Temat: Przypadłośc w t.burtonie greengo

Witajcie,


mój t.burton ma pół roku i dzieją się z nim następujące 2 rzeczy...

Po pierwsze cholernie brzęczy w okolicach dwunastego progu. Na strunie E6 brzęczenie jest niesamowicie silne, natomiast na E1 na progach 11, 12 i 13 nie da praktycznie przy graniu wydobyć sensownego dźwięku. Oprócz tego  gitara na praktycznie KAŻDYM progu stroi delikatnie za wysoko. Stroję gitarę na pustym progu, sprawdzam flażolet - wszystko ładnie. Natomiast np. na strunie a5 gdy przycisnę na 5 progu jest delikatnie za wysoko dźwięk do dźwięku d, na 7 delikatnie za dużo do dźwięku e, natomiast na 12 tyle samo za dużo znów do dźwięku a. Na każdej strunie praktycznie to samo.

Brak wyregulowanego gryfu, z którym się w tej gitarze jeszcze nie bawiłem? Czy po prostu wadliwa konstrukcja t.burtona+zjechane progi?

Chyba nie muszę pisać, że porada w stylu "oddaj gitarę do lutnika" nie będzie mi pomocna, prawda?

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

2

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

mikel1994 napisał/a:

Chyba nie muszę pisać, że porada w stylu "oddaj gitarę do lutnika" nie będzie mi pomocna, prawda?

Jeśli umiesz sam zrobić szlif progów, to spoko, nie będę udzielał Ci takich rad.
To tylko jeden z powodów, może być też akcja strun niska, lub kwestia regulacji gryfu. W zasadzie bez oględzin gitary trudno coś doradzić, bo to trzeba dokładnie zobaczyć i wyczuć. Co do strojenia, nie ma bata, żeby gitara stroiła Ci idealnie na wszystkich progach. Teoretycznie żadna gitara z "prostymi" progami nie stroi idealnie na progach. Dlatego powstają gitary z progami "true temperament". Gdzieś już było o tym na forum, poszukaj.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

3

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

Jak nie pomoże prosta regulacja gryfu to trzeba oddać do lutnika.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

4

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

@mpx,
koniecznie musiałeś wpierdzielić swój bezwartościowy post żeby mieć jeden więcej, czy po prostu nie doczytałeś mojego do końca?

Co do problemu - przesuszona gitara, rozpocząłem reanimację.

@Grzesiek,

odchyły były w granicach 10-15 centów jak pokazuje stroik w guitar rigu (podłączona gitara do kompa przez przystawke oczywiście), a dobrze nastrojona i wykonana gitara ma na niektórych progach odchyły w granicach -2 do 2 centów (co jest chyba praktycznie nie do wysłuchania). Jak mi się uda wyeliminować problem zapadającej się płyty wierzchniej, to będę prostować gryf. Jak dalej będą odchyły, to będę się martwił.

Także morał z tego taki, że o gitarę trzeba dbać, nawet jak nie wiemy że mamy to robić ;D

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

5 (edytowany przez Ziemian 2012-03-01 09:16:47)

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

mikel1994 napisał/a:

Po pierwsze cholernie brzęczy w okolicach dwunastego progu. Na strunie E6 brzęczenie jest niesamowicie silne, natomiast na E1 na progach 11, 12 i 13 nie da praktycznie przy graniu wydobyć sensownego dźwięku

Mam dokładnie to samo z moim wiosłem.

Najpierw prosisz o radę, a później sam sobie odpowiadasz? Jak wywnioskowałeś, że jest przesuszona?
U mnie np. cały czas w pokrowcu leżała marchew, unikałem wahań temp. a i tak mam ten sam problem.

6

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

Napisałem posta równolegle na dwóch forach i poczytałem o przesuszeniu i przestudiowałem temat na filmikach z yt.

Garb na 14 progu (styk pudła z gryfem), zapadnięcie się delikatne płyty wierzchniej w stronę podstrunnicy (ale tylko w jej "górnej części" jakbyśmy postawili gitarę główką do góry), to że o wilgotność w ogóle nie dbałem i pojawienie się problemów pod koniec okresu grzewczego. Całe szczęście gryf jest w porządku, tak jak tylna płyta, która ma swój prawidłowy kształt.

Obecnie gitara leży poziomo w grubym pokrowcu z namoczoną gąbką w pudle (gąbka oczywiście na aluminiowej podstawce żeby drewno nie miało bezpośredniego styku z woda) i kawałek wilgotnej gąbki pod gryf żeby wilgoć była też w okolicach gryfu który od przesuszenia też się może pokrzaczyć. Efekty będę musiał sprawdzać codziennie żeby nie przedobrzyć, no ale kilka ładnych dni będzie musiała sobie w ten sposób poleżeć. Później własnoręczny szlif, a raczej konserwacja progów, regulacja gryfu, nowe struny i powinno działać jak należy.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

7

Odp: Przypadłośc w t.burtonie greengo

Dwa dni i garb się zmniejszył, na 11 progu da się wydobyć dźwięk.

Ale niestety głupiemu zawsze pod górkę... Podstawka zrobiona z 4 warstw folii aluminiowej jakimś cudem się na dole lekko przedziurawiła... Efekt? Mokra część tylnej płyty i rozmoczony klej na dwóch żebrach. Teraz to dopiero sobie gitarka poleży, eh...

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15