1 (edytowany przez mikel1994 2012-03-06 16:03:02)

Temat: Akustyk+przystawka+komputer

Pochwalony,

tematu takiego na forum jeszcze nie ma, a ja go przerobiłem więc moje doświadczenie się może przydać komuś do podjęcia decyzji.

Nie owijają w bawełnę; zamówiłem pewnego dnia najtańszą przystawkę do akustyka którą znalazłem na allegro (przypominającą single coila), kosztuje normalnie 35-40zł, wyłapałem używaną za 20, czy 25, sam nie pamiętam.

Szczerze mówiąc jak ją dostałem to byłem pod wrażeniem - myślałem że dostanę plastik, a tu nawet metal jest użyty ;D A tak serio serio - jakiś wadliwy egzemplarz i musiałem ją zamontować do swojego ukochanego "wysokolotnego" T. Burtona Greengo za pomocą taśmy klejącej. Zero estetyki, ale ważne że się trzyma (musiałem jeszcze lekko wygiąć "trzymania"  bo struny leżały praktycznie na przystawce). Na tych ww. "trzymaniach" jest oczywiście delikatna gąbka która nie porysuje nam lakieru, czy tam drewna. No i w przypadku tej przystawki trzeba się zaopatrzyć w przejściówkę z dużego jacka na mały.  Zamontowane ygląda to u mnie tak:

http://img713.imageshack.us/img713/8016/dsc00017tx.jpg


Instalacja sterowników ASIO, konfigurację sobie możecie wygooglać. Konfiguracja programów (też możecie wygooglać) i można grać.  U mnie wygląda to tak:
http://img526.imageshack.us/img526/8867/cfgz.jpg

Opóźnienie do 20ms moim zdaniem jest niewyczuwalne i pozwala na spokojne nagranie na siebie kilku ścieżek bez braku synchronizacji. Mogę je oczywiście zmniejszyć kosztem jakości w panelu sterującym asio.

I po oczywiście wykupieniu licencji ;D na programy imitujące piece, efekty i wszystko możemy zacząć grać. Wypróbowane przezemnie programy to Guitar Rig 4 i Revalver.

Kamerą niestety filmików nie nakręcę, ponieważ nie mam głośników, a tak to w przypadku słuchawek i głośniczków z lapka dźwięk gitary się przebija. Mogę wrzucić ewentualnie z telefonu+lapek bo wtedy niby słychać dźwięk programu, ale samsung monte=słaba jakość, jak ktoś chce to pisać. Jeżeli macie w miarę nagłośnienie to będzie słychać dokładnie to co na dole prezentuję.

Tego typu połączenie tworzy niestety dość dużo szumów. Guitar rig prezentuje pokrętło "gate" (Czyli bramkę szumów ;P ), jeżeli jednak podkręcimy ją dość mocno, to eliminujemy możliwość grania tappingiem, czy dość duży (długi?) sustain, którego się po tym połaczeniu nie spodziewałe. (wiadomo że to jest nic w porównaniu do gitar elektrycznych, ale ja naprawdę nie oczekiwałem że to będzie grało).

W przypadku Revalvera - wydaje mi się że przesterowany dźwięk brzmi o wiele lepiej, w dodatku mamy możliwość modelowania go za pomocą kilkudziesięciu symulacji głośników (lub ustawienia swojej) i oczywiście masa piecy, efektów, końcówek mocy i innych takich dupereli - z tym że nie ma tam nagrywania, więc nie wiem jak to nagrać. Chętnie to zrobię jeżeli ktoś mi napisze jak.  I najgorsze - nie potrafię znaleźć bramki szumów, przez co niektórych presetów nie mogę nawet sprawdzić, bo nie ma sensu.

No i oczywiście nie gram cudów, ale mam nadzieję że godnie to zaprezentuje dźwięk jaki się z tego wydobywa.

Clean guitar rig:

http://w805.wrzuta.pl/audio/0WQFXWqJ9rH/clean_lol

Przester kilka presetów:

http://w58.wrzuta.pl/audio/1TxvfSxPbRe/ … a_presetow


No i za pomocą dodatków w guitar rigu można nastroić gitarę, nagrać wszystko co robimy, czy nagrać na siebie kilka ścieżek (oczywiście używając do tego metronomu ;D), na przykład tak:

http://w58.wrzuta.pl/audio/4pW2OxpVYko/sciezki_2


Opinia moja? Można się pobawić i z tego czasami korzystam.


Dodam jeszcze na koniec, że wszystko było nagrywane za pomocą zwykłego laptopa, asio i gra gitara. Miałem właściwie przyjemność grać podłączając tę gitarę do sprzętu brata za który mógłbym kupić conajmniej kilkanaście takich t.burtonów i przystawek i Bóg wie co jeszcze - gra o niebo lepiej. Myślę że głównym czynnikiem wpływającym na jakość tutaj są te sterowniki ASIO bez których opóźnienie jest zbyt duże żeby grać. Nawet jak przecież podłączycie normalnego elektryka do zwykłego kompa jakość będzie do dupy.

No i myślę że możecie tutaj zadawać pytania co do podłaczania gitar do komputera, nie mówię że ja, ale ktoś inny na pewno będzie w stanie pomóc.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

2

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

nie działa mi jak zmienie w zakladce file na asio big_smile w ogole nic nie slychac :< nawet jak sie pobawie buffer sizem big_smile

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

3 (edytowany przez Weaving Hair 2012-03-16 16:07:11)

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

Mogę wrzucić ewentualnie z telefonu+lapek bo wtedy niby słychać dźwięk programu.

mediafire movie

4 (edytowany przez mikel1994 2012-03-06 07:43:56)

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

@up,

w sensie że mam to wrzucić?

@Sklerotyk:
Zanim właczysz guitar riga i asio4all wyłącz WSZYSTKIE programy które mogą korzystać z dźwięku. Wyłącz firefoxa, wyłącz gadu-gadu, wyłącz winampa, windows media player, sterowniki dźwięku jak masz zainstalowane jako program. Wtedy włącz asio4all i popatrz czy nie ma nigdzie czerwonego krzyżyka przy Twojej karcie muzycznej, wtedy ją zaznacz (koniecznie input i output czy tam capture i output tak jak ja mam) i możesz sobie asio dla pewności zostawić, wtedy odpal GR i w ustawieniach daj tak jak ja z uwzględnieniem Twojej karty dźwiękowej, szczególnie w "routing" ma być wszystko zaznaczone zgodnie z Twoją kartą dźwiękową.

http://img526.imageshack.us/img526/8867/cfgz.jpg

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

5

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

nah, still nuthin big_smile moze dlatego ze kiczowata karta, bo mam realtek hd xD nie mam zewnetrznej karty

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

6

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

Na pewno nie jest to wina karty, bo też mam zintegrowany kicz i działa.

Jak podłączasz gitarę pod wejście mikrofonowe (na pewno nie podłączasz pod słuchawkowe?) to na pasku start w trayu (tam gdzie są ikonki aktywnych programów schowane, obok daty) masz ikonkę dźwięku, jak prawym przyciskiem myszy klikniesz w ustawienia, czy urządzenia do nagrywania, masz zaznaczony i aktywny mikrofon? Działa? Da się wejść w ustawienia? Spróbuj włączyć nasłuchiwanie i zobacz czy na cleanie windows odtwarza gitarę, zapewne będzie to ze sporym opóźnieniem, o ile w ogóle będzie.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

7

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

działa lepiej pod line in na cleanie

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

8

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

No to teraz upewnij się że nie masz wyłączonych w asio urządzeń, czyli jak rozwiniesz tam realtek hd, to powinny być dwa wiersze i oba się świecić (i ma nie być krzyżyka przy nich). Jeżeli tak będzie, to odpalasz guitar riga i w ustawieniach "routing" w jedynce i dwójce dajesz "realtek hd capture" czy coś podobnego i nie ma innej opcji, musi działać.

Przystawka odkręcona na maxa?
U góry w GR pasek  "in" podkręcony?
Gałka bramki szumów, czyli "gate" nie jest odkręcona na maxa?
Pasek "out" masz przesunięty choć trochę w prawo?
No i najważniejzse - ikonka włącoznego działania programu obok zużycia procesora - zaświecona? Nacisnąć na nią musisz.
Również "preset volume" masz ustawiony na jakąś sensowną wartość niezerową?

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

9 (edytowany przez Sklerotyk 2012-03-08 22:23:57)

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

ile powinnio byc tego ms?
JEST! działa! w routing mialem na digital input a dalem na audio input i gitez big_smile dankeszyn big_smile

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

10

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

A działa Ci w końcu?

Myślę że żeby dało się wygodnie grać overall powinno być poniżej 30ms, ale jeżeli komuś nie przeszkadza więcej, to niech gra na większym. Kiedyś przeczytałem że przy 25 się nie da grać, podczas gdy ja nie czuję w ogóle opóźnienia.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

11

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

moja przystawka nie ma zadnego volume apropos bo mam shadow sh 330 i to jest przystawka bez niczego tongue i tak działa, sample dalem na tyle co ty to mi wyszlo 14 ms :>

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

12

Odp: Akustyk+przystawka+komputer

No i bardzo fajnie.

A możesz dla porównania z moją tanią przystawką wrzucić próbkę dźwięku nagraną za pomocą tapedecka w GR? Na cleanie i na jakimś presecie.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15