sygnał.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Walnij sobie na poczatek 18w
http://www.turretboards.com/layouts_sch … ttilio.bmp
albo 36 (pelna regulacja (bajer!)) smile
http://www.turretboards.com/layouts_sch … tt_new.bmp

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

4

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Hmmm... Bardzo ciekawa jest ta 36'a wink Pytanie tylko, ile to by wyniosło? Podliczam i wychodzi, że za same lampy dam ~600zł... Więc na początek, kiedy jeszcze nie mam doświadczenia, to dla mnie trochę przy dużo... Ile by wynosił koszt Soldano Atomic (policzyłem, ze ok. 250zł...)?

Czy da rade kupić części z demobilu? Po taniości? Nie będę ukrywał, że kasa odgrywa tu duże znaczenie... Chcielibyśmy skombinować coś po najniższych kosztach, a sześciu stów za takie nie uważam. Chyba że lampy można załatwić na, powiedzmy, allegro, za niższą cenę. Wtedy sytuacja się diametralnie zmienia smile

Ewentualnie, gdyby na przykład chcieć zrobić head tranzystorowy Randall KH 300, albo 150 (grałem na 300 i muszę przyznać, że po usłyszeniu Soldano w internecie, to brzmienie podobałoby mi się bardziej niż brzmienie Soldano, a zależy mi także na dużej mocy). Żadnych schematów jak na razie nie mogę znaleźć, ale myślę że to kwestia czasu. Słyszałem, że tranzystor trochę prościej się składa, ciekawy jestem tylko czy to prawda i ile półprodukty 'elektroniczne' do takiego wzmaka by kosztowały (mam trochę zapasów, ale nie wiem, czy będzie tam wszystko, co potrzebne)... i czy w ogóle jest sens, bo, dajmy na to, lampa mnie wyniesie porównywalnie mniej (biorąc pod uwagę to, że to jest lampa smile)

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

5

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Oczywiscie, ze mozna kupic uzywane czesci, jak sie nie myle mpx tez tak kupowal, mam racje?
Jak bys chcial budowac ta 36- to lampy ok 350 zl by wyniosly (nie musisz mesy kupowac) (w sumie najdrozsza rzecz we wzmacniaczu(lampy)) Do tego jeszcze transformatory dochodza, a reszta jest juz relatywnie tania. Na probe mozesz od kogos jakies stare lampy za grosze odkupic, mysle ze na gitara.pl to cos by sie znalazlo.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

6 (edytowany przez Ellon 2011-06-24 20:55:01)

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

A jak z głowami tranzystorowymi? Na przykład ww Randall KH 300, albo KH 150, albo coś w tym stylu.

/Edit: Coś tej mocy... wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

7

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Na co Ci taka moc i jeszcze tak słaby wzmacniacz (KH)?

Według mnie nie ma sensu robić 36 watowego wzmacniacza, różnica w głośności będzie minimalna w stosunku do 20 watowego, a zaoszczędzisz dwie EL84. Lepiej już 50W na 2xEL34 w klasie AB. Kwestia tego czy będziesz umiał to tak poskładać, żeby siebie nie zabić, nie mówiąc już o bezproblemowym odpaleniu.

Jeśli chcesz coś co ma szatańską moc i nie zrujnuje Cie finansowo to najlepiej ten Soldano Atomic 5W, na maksymalnym gainie powinien przebić się przez perke (oczywiście przy normalnej paczce gitarowej na nornalnych głośnikach, a nie jakimś gównie w stylu Alphard).

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

8 (edytowany przez Ellon 2011-06-24 21:18:31)

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

150? Dla szpanu... smile Joke, perkusja mi zagłusza piecyk ten który mam, a uważam, że warto mieć na zaś trochę zapasu. KH 300 jest opcjonalne (brzmi bardzo podobnie do KH 150). Poza tym grałem kilkakrotnie na tym zestawie i brzmienie bardzo mi się podobało. Jeżeli mógłbym uzyskać brzmienie tego headu z mocą 50-80W to się na to pisze, jest mi to nawet bardzo na rękę. Zależy mi najbardziej na tym konkretnie brzmieniu... a wiem, że ta głowa takie ma.

Składać nie będę sam, ale z kolegami, pod wodzą elektryka informatyka, więc myślę, że damy rade. (OFC zachowując maxymalne środki bezpieczeństwa...)

Paczka będzie na pewno przyzwoita smile Jeżeli mówisz, że ten Soladano da sobie rade, to ci wierze smile Pytanie: z kad wytrzasnąć jak najtańsze lampy, potrzebne do budowy?

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

9

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

To jak tak to złóż od razu Soldano SLO 100. Płytki tanio na allegro można kupić. Najdrożej wyjdą wam trafa pewnie z 600zl. Dobrze zrobione chassis, dobry montaż, prowadzenie masy i zagra aż miło.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

10

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Ciekawe wlasnie sa te plytki z allegro, tanio plus schematy smile Myle o TS 9 od nich

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

11

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Paczka będzie na pewno przyzwoita  Jeżeli mówisz, że ten Soladano da sobie rade, to ci wierze Pytanie: z kad wytrzasnąć jak najtańsze lampy, potrzebne do budowy?

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

12

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

www.amptone.pl

Tutaj temat z budową Soldano.
http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p … mp;t=19008

Zresztą próbki są na youtube.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

13

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

http://gitara.pl/forum/viewtopic.php?id=80755

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

14

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Wróć... W poprzednim poście chodziło mi o Soldano Atomic... Się mi posty pomieszały... smile Jak coś złożymy, a myślę, że jeżeli wszystko będzie ok, to nastąpi to za 2- 3 tygodnie, mam nadzieje, że będę mógł liczyć na uwagi i opinie? Dzięki za te wszystkie porady. Mam nadzieje, że wszystko zagra.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

15

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Chcesz 150w randalla i budujesz 5w ? big_smile

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

16

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Jak się nie ma co cie chce, to cie chce, co się może mieć smile Jeżeli ten wzmacniacz nam się uda, tj. będzie grał jako tako przyzwoicie, to pomyślimy o czymś większym. Na razie zostanę przy tym. O Randala pytałem z myślą o przyszłości wink na razie nie wiem, czy damy rade Soldanowi... W każdym razie miałbym jeszcze do was jedna prośbę. Znalazłem kilka różnych schematów do tego Soldano... (z różną ilością i typami lamp) Teraz nie wiem, które są poprawne (i najlepsze, jeżeli w ogóle taką klasyfikacje można wprowadzić). Czy moglibyście zaproponować mi schemat, który zagra.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

17

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Ja mam poprawny i sprawdzony schemat.
Wysłałem na maila.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

18

Odp: Lutnictwo i piecyk-making

Dzięki ci dobry człowieku! smile W poniedziałek przystępujemy do pracy. FTW!!!

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X