Temat: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Witam.

Czy wymiana strun z 11stek na 13stki wymaga interwencji przy mostku? Tzn czy trzeba będzie coś regulować.

Pozdrawiam.

2 (edytowany przez Klaudija 2010-08-31 00:23:20)

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Po jakiego Ci 13?! Nie ma takiej mocno słyszalnej różnicy, no chyba, że koniecznie chcesz bananka z gryfu i poździerane paluchy.

mwillusionmw napisał/a:

Czy wymiana strun z 11stek na 13stki wymaga interwencji przy mostku? Tzn czy trzeba będzie coś regulować.

Tak, będzie trzeba regulować.
W mostku, przy wymianie strun ja reguluję menzurę. Zmieniając na 13, będziesz musiał ustawić odpowiednią akcję strun, i jeszcze prętem pokręcić tak, żeby gryf sprostować, bo się zrobi niezły banan przy 13.

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

3

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Klaudija napisał/a:

Po jakiego Ci 13?! Nie ma takiej mocno słyszalnej różnicy, no chyba, że

Może lubi big_smile

Witam.

Czy wymiana strun z 11stek na 13stki wymaga interwencji przy mostku? Tzn czy trzeba będzie coś regulować.

Pozdrawiam.

Zależy od tego czy masz mostek ruchomy. Jeżeli masz jednostronne tremolo to mostek podniesie się w górę. Jeżeli masz floyda (chociaż wątpię) to czeka cię regulacja naciągu sprężyn, zabawa z mostkiem itp. Jeżeli masz stały most to tylko ewentualna regulacja menzury. No i gryf się może troche wygiąć ale bez paniki.

4

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

durnota, jak dla mnie, ale ok, jak chce, tak sobie zrobi tongue

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

5 (edytowany przez hippie 2010-09-17 21:12:21)

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Klaudija napisał/a:

Po jakiego Ci 13?! Nie ma takiej mocno słyszalnej różnicy, no chyba, że koniecznie chcesz bananka z gryfu i poździerane paluchy.

Mylisz się. Grając zwykle na 9-42 zmieniłem na 10-52 a potem na 12-56, przy czym na czystym kanale 12 brzmią tysiąc razy głębiej i szlachetniej. Zmieniłem na 10-46 poprzez to że na moim wzmaku już na ustawionym na 10/20 gainie miałem już prawie metal.

A kurcze szkoda, bo te dziesiątki to takie makarony, wiele lepiej sie gra na twardszych. sad

peace!

strat hss -> dunlop JH-1B -> Marshall JCM 900

6

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Ja w akustyku mam 12 w porywach do 13 (jak w sklepie mają tongue) a w elektryku 9 i mi się świetnie gra big_smile

7

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

tez mam w elektryku 9 przeszedlem z 10-tek, i jestem zadowolony, ale jak mi sie zniszcza chcem spruboowac jeszcze 11

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

8

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Struny to raczej kwestia wygody, ale ja sobie nie wyobrażam robić bendów na 13 w standardowym stroju.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

9

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Dosyć trudne, ale potem jaka ulga jak weźniesz elektryka do ręki..

10

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

mpx napisał/a:

Struny to raczej kwestia wygody, ale ja sobie nie wyobrażam robić bendów na 13 w standardowym stroju.

Luźno oprócz struny G gdzie bez owijki ma grubość 24 a normalnie jest to 16-17.
Po zmianie strun takie F dociskałem praktycznie z uczuciem że tylko trzymam rękę na gryfie tongue

peace!

strat hss -> dunlop JH-1B -> Marshall JCM 900

11

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Czy ktoś z Was zmieniał struny w gitarze akustycznej na grubsze? Od początku gram na 12-stkach, ale chciałabym wypróbować także inne grubości. Zmiana grubości strun wiąże się jednak ze zmianą napięcia gryfu. Nie mam pojęcia, czy można wykonać tą operację samodzielnie i przedewszystkim jak to zrobć. Konieczna będzie wizyta u lutnika? :/

Fender CD60 BK

12 (edytowany przez Bezimienny 2012-05-21 14:57:53)

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Nie nic sie nie stanie jedynie jesli gitara bedzie brzeczec to  pret musisz wyregulowac

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

13

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Ja mam komplet 10-52, taka hybrydka zestawu 10 i 11. Nie wyobrażam sobie grać na cieńszych...
A na grubszych? Może kiedyś spróbuję smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

14

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Ogólnie jest tak, że jeśli zakładasz "grubszy" komplet, struny najprawdopodobniej będą obijać o progi. Lekkie dokręcenie pręta z reguły załatwia sprawę.
Bez większych obaw możesz zrobić to sama smile
Gdy zmieniałem 10-tki na 12-stki bez problemu sam sobie poradziłem.

Tylko jedna uwaga. Dość istotne jest jak grube struny założone były fabrycznie.
Czasami dzieje się tak, że po prostu gryf może się "poddać" i możesz mieć kłopot, a słyszałem już o takich przypadkach.
Także uważaj żeby nie przedobrzyć, ale myślę, że 13-nastek możesz spróbować jeśli bardzo chcesz.

15

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Zakładanie grubszych strun ma sens jeśli chcemy grać w niższym stroju. Wtedy na dobrą sprawę regulacja gryfu nie jest potrzebna. No chyba, że ktoś zmienia z 10ek na 11ki i będzie grał w standard C, zamiast standard E. Wtedy może się wygiąć, ale w drugą stronę. Swoją drogą nie słyszałem nigdy, żeby któryś ze znanych muzyków grających w st. E grał na stunach grubszych niż 10ki (poza gitarzystami typowo rytmicznymi).

16

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Lobo napisał/a:

Zakładanie grubszych strun ma sens jeśli chcemy grać w niższym stroju. Wtedy na dobrą sprawę regulacja gryfu nie jest potrzebna. No chyba, że ktoś zmienia z 10ek na 11ki i będzie grał w standard C, zamiast standard E. Wtedy może się wygiąć, ale w drugą stronę. Swoją drogą nie słyszałem nigdy, żeby któryś ze znanych muzyków grających w st. E grał na stunach grubszych niż 10ki (poza gitarzystami typowo rytmicznymi).

Stevie Ray Vaughan grał na 13 wink

[video]http://www.youtube.com/watch?v=OEJh2FFUUoU[/video]

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

17

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

O, nie wiedziałem. smile   Nie zmienia to jednak faktu, że większość robi inaczej. wink

18

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Jakie historyje się tu tworzą... big_smile
ZiEMi4N, czym dokręcałeś pręt? Miałeś specjalny kluczyk, czy dało radę prowizorycznym narzędziem?

Fender CD60 BK

19

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

Dokręcałem czymś takim:
http://www.stanley-sklep.com/3046-3272-large/stanley-klucz-szesciokatny-8-mm-77-172.jpg

Tobie też tak radzę, bo pewnie ciężko będzie czymś innym i można czasem przekombinować.
Łatwo dostępna rzecz.

20

Odp: Czy po wymianie strun na grubsze trzeba coś regulować?

No ja jak zapytałem o to kiedyś w sklepie muzycznym to mi dali za darmo :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów