1 (edytowany przez Shinigami 2010-07-24 22:36:23)

Temat: Jak "tworzyć"?

Może i temat mało konkretny ale pogadać można tongue
Jak "tworzycie", jak wymyślacie coś własnego co później gracie. Jakie napotykacie przeszkody i jak je pokonujecie?
Osobiście gdy sobie coś wymyślę, jakby to miało brzmieć po zagraniu ogranicza mnie lekka nieznajomość dźwięków na gryfie, bardziej chodzi o ich dźwięk niż samą teorię. Ogranicza mnie to że nie wiem jak je złożyć i sklepać żeby było tak cacy jak to sobie wymyśliłem.

PS. co powinien umieć 5miesięczny grajek gitarowy? Bo gitarzysta to chyba lekko przesadzone tongue

2

Odp: Jak "tworzyć"?

Ogólnie to przywitam się, jakiś większy wywód w odpowiednim temacie w odpowiednim czasie umieszczę smile Także: Witam.

Też interesuje mnie to pytanie umieszczone pod Post Scriptum, również uważam się za bardziej za grajka niż gitarzystę tongue różnie się o tyle, że gram 4 miesiące.

Mogę jedynie co napisać co umiem, dla porównania, podstawa czyli gra akordami różnorakich piosenek (głównie polskich), wszystkie akordy podstawowe, podstawowe barowe (od struny E i A) opanowane, kilka jakiś dłuższych kawałków jak np. stairway to heaven, NEM, mniej lub bardziej dopracowane, podstawowe techniki, flażolety, podstawowe power chordsy. Znam jedynie pentatonike bluesową ale nie potrafie improwizować. Aktualnie uczę się:
- obustronnego kostkowania ( na początku grałem głównie palcami),
- szybkość zmiany akordów,
- swobodnego poruszania się po gryfie (na początku skupiłem się na akordach i troche w plecy jestem)
- jakieś łatwe melodie jako ćwiczenia
- rytmu, troche z tym ostatnim kiepsko czasami.

Moją ulubioną częścią jest granie różnorakich aranżacji piosenek, głównie polskich czyli w skrócie dodawanie czegoś od siebie, podpatrywanie od innych gitarzystów lub z youtube'a i łączenie tego w kupe wink

Taka rada ode mnie a propos tego czy pasują dźwięki do siebie, pozostaje tylko Twój słuch, jak zadałem takie samo pytanie doświadczonemu gitarzyście, to odpowiedział mi krótko: kombinuj, jak nie pokombinujesz to się nie dowiesz. smile Dlatego też cały czas kombinuje wink

Pozdrawiam =]

3

Odp: Jak "tworzyć"?

Nikt więcej nie podzieli się radami, spostrzeżeniami?

4 (edytowany przez OZKO 2010-07-30 20:54:31)

Odp: Jak "tworzyć"?

ja sie moge podzielic tym co wiem w tej sprawie ale nie chce żeby mnie wyśmiano smile zawsze mam taką obawę na nowym forum czy stronie ;p

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

5

Odp: Jak "tworzyć"?

heh, OZKO, ja tyle tu facepalmów zaliczyłem... jakoś żyję - dawaj

6

Odp: Jak "tworzyć"?

no dobra mam nadzieje że przeżyje big_smile no to tak ja przedewszystkim improwizuje kiedy tworzę, próbuję znaleźć jakieś powiązanie do piosenek które znam. Kiedy już wymyśli sobie jak chce żeby brzmiała moja melodia, to szukam najpierw po akordach czy coś z tego wychodzi potem po pół barowych i barowych, jeżeli nic z tego to próbuję, może mi wyjdzie na improwizacji.
Ogólnie jestem w zespole i tam coś z kolegami próbujemy napisac ale rzadko wychodzi.
Największa przeszkoda którą napotkałem to chyba nieznajomośc wszystkich chwytów xd
Nie zawsze mogę zagrac piosenkę którą sobie wymyśliłem chwytami A,D,G,E,Am naszczęście uczę się chwytów i może za niedługo coś z tego wyjdzie.

No to tyle nareszcie to z siebie wyrzuciłem ^^

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

7

Odp: Jak "tworzyć"?

@OZKO: To w sumie tak trochę na ślepo.. Żadnej teorii muzycznej do tego nie stosujesz? ;p

8 (edytowany przez OZKO 2010-07-31 19:53:19)

Odp: Jak "tworzyć"?

czasami coś mi się tam podsunie ale raczej sam coś próbuje bez pomocy i żadnych teorii, może zacznę zobacze bo przeciez chodzi o to żeby było najwygodniej big_smile

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

9 (edytowany przez sobens 2010-08-25 18:07:50)

Odp: Jak "tworzyć"?

Jeśli chcesz komponować akordami przyda ci się wiedza o triadzie harmonicznej
Wikipedia:    http://pl.wikipedia.org/wiki/Triada_harmoniczna
Forum gitarowe:  http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/t … iczna.html

Tonacje: http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/tonacje.html

Mam nadzieję że pomogłem smile

10

Odp: Jak "tworzyć"?

sobens, to Twój pierwszy post, zacytowałbym Wałęsę o Kwaśniewskim jak mówił, ale odpuszczę sobie smile Witamy na forum.

Ja to jak wymyślam riffy, to siadam i gram. i nagle jedna rzecz się tak zapętla. Jakoś tak nie wiem, instynktownie. Bądź też, wpada w ucho jak raz zagram i myślę "tak, to jest to" i już wiem, że to będzie niezłe. Chcieliście wiedzieć, powiedziałem smile Nie myślcie, że ja taki kozak, siadam i mam riff, bardzo rzadko potrafię coś przyzwoitego wymyślić... O tych triadach, tonacjach to ja nie czytałem, bo teorii nie lubię. Wiem, to prostackie bla bla bla big_smile Tak już mam

Pozdro smile

11 (edytowany przez sobens 2010-08-25 21:02:27)

Odp: Jak "tworzyć"?

Dzięki za powitanie. smile

Teoria się przydaje jednak nie myślę że granie tego co się czuje jest prostackie.