1

Temat: Teoria - jak się jej uczyc ??

Mam mały, albo i wielki kłopot big_smile
Gram juz na gitarze...no te 1.7 roku  i mam problem teoretyczny.
Chcialbym w przyszłosci komponować muzyke, a bez samej teorii, gam, skal i innych waznych dupereli bedzie ciezko.
Chodzi mi o to, ze jak mam zamiar nauczyc sie jakies załóżmy skali, to w trakcie próby po prostu mi sie cholernie odechciewa i tyle  nauki. Wiele robiłem podejsć, ale wciaż mi nie wychodzi, a głupio bedzie za parę lat grać z kims poważnym i znac te 3-4 skale, które aktualnie umiem.

Macie jakieś sposoby na sprawne i nienudzące uczenie sie teorii ?
Jak najlepiej to robić i ile czasu na to poświęcać?Codziennie ?

Był juz chyba podobny temat, ale jednak mi o cos innego chodzi, oo jakis rodzaj zachecenia do nauki big_smile

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

2 (edytowany przez Bluskaj 2011-03-30 19:42:42)

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Ja znam naturalną (tak?!), pentatonikę i bluesową i to naprawdę wystarcza.

Kup sobie książkę z teorią i ucz się na nudnych lekcjach w szkole. O wiele łatwiej wchodzi hmm.

A dzisiaj odniosłem niesamowity sukces - za pierwszym razem zagrałem coś z nut! Nic to, że był to wlazłkotek... ale nie pamiętałem go już cool.

3

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Granie z nut to wyższa szkoła jazdy^^
Nawet jeśli jest to wlazł kotek.Szacunek;)
Alias ja mam kolegę,który też zna tylko dwie skale bodajże te same co Bluskaj i gra w zespole,tworzy,śpiewa etc.
Dla ciekawych to jego http://www.youtube.com/watch?v=3BMo7VDv5a4
jakiejś szczególnej rewelacji nie ma ale słowa i muzykę sam wymyślił więc tak czy siak szacunek i dla niego^^.

4

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

No, ciekawie big_smile

Ale jednak chciałbym umieć troszke wiecej big_smile

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

5

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

No ale powiedzcie szczerze ,
jeśli solówki gram z tabów to czy muszę uczyć się nut i tej całej teorii ?
Prawde mówiąc to umiem sporo chwytów no i czytać taby też potrafie ale czy czegoś więcej powinnam się nauczyć ?

GG 34093870 wink
Piszcie jeśli chcecie ;*)

6

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Powinnaś nauczyć się oddawać siebie przez muzykę siebie. To jest: improwizować, grać ze słuchu wg własnej interpretacji. Czyli, czasami teoria się przyda. Zasłyszałem, też gdzieś (czy wyczytałem...), że "Poznanie teorii muzyki prowadzi do większego uświadomienia muzycznego osoby grającej, przez co poprawiają się jej umiejętności i wola ekspresji" - czy jakoś tak... smile

Jednym słowem: TAB'y (choć są bardzo pomocne) nie wystarczą. Sama z reszta zauważyłaś, że czasami jeden utwór (grany np akordami) brzmi lepiej gdy grasz go raz akordem na pierwszej pozycji, a raz oktawę wyżej - a żeby wiedzieć, że akord jest oktawę wyżej, tudzież samemu ten akord ułożyć należy znać trochę teorii...

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

7

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Bluskaj napisał/a:

Ja znam naturalną (tak?!), pentatonikę i bluesową i to naprawdę wystarcza

... tobie. Kolega mówi że 3-4 skale już zna, i chce się nauczyć czegoś więcej.

agata3337 napisał/a:

jeśli solówki gram z tabów to czy muszę uczyć się nut i tej całej teorii ?

Problem będziesz wtedy kiedy będziesz chciała ułożyć swoją.

8

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Jak masz zamiar grać później jakoś w zespole czy coś to dobrze się czegoś nauczyć tongue Ja gram sobie tak rekreacyjnie i z teorii to znam kolejność dźwięków big_smile Ellon, co do tych oktaw to wystarczy właśnie kolejność i lecisz wink Bierzesz sobie pierwszy podstawowy akord i przesuwasz ^^

9

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Żaden z Beatlesów nie umiał czytać nut smile

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

10

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

The Edge z U2 też nie zna (wg wikipedii).

Mam też wrażenie, że większość punkowych gitarzystów nie zna bo i po co.


Cytując kogoś tam: "Dobry muzyk to nie ktoś kto zna zylion skali, umie czytać z nut i grać na 12 instrumentach. Dobry muzyk to ktoś kto w szczery i oryginalny sposób wyraża swoje emocje." czy jakoś tak.

Jak się uczyć?

Jak najszybciej (?!)

A tak serio - jak odczuwasz potrzebę to się ucz, jak nie to nie. Nic na siłę.

11

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

szczepak napisał/a:

Jak masz zamiar grać później jakoś w zespole czy coś to dobrze się czegoś nauczyć tongue Ja gram sobie tak rekreacyjnie i z teorii to znam kolejność dźwięków big_smile Ellon, co do tych oktaw to wystarczy właśnie kolejność i lecisz wink Bierzesz sobie pierwszy podstawowy akord i przesuwasz ^^

No właśnie... kolejność to też jakaś tam teoria... Bo teorii siłą rzeczy uczymy się podczas praktykowania... smile

@Bluskaj Ło to to to to...

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

12

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Ogólnie gitarzystom nuty są mało przydatne. Tabulatury są wygodniejsze, jedyna ich wada, że nie da się elegancko zapisać czasu trwania dźwięku(ćwierćnuta, półnuta itp, itd)

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

13

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

@up, "Ło to to to to...." Niekiedy muszę włączyć sobie piosenkę i posłuchać jak to brzmi, bo czasem jest problem z odczytaniem tabów.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

14

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Bluskaj napisał/a:

The Edge z U2 też nie zna (wg wikipedii).

Faktycznie przykład świetnego gitarzysty big_smile

15

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Ło Ło Ło ! xD
Nie wiedziałem, że temat sie tak rozwinie:)

NO w moim przypadku to wygląda tak, ze czegoś się uczę gdy mam potrzebę...tylko, ze rzadko mam potrzebę big_smile
Bo Bluskaj ma racje...Jeżeli chcę sie nauczyc na siłę to G z tego wychodzi xD
A nuty ? Myślałem nad tym, ale poległem na poczatku xD(nic na siłę big_smile)

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

16

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

Ja nie znam skal, a umiem tworzyć solówki w tych skalach.
Jak? Banalnie prosto. Od czego mamy internet?

Więc po kolei:

Gdy tworzysz swoją piosenkę to do pisania głównych riffów raczej nie potrzeba znać skali- układasz riff w głowie i jak masz cały to go grasz.
Jak już masz ten swój riff, to sprawdzasz jakie są w nim dźwięki.
A potem wchodzisz w internet, szukasz "reverse scales" albo coś w ten deseń- wpisujesz dźwięki i znajdujesz sobie skalę- jak już masz skalę, to możesz i znaleźć całe opalcowanie gryfu.

I ogólnie polecam korzystanie z guitar pro i podobnych. Dzięki nim dużo łatwiej uczyć się wszystkiego.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

17

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

grzesiek2805 napisał/a:

@up, "Ło to to to to...." Niekiedy muszę włączyć sobie piosenkę i posłuchać jak to brzmi, bo czasem jest problem z odczytaniem tabów.

Ło to to to to smile

Musze się wam pochwalić! Właśnie rozpisałem kawałek riffu wymyślonego przeze mnie. Krótki - to prawda, ale jaka radość jak brzmi na GP tak jak ma brzmieć... smile
Polecam taka zabawę, bo bardzo dużo się człek 'nieumiejętny w nutach' nauczy smile
Piotr Fronczewski!

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

18

Odp: Teoria - jak się jej uczyc ??

GP jest bardzo dobre. Mam znajomego basistę, jest naprawdę niezły, chłopak gra od jakiś 4-5 lat i mówi mi że GP dało mu więcej niż jakiekolwiek lekcje czy strona w necie

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!