1

Temat: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

Witam, jestem początkującym gitarzystą, gram 2 miesiące i mam kilka pytań do bardziej doświadczonych. Jak już pisałem gram od 2 miesięcy, staram się poświęcać godzinkę lub dwie dziennie co najmniej 4-5 razy w tygodniu na naukę. Oczywiście nie widzę jeszcze absolutnie żadnych efektów. Wchodzę na różne strony o tej tematyce i nigdzie konkretnie nie pisze ile mi może zająć nauka. Na jednej znalazłem coś takiego:

Musisz się uzbroić w cierpliwość - nauka nie trwa krótko.
Nie wierz bajerantom, którzy wmawiają Ci, że oni "ten kawałek" to grali już np. po miesiącu nauki. Ładne zagranie nawet dość prostych utworów (takie "z feelingiem") może być realne nawet po kilku latach ćwiczeń.

Czy to prawda że pierwsze najprostsze piosenki zaczną mi wychodzić dopiero po kilku LATACH !?
Jeśli to prawda to nie wiem czy to ma sens, ja mam już 22 lata i chciałbym wyrobić się jeszcze przed trzydziestką. Chcę grać teraz a nie na starość. Wiem że zaczynam baaardzo późno, być może zbyt późno. Proszę o informację jak to było z wami (kiedy zaczynaliście, kiedy widzieliście pierwsze efekty, kiedy zaczęliście czerpać przyjemność z gry itd.)

O początku staram się zagrać tą piosenkę:

http://www.youtube.com/watch?v=B8fOr4mw … redirect=1

i mimo że próbuję codziennie od prawie 2 miesięcy to i tak mi to nie wychodzi. A wszyscy piszą,
że to taki banał. Czy to oznacza że nie jestem zbyt zdolny do gry na gitarze? Czy jestem już za stary żeby się tego nauczyć? Wiem że większość gitarzystów zaczynała jeszcze przed 10 rokiem życia. Co o tym sądzicie?

2

Odp: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

Ja gram od września 2010 roku, no może trochę dłużej. Nie umiem za wiele, to prawda, ale piosenki mi nawet niektóre wychodzą. Co do czerpania przyjemności z gry... ja zawszę ją czerpię, bo granie, nawet własnych nie wiadomo jak głupich melodyjek, sprawia ogromną radość i przyjemność.
To, że masz 22 lata, to nic. Pozwolę sobie zacytować tekst "Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy, więc bierz gitarę i graj" ;]

Pozdrawiam, Dreammaker

Lag Tramontane T200DCE

3 (edytowany przez Vicossess 2011-10-16 15:20:39)

Odp: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

No szczerze w te 'kilka lat' wątpie, gram od stycznia br. i jakoś idzie, granie akordami nie przysparza mi większych problemów, granie fingerstyle... hm... te prostsze jak po maśle, te trudniejsze już gorzej, a roku jeszcze nie ma (jest około 9 miesięcy wink)
Początki nie były trudne, uczyłem się łapać akordów i grać proste melodie a'la 'Wlazł kotek na płotek' czy 'Sto lat'.(Proste Tabulatury Klik smile)

Najlepiej naukę prowadzić sobie od początków czyli nie skakać na głęboką wodę, kurs z tej strony z którą powiązane jest to forum jest porządnym kursem który mnie wiele nauczył, teraz korzystam z warsztatów z magazynu 'Gitarzysta'.

Jeżeli masz jakieś większe problemy to idź na jakiś kurs, do jakiegoś nauczyciela żeby po prostu wytłumaczył Ci o co chodzi, gdzie jest problem lub coś w ten deseń.

4

Odp: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

Każdy wiek jest dobry, żeby zacząć smile

W moim przypadku sprawdziło się ćwiczenie na zmianę gry akordów i tabulatur. Jak coś nie szło z tabów, to brałem coś innego lub akordy, jak akordy nie szły to wracałem do tabków i po pewnym czasie okazało się, że i jedno i drugie zaczyna wychodzić. Nie pamiętam ile to trwało, ale z pewnością kilka miesięcy. Dodatkowo z grą akordów jest tak, że z reguły na początku nie wychodzi nic, a jak już zacznie wychodzić to następuje duży skok i jesteś w stanie w krótkim czasie opanować kolejne utwory.

Więc ćwicz, kombinuj, przed 30tką się wyrobisz na pewno smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

Dodatkowo z grą akordów jest tak, że z reguły na początku nie wychodzi nic, a jak już zacznie wychodzić to następuje duży skok i jesteś w stanie w krótkim czasie opanować kolejne utwory

Dokładnie, głównie tu chodzi o bicie i rytm(praca prawej ręki). Pamiętam jak z grania pojedynczych akordów i czegoś w stylu 'RAZ dwa trzy cztery' gdzie pociągnięcie po strunach było tylko na 'RAZ' zaczęło wychodzić ładne bicie z tłumieniem strun bądź przerwami(na początku najlepiej ćwiczyć do bicia '\/ \/ \/ \/'(cały czas na dół się uderza) i do bicia reggae)

6

Odp: Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?

Darek napisał/a:

Każdy wiek jest dobry, żeby zacząć smile
Więc ćwicz, kombinuj, przed 30tką się wyrobisz na pewno smile

To dobrze bo już się zaczynałem obawiać że z grą na gitarze jest jak ze sportem: jeśli nie zaczniesz ćwiczyć regularnie w wieku 7-10 lat to nigdy nie dojdziesz do profesjonalizmu.
Dzięki za pomoc.