1

Temat: Za grube palce?

Można mieć za grube palce do gitary? Często niestety dzieje się tak, że dociskając do progu jedną strunę, dotykam jednocześnie sąsiedniej, która po szarpnięciu wydaje tylko głuchy jęk. To normalne? Czy palce stwardnieją mi niedługo i ten problem zniknie (nie chodzi o same czubki palców, ale o taką miękką "górkę" trochę powyżej środka linii papilarnych, która tylko dotyka struny, nie przyciska)? A może to przez to, że obgryzam paznokcie?

2

Odp: Za grube palce?

Pewnie można. Opuszki oczywiście twardnieją, ale na grubego palucha to może nie pomóc. Albo ćwicz palce żeby Ci schudły, albo szukaj gitar z szerokim gryfem.  A może to wina techniki? Naciskaj tak żeby palce były pod kątem prostym do struny.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Za grube palce?

Starałem się naciskać na różne sposoby, znalazłem jeden sposób, dość niewygodny i dziwnie wyglądający, ale i tak czasami (albo i częściej) zdarza mi się stłumić strunę. Nie mam pojęcia jakim cudem ludzie mogą tak płasko przyciskać struny, jak widać na fotografiach... ja zakrywam 3 jednocześnie...
Zna ktoś może jakieś sposoby na "odchudzanie" palców? Jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało, choć widziałem, że mam jakieś grube palce. W ogóle mam dziwne palce, strasznie giętkie.

4

Odp: Za grube palce?

jaka wysokość strun nad 12 progiem?

5

Odp: Za grube palce?

Chyba nie grasz zbyt długo? Na początku każdy palcem zachacza o kilka strun, to normalne. Najlepiej pograj jakiś czas i wtedy stwierdzisz czy dalej tak jest. BTW grając na basówce chyba można mieć grubsze palce i one są pomocne.

6

Odp: Za grube palce?

Może kup sobie klasyka, tam są większe odstępy między strunami.

7

Odp: Za grube palce?

Nie ma co się gorączkować. Ja kiedy zaczynałem grę na gitarze miałem palce jak patyki. Dosłownie! Długie, ale bardzo chude. Natomiast na początku i tak tłumiłem niechcący sąsiednie struny. Teraz palce, po części dzięki grze na gitarze, a po części w związku z tym, że trochę dorosłem, stały się grubsze, a mimo to nie mam już takich problemów jak na początku nauki gdy palce miałem chudsze. Wniosek? Do wytrenowania wink

8

Odp: Za grube palce?

Owszem, można mieć słabsze predyspozycje "palcowe do gry", tzn. palce krótsze, grubsze i mniej elastyczne.
W początkowym stadium może się to jednak zdarzyć, że palec wygłusza sąsiednią strunę. Musisz poczytać w jaki sposób nadgarstek lewej ręki powinien być ułożony i w jaki sposób palec ma naciskać strunę sprawdzając, czy Ty tak właśnie to robisz.
Co do rady "przejdź na klasyka" - tu technika jest jeszcze bardziej wymagająca, a więc sprawa niezbyt ułatwiona.

Nie martw się narazie, to mało parwdopodobne abyś akurat miał palce tak grube, żeby to uniemożliwiało Ci grę. Ćwicz dokładnośc lewej ręki.

9

Odp: Za grube palce?

Ja tak miałem np. z utworem Sabbra Cadabra (początek), przećwiczyłem ten utwór powooooooooli, dooooooookladnie, baaaaaaardzo poprawnie technicznie, poooooooowoli i teraz bardz dobrze wychodzi. Mysłe, że może być tak, że ktoś będzie miał za gróbe palce, chociaż patrząc na jednego znajomego, który ma niebotycznie gróbe palce (i dosłownie, i w przenośni), a gra dłuższy czas - do wszystkiego (np. do dokładności, precyzji i szybkości) dojdziesz z czasem. Ćwiczenie czyni mistrza.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

10

Odp: Za grube palce?

Chyba martwiłem się na zapas. Po zagraniu setny raz jednej piosenki, przestałem jakoś szczególnie tłumić struny (zdarza się czasami, ale to tylko złe przesunięcie palca). Gorzej z niektórymi chwytami, ale chyba jakoś dam radę.
A tak pytanie poza tematem: Długo wam zajęła nauka płynnego przechodzenia między akordami?

11

Odp: Za grube palce?

z E do e jakieś 20 min, a z D do F jakieś kilka miechów