1 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 17:01:16)

Temat: Jak rozpoznawać tonacje?

Witam

Przeczytalem mnostwo bzdur na ten temat zwlaszcza na tym forum.


Zanim rozpoczne kilka pojec z zakresu zasad muzyki


interwal -odleglosc pomiedzy dzwiekami


gama durowa  c d e f g a h c    pomiedzy     e i f      oraz     h i c       sa poltony,
pomiedzy reszta cale tony

poltony to interwaly sekundy malej
caly ton to interwal sekundy wielkiej

gama durowa to nic innego jak      do re mi fa sol la si do
brzmi charakterystycznie  dzieki ukladowi interwalow   

Tonacja to konkretna gama  z ktorej dzwiekow zbudowany jest utwor.

Tonacja moze byc kazdy z istniejacych dzwiekow gamy 

cale tony takie jak-         c d e f g a h c
poltony                         cis dis eis fis gis ais his
                                    ces des es fes ges as b

Tonacji uczy sie uzywajac kola kwintowego nauke kola kwintowego  nalezy zaczac od okreslenia stopni w gamie.

c    d    e    f    g    a    h    c
1    2    3   4    5    6    7    8

1- tonika
4- subdominanta
5- dominanta

tonacje krzyzykowe-zaczynajac od gamy C dur tworzymy nowa tonacje na 5 stopniu dzieje sie tak dzieki zaleznosci gamy durowej ktora w tym ukladzie zawierac bedzie w sobie coraz wieciej
poltonow, aby zachowac strukture gamy durowej musimy zachowac odleglosci interwalow wpisane w game durowa. Oznacza to, ze nalezy  zawierac w nich podwyzszone lub obnizone dzwieki.
Na pianinie wszystko jest proste gdyz mamy czarne klawisze, na gitarze uczymy sie skal aby znac uklady dzwiekow w tonacjach.

C G D A E H FIS  to uklad nastepujacych po sobie tonacji durowych krzyzykowych podaje kilka

C F B ES AS DES GES  to uklad tonacji bemolowych

Ok zdalem sobie sprawe, ze moge tak pisac i pisac, tego jest o wiele wiecej, polecam ksiazke do zasad muzyki.





Rozpoznawanie tonacji ze SLUCHU, to na pewno nie okreslanie jej tylko na podstawie uzytych akordow w utworze, tonacja moze byc jakakolwiek a analizuje sie to po calosci utworu, linii melodyczniej plus akordy. Czasem pojawia sie maly klopot.

Ja staram sie odnalezc ja na rozne sposoby, np szukajac wlasciwej skali, jesli jest durowa to klopot z glowy bo znajduje jonska
ale jesli nie znajduje to kombinuje,
problem jest w trakcie jam session kiedy nie wiesz,a musisz szybko sie podlaczyc nie ma miejsca na probowanie wtedy
szybko mozna odnalezc po pentatonice w danej tonacji,np mollowej pentatonice  ale nie zawsze wiec  trzeba byc osluchanym ze wszystkimi tonacjami i szukac skali, pare dzwiekow uklada sie w calosc i juz wiesz co grac, trzeba znac wszystkie dzwieki w kazdej tonacji na gryfie, plus skale.

jest troche roboty zapewniam to nie zabawa i nie dla nowicjuszy.

2

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Najczęscie rozpoznaje się tonację po pierwszym dźwięku .. dźwięku nie akordzie!

3

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Nikt nie mówił, że tylko na podstawie akordów się rozpoznaje, ale że jest to jeden z elementów, który może pomóc, szczególnie w prostych piosenkach dla początkujących, nie mówimy od razu o jam session.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

4

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

O, kolega na górze przywalił z grubej rury na początek. Jak na kogoś kto się dzisiaj zarejestrował i już wyjeżdża że "na stronie w kursie są głupoty"... nieźle, nawet ja się grzecznie na początku przedstawiłem, a dopiero potem zacząłem jeździć po ludziach.

Jak jesteś taki pro to napisz- jak najlepiej odkryć tonację utworu, prosimy. Bo na razie to nie przekazałeś niczego konkretnego.

Składnię w temacie pomijam.

@polusia93:
No tak, bo akord nie składa się z dźwięków.
Akord C -dur: c e g. C jest dźwiękiem tonacji, przy tym pierwszym dźwiękiem akordu. Więc?

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

5

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

WiedźMatt, daj se siana. Dobrze, że wali z grubej rury, bo walenie z grubej rury zmusza do myślenia i do dyskusji co jest bardzo korzystne wink

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

6

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

To zależy, z tego co zauważyłam to nie każdy akord zaczyna się od tego dźwięku jaką nazwe nosi, że np. C-dur to dźwiek c, to tylko taki przykład musiałabym to sprawdzić. Można tonacje okreslić po akordzie ale tylko z grajacymi na tym samym instrumencie którzy graja tylko chwytami.

7

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Tak zmusiło do dyskusji że napisał jaki to jest pro i sobie poszedł ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

8 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 10:26:24)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Hej


wybacz, ze taki jestem, zwyczajnie ten poradnik nic nie wnosi, bo
np  Hey Joe Jest w G dur a zaczyna sie od C dur.

Ok bass wchodzi od G ale spytaj kogos jak zaczyna sie numer Hendrixa to ci powie ze od C.
A to tylko pocztek watpliwosci.

sprawe uproszcze  aby odnalezc tonacje nalezy odnalezc poltony, nazwac je i juz jestes w w tonacji.
No i trzeba mec sluch.

Ladnie jesli jest durowa.
a harmoniczna, melodyczna?
i wszyscy zaczynaja grac, uff

9 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 10:18:40)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

polusia93 napisał/a:

Najczęscie rozpoznaje się tonację po pierwszym dźwięku .. dźwięku nie akordzie!

spoko sorry rozumiem dzwiek, ale najczesciej moze to w szantach, I PRZECZYTALEM.ze ktos juz zaczal analizowac akordy, bo nic nie zrozumial i to glupia rada, bo nie daje jasnych odpowiedzi, tak sie nie uczy.

10 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 10:05:14)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

WiedźMatt napisał/a:

O, kolega na górze przywalił z grubej rury na początek. Jak na kogoś kto się dzisiaj zarejestrował i już wyjeżdża że "na stronie w kursie są głupoty"... nieźle, nawet ja się grzecznie na początku przedstawiłem, a dopiero potem zacząłem jeździć po ludziach.

Jak jesteś taki pro to napisz- jak najlepiej odkryć tonację utworu, prosimy. Bo na razie to nie przekazałeś niczego konkretnego.

Składnię w temacie pomijam.

@polusia93:
No tak, bo akord nie składa się z dźwięków.
Akord C -dur: c e g. C jest dźwiękiem tonacji, przy tym pierwszym dźwiękiem akordu. Więc?

To jest harmonia klasyczna, czy znasz zasady dopisywania basu w 4 glosowych partyturach, wiesz, ze Mozart robil bledy harmoniczne.

Mniejsza, TONACJA to podstawa, MUSISZ znac wszystkie dwieki na swojej gitarze, w WSZYSTKICH TONACJACH potrzebujesz do tego schematow jakimi sa skale, to nie piano i nie widac czarnych.

W kazda skale w tonacji durowej wpisane sa inne skale takie jak pentatoniki, i mnostwo innych. zmience ten poradnik, nic nikogo w ten sposob nie nauczy.

11

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Jesli chcecie to zrozumiec to moge pomoc, sam mysle o napisaniu kursu i wydaniu go w jakims wydawnictwie, nie znalazlem nigdzie jasnych materialow, w zadnym podreczniku do nauki gitary nie ma odpowiedniego podejscia do tematu zwiazanego z nauka skal i ich UZYWANIA wszystko jest pogmatwane, zle zredagowane metodycznie.

To samo tyczy sie nauki akordow, powinniscie znac je wszystkie, na to sa sposoby, mozna budowac je samemu, gitarzysci to klika zgredow, ktorzy nie dziela sie informacjami.

12

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

WiedźMatt napisał/a:

O, kolega na górze przywalił z grubej rury na początek. Jak na kogoś kto się dzisiaj zarejestrował i już wyjeżdża że "na stronie w kursie są głupoty"... nieźle, nawet ja się grzecznie na początku przedstawiłem, a dopiero potem zacząłem jeździć po ludziach.

Jak jesteś taki pro to napisz- jak najlepiej odkryć tonację utworu, prosimy. Bo na razie to nie przekazałeś niczego konkretnego.

Składnię w temacie pomijam.

@polusia93:
No tak, bo akord nie składa się z dźwięków.
Akord C -dur: c e g. C jest dźwiękiem tonacji, przy tym pierwszym dźwiękiem akordu. Więc?

Dodaj przecinki a bedziesz mial skladnie, zycze powodzenia piszac na francuskim ukladzie klawiatury, interpunkcja oznacza tu alty albo shifty

a to kropka;

13

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

iamvirus napisał/a:

Jesli chcecie to zrozumiec to moge pomoc, sam mysle o napisaniu kursu i wydaniu go w jakims wydawnictwie, nie znalazlem nigdzie jasnych materialow, w zadnym podreczniku do nauki gitary nie ma odpowiedniego podejscia do tematu zwiazanego z nauka skal i ich UZYWANIA wszystko jest pogmatwane, zle zredagowane metodycznie.

Bardzo chętnie, sam nie jestem w tym temacie ekspertem i z pewnością jest lepszy sposób na wytłumaczenie tego, dlatego nie pisałem nic o skalach, a jedynie wprowadzenie do tonacji.

Czekamy więc na niepogmatwane i dobrze zredagowane metodycznie podejście do tematu.

Jak na razie z Twoich odpowiedzi wynika, że konieczny jest super słuch i znajomość wszystkich możliwych skal - no dobra, ale jak ma zacząć osoba początkująca?

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

14 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 14:55:24)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

polusia93 napisał/a:

To zależy, z tego co zauważyłam to nie każdy akord zaczyna się od tego dźwięku jaką nazwe nosi, że np. C-dur to dźwiek c, to tylko taki przykład musiałabym to sprawdzić. Można tonacje okreslić po akordzie ale tylko z grajacymi na tym samym instrumencie którzy graja tylko chwytami.

dobrze myslisz,tylko  akordy z pryma na strunie E6 i pryma na A5 maja prawo sie klasyfikowac jako element tej ukladanki, dopoki nie zajmiesz sie przewrotami akordow.
C dur to trojdzwiek, c e g wiec nie mysl nad tym od czego sie zaczyna na gryfie bo to miesza twoje pojecie.

  trzeba pamietac ze czasem podany akord to TYLKO uklad reki dla ulatwienia, poniewaz moga byc to poszczegolne dzwieki.

jesli chodzi o tonacje to wcale nie musi byc tonika akordu aby okreslic tonacje. wiec nie nalezy sie sugerowac akordem i jego pierwszym dwiekiem tylko calym utworem, bo kazdy ze skladnikow moze byc jego tonacja.

Czyli, ze okreslenie tonacji nijako ma sie z okreslaniem jej
analizujac uzyte akordy w utworze i tonike pierwszego akordu i jego pierwszego dzwieku,

pozatym pierwszy dzwiek tonacji Cdur moze byc w skali doryckiej i zaczynac sie od dwieku D.

Rozumiem, ze tekst to za malo aby to wytlumaczyc, potrzebne sa uklady graficzne, znajomosc zasad muzyki.

15 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 11:58:08)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Darek napisał/a:
iamvirus napisał/a:

Jesli chcecie to zrozumiec to moge pomoc, sam mysle o napisaniu kursu i wydaniu go w jakims wydawnictwie, nie znalazlem nigdzie jasnych materialow, w zadnym podreczniku do nauki gitary nie ma odpowiedniego podejscia do tematu zwiazanego z nauka skal i ich UZYWANIA wszystko jest pogmatwane, zle zredagowane metodycznie.

Bardzo chętnie, sam nie jestem w tym temacie ekspertem i z pewnością jest lepszy sposób na wytłumaczenie tego, dlatego nie pisałem nic o skalach, a jedynie wprowadzenie do tonacji.

Czekamy więc na niepogmatwane i dobrze zredagowane metodycznie podejście do tematu.

Jak na razie z Twoich odpowiedzi wynika, że konieczny jest super słuch i znajomość wszystkich możliwych skal - no dobra, ale jak ma zacząć osoba początkująca?

Nie musisz byc ekspertem, bo albo rozumiesz albo nie.

Prawda jest taka, ze to jest harmonia i studiuje sie to na studiach, to wymaga wiedzy, ale nie jest to czarna magia i jestem w stanie ci to wytlumaczyc, jesli masz sluch aby to zastosowac.

Osoba poczatkujaca musi rozumiec co to jest skala durowa i jej budowe, a potem zagrac do utworu kolejno 8 DZWIEKOW tej gamy aby pasowaly do tonacji, jesli juz wie jaka to tonacja, to moze grac skale.To tak jak z czarnymi na pianinie, musisz znac wszystkie dzwieki i uklad palcow w kazdej tonacji, zeby jej uzywac.



Okreslenie jej to tylko poczatek, i jest po to aby to stosowac, a nie tylko wiedziec.

A skale to tylko uklad palcow aby grac w tonacji.

Skale to nie to samo co zagrywki.

16 (edytowany przez WiedźMatt 2010-01-24 12:05:46)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Tak więc czekam ze zniecierpliwieniem na wykład w którym to dobrze wytłumaczysz, bo specem nie jestem a chętnie się nauczę.

Poza tym, w kursie jest akurat mowa o prostych utworach i- o zgrozo- tam rzeczywiście można w nich poznać tonację utworu po pierwszym dźwięku/akordzie, tak więc jak na poziom zaawansowania odbiorcy kursu, autor nie napisał niczego co by się mijało z prawdą.

Dobra, żeby nie było że flejmię...

Mówisz, że trzeba się nauczyć wszystkich gam i po kolei ogrywać dźwięki razem z nagraniem? Trochę jest z tym roboty, nie da się szybciej? ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

17 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 12:01:16)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Piszac o tonacjach, bierzesz odpowiedzialnosc, Hey Joe tez jest niby prosty C G D A E
I ODNOSI SIE TO TEGO PORADNIKA BLEDNIE
swoja droga uwierz, ze nie JEST LATWY  a Hendrix to wirtuoz.

18 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 12:11:06)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

WiedźMatt napisał/a:

Tak więc czekam ze zniecierpliwieniem na wykład w którym to dobrze wytłumaczysz, bo specem nie jestem a chętnie się nauczę.

Poza tym, w kursie jest akurat mowa o prostych utworach i- o zgrozo- tam rzeczywiście można w nich poznać tonację utworu po pierwszym dźwięku/akordzie, tak więc jak na poziom zaawansowania odbiorcy kursu, autor nie napisał niczego co by się mijało z prawdą.

Najpierw musialbym zrobic kurs zasad muzyki, jak juz wspomnialem, wiem jak to zredagowac, i usiade nad tym, o efektach dam znac.

apropos  wytlumaczylem to, jesli nie rozumiecie, to znaczy ze mucicie poznac podstawowe pojecia zasad muzyki, nauczyciela, natomiast operowanie skalami to juz osobny temat.

Byloby to polaczenie zasad muzyki z harmonia dla gitarzystow laikow, wiem jak to zrobic.

19 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 12:56:54)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

WiedźMatt napisał/a:

Tak więc czekam ze zniecierpliwieniem na wykład w którym to dobrze wytłumaczysz, bo specem nie jestem a chętnie się nauczę.

Poza tym, w kursie jest akurat mowa o prostych utworach i- o zgrozo- tam rzeczywiście można w nich poznać tonację utworu po pierwszym dźwięku/akordzie, tak więc jak na poziom zaawansowania odbiorcy kursu, autor nie napisał niczego co by się mijało z prawdą.

Dobra, żeby nie było że flejmię...

Mówisz, że trzeba się nauczyć wszystkich gam i po kolei ogrywać dźwięki razem z nagraniem? Trochę jest z tym roboty, nie da się szybciej? ;p

Aby odszyfrowac tonacje nalezy przedewszystkim znac  game durowa. Liczy sie mozliwosc uslyszenia poltonow, w tej gamie slyszac utwor. nalezy nazwac te interwaly, i wiedziec jakie sa tonacje. zasady muzyki sie klaniaja.

Osoba poczatkujaca musi rozumiec co to jest skala durowa i jej budowe, a potem zagrac do utworu kolejno 8 DZWIEKOW tej gamy aby pasowaly do tonacji, jesli juz wie jaka to tonacja, to moze jej uzywac i moze grac skale.Skale brzmia groznie, ale to tylko uklad dzwiekow na gryfie schematy aby wiedziec, zeby nie pojechac po falszu, zeby sie odnalezc gdy sie zgubisz.

20

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Mnie się wydaje, że to bez sensu kapke. Naprawdę wątpie, czy Hendrix, czy The Żukiz zastanawiali się nad gamami, skalami i tym podobnymi. Muzykę się czuje całym sobą, a nie oczami i pamięcią. Trzeba to poczuć, wysłuchać, a nie wkuwać schematy. Ja gram narazie bardzo słabo, ale mam za przykład mojego ojca. On żadnych skal nigdy się nie uczył, nie miał tabulatur, czy nut, nigdy nie chodził na lekcje. Miał tylko książeczkę z listą podstawowcych akordów. Siadał przy radiu, leciał Breakout, a on grał do tego. Grał, grał aż w końcu to poczuł. "Połączył się z gitarą w jedność" I każdy jest w stanie to osiagnąć bez wkuwania gam i skal.

Można być dobrym z fizyki, znając wszystkie definicje i wzory na pamięć, można ją też zrozumieć. I efekty będą. Jednak i fizyka i muzyka wymaga mnóśtwa pracy nad własnym mózgiem.

21

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Oczywiscie rozumiem, ze nie kazdy zna zasady muzyki, muzyka jest rowniez dziedzina, to wymaga pracy, i checi i dobrych materialow, ktorych nie ma, macie przej...  te niezbedne minimum daje wolnosc imrowizacji, bo to minimum, tego jest tyle, ze hej

22 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 12:33:37)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

bluesman napisał/a:

Mnie się wydaje, że to bez sensu kapke. Naprawdę wątpie, czy Hendrix, czy The Żukiz zastanawiali się nad gamami, skalami i tym podobnymi. Muzykę się czuje całym sobą, a nie oczami i pamięcią. Trzeba to poczuć, wysłuchać, a nie wkuwać schematy. Ja gram narazie bardzo słabo, ale mam za przykład mojego ojca. On żadnych skal nigdy się nie uczył, nie miał tabulatur, czy nut, nigdy nie chodził na lekcje. Miał tylko książeczkę z listą podstawowcych akordów. Siadał przy radiu, leciał Breakout, a on grał do tego. Grał, grał aż w końcu to poczuł. "Połączył się z gitarą w jedność" I każdy jest w stanie to osiagnąć bez wkuwania gam i skal.

Można być dobrym z fizyki, znając wszystkie definicje i wzory na pamięć, można ją też zrozumieć. I efekty będą. Jednak i fizyka i muzyka wymaga mnóśtwa pracy nad własnym mózgiem.

to byli geniusze, ale zapewniam cie, ze hendrix znal wszystkie uklady nawet be ich nazywania, a czy ty dograsz wszystkie dzwieki do kazdej tonacji bez tych schematow, on gral calymi dniami to byl maniak,  wiedza moze ograniczac moze stymulowas, hendrix a metheny  to dwie bajki, nie oszujuj sie, ze nie chcesz wiedziec.

pozatym to nie schematy a znajomosc instrumentu, tak jak pisalem, tu nie masz czarnych klawiszy.

Czucie muzyki to inna bajka, my tu mowimy o jednym i tym samym  bo wiedza jest niczym bez zastosowania w muzyce,  ale praca nad soba to bezsprzeczna regula....

23

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Istnieje bledne pojecie o wykluczaniu wiedzy, to jakas herezja,
slyszalem wiele bredni, o instrumentach w stylu graj na kiepskim bedziesz gral lepiej na lepszym,
to o czym mowimy to minimum, wiedza niezbedna, jak znajomosc podstawowych akordow, chyba ze ich tez nie znasz bo nie chcesz... oj ludzie zal

24 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 12:52:39)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

A ze mozna bez, pewnie, ze mozna ale to droga z wybojami, tu chodzi o rozwoj gdyby go nie bylo to nadal sluchalibysmy tylko hendrixa, i muzyke lat 70, choc ich wiedza przewyzszala 5 krotnie wiedze johna lee hookera, to jest progres, jak wodociagi u rzymian.

Pomimo to uwielbiam hendrixa chociaz uzywal tylko pentatoniki w improwizacji , na skale tamtych czasow byl w niej mistrzem i wyrazal sie absolutnie,lepiej niz wielu teraz, ale je chce wiedziec wiecej, nie musze sie wyrazac tylko pentatonika, mam inne  narzedza rownie dobre, nie odrzucajmy wiedzy.
Pozatym mowa o improwizacji a kocham blues tak samo jak jazz.
Samo granie to juz inna bajka.

25

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Ale wytłumacz mi, o co ci z tanacją właściwie chodzi?
O to, by słuchając utwór, odnaleźć gamę na jakiej zbudowany jest ten kawałek?

26

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

bluesman napisał/a:

Ale wytłumacz mi, o co ci z tanacją właściwie chodzi?
O to, by słuchając utwór, odnaleźć gamę na jakiej zbudowany jest ten kawałek?

Znajac tonacje mozesz sie od razu podlaczyc i grac, zero probowania mendzenia wiesz co jesz.

27 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 13:21:28)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Mam nadzieje, ze pomoglem, chociaz wydaje mi sie watpliwe, ze kazdy tak mysli, nie  musicie wiedziec gdzie lezy Angola, ale nie nazywajcie sie geografem i co z was za student geografii, mozecie byc wspanialym podroznikiem, ale takich jest malo, to relikty przeszlosci tak jak plemiona indian w amazonii, skazani na samotnosc posrod progresywnego swiata kultury i wiedzy.
Nazywacie sie specjalnymi?a moze  o ktorych myslicie dajac przyklad, a moze zapytajcie ich czy nie chcieli by miec tej wiedzy? oj ludzie zal...

Dla tych, ktorzy mysla, ze im sie to przyda gratuluje, Gitara i dzwieki nalezy porzadkowac w tonacjach, pianista nie nazeka, ze widzi gdzie sa czarne,  i wy musicie je widziec, to bardzo wazne.
Co do skal to jak wspomnialem nie ma dobrych meterialow, proponuje nauczyciela, i to dobrego i to jak najszybciej, nie traccie czasu, powodzenia.

Ja sam udam sie grac, jesli napisze lub wydam materialy dam  znac.
Jesli cos jest trudne to znaczy, ze sie uczysz jesli uczysz sie czegos co lubisz to nie ma nic lepszego bo to wlasnie rozwoj jest naszym celem.

28

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

iamvirus, nie wiem czy zauważyłeś, ale ta stona nazywa się "gitaradlapoczątkujących.pl" Jestem przekonany, że gdyby ktoś wziął podręcznik i odrazu uczył się wszytskiego o czym piszesz nie mając zielonego pojęcia o podstawach podstaw, to przez samą teorię zniechęciłby się do "umuzykalniania się"
BTW: Jeżeli już chcesz nas czegoś nowego nauczyć to na spokonie i najlepiej w jednym poście, bo twoje posty wg mnie są zbyt haotyczne i bardziej zniechęcają niż zachecają do nauki

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

29

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

a mnie sie podoba smile pokazal ze tonacje to cos skomplikowanego i ciekawego, az chce sie o tym poczytac ;p

30

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Tak, masz rację, tonacje są bardzo ciekawe, i napewno arto się kształcić w ej dziedzinie wink tylko przez zbyt duzy natłok informacji osoby zaczynające przygodę z gitarą mogą się łatwo znichęcić. Pozatym, wg nieoficjalnego forumowego savoir vivre pasowało by się najpierw przedstawić, zrobić jakiś wstęp a nie od razu siać zamęt i pokazywać jakim sie jest pr0 big_smile

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

31 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 14:50:11)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Napisalem jak rozpoznac tonacje, i pare innych uwag z tym zwiazanych, to moze bardzo pomoc,
niestety wymagana jest wiedza z zakresu zasad muzyki.

Nie chcialem nikogo urazic, ani zniechecic, raczej oswiecic,



byc moze to zbyt wiele informacji,
Jedno jest pewne samoksztalcenie w tej dziedzinie wymaga doskonalych podrecznikow, ktorych nie znajdziecie, bez przewertowana wszystkiego nie rozumiejac nic a nic, chce opracowac cos takiego, wylacznie do samoksztalcenia, aby nie byla niezbedna zadna ingerencja nauczyciela, niezbedne minimum, polaczenie wszystkich zagadnien w spojna calosc, teoria ktora pozwoli zrozumiec gitare, jako instrument.
czekajcie cierpliwie, zredaguje pierwszy rozdzial i zdacie relacje. Pozdrawiam.

32 (edytowany przez iamvirus 2010-01-24 15:33:40)

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

A czy to pomoze?

Zapewniam was, e to trzeba wiedziec.


interwal -odleglosc pomiedzy dzwiekami


gama durowa  c d e f g a h c    pomiedzy     e i f      oraz     h i c       sa poltony,
pomiedzy reszta cale tony

poltony to interwaly sekundy malej
caly ton to interwal sekundy wielkiej

gama durowa to nic innego jak      do re mi fa sol la si do
brzmi charakterystycznie  dzieki ukladowi interwalow   

Tonacja to konkretna gama durowa z ktorej dzwiekow zbudowany jest utwor.

Tonacja moze byc kazdy z istniejacych dzwiekow gamy

cale tony takie jak-         c d e f g a h c
poltony                         cis dis eis fis gis ais his
                                    ces des es fes ges as b

Tonacji uczy sie uzywajac kola kwintowego nauke kola kwintowego  nalezy zaczac od okreslenia stopni w gamie.

c    d    e    f    g    a    h    c
1    2    3   4    5    6    7    8

1- tonika
4- subdominanta
5- dominanta

tonacje krzyzykowe-zaczynajac od gamy C dur tworzymy nowa tonacje na 5 stopniu dzieje sie tak dzieki zaleznosci gamy durowej ktora w tym ukladzie zawierac bedzie w sobie coraz wieciej
poltonow, aby zachowac strukture gamy durowej musimy zachowac odleglosci interwalow wpisane w game durowa. Oznacza to, ze nalezy  zawierac w nich podwyzszone lub obnizone dzwieki.
Na pianinie wszystko jest proste gdyz mamy czarne klawisze, na gitarze uczymy sie skal aby znac uklady dzwiekow w tonacjach.

C G D A E H FIS  to uklad nastepujacych po sobie tonacji durowych krzyzykowych podaje kilka

C F B ES AS DES GES  to uklad tonacji bemolowych podaje kilka


Ok zdalem sobie sprawe, ze moge tak pisac i pisac, tego jest o wiele wiecej, polecam ksiazke do zasad muzyki, nie dokonczylem o kole kwintowych, uff  burza mozgu. a harmonia skale?
to tylko zasady muzyki, trzeba to wiedziec to jak alfabet, doslownie. dopiero pozniej sie go uzywa.

33

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

dobra chyba przesadzilem, jesli wy nie macie zielonego pojecia, to dlatego,ze nie ma grafiki, piszac z glowy wam nie pomoge, musze to opracowac, powodzenia w nauce.

34

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

A jaką ksiazke polecasz?

Vintage V100+Marshall VS100

35

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Ja uczylem sie chyba z ksiazki tatarkiewicza, ale nie jestem pewien, zreszta kazda ksiazka bedzie zawierac to samo zasady muzyki to alfabet, daj mi tydzien to to opracuje, tymczasem poczytaj powyzsze dokladnie, w ksiazkach znajdziesz to w ujeciu nutowym, ale to nie jest niezbedne, poniewaz gitarzysta nie musi znac nut, to jedna z tych rzeczy na ktore mozemy lac, potrzebne sa diagramy, nie tabulatury, w procesie uczenia sie teorii, sa lepsze od tabow.
Taby sa dobre do rozczytywania utworow.

Moge to opracowac na diagramach i przykladach, powiesz mi jak to wchodzi do glowy.
hej

36

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

Wydaje mi się, że żeby to dobrze wchodziło do głowy to potrzebne jest rozpracowanie na jak najmniejsze kawałki, wsparte dużą liczbą przykładów i najlepiej jeszcze ćwiczeń smile

Trzymam kciuki i czekam na dalsze ciekawe materiały.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

37

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

No to czekam na opracowanie smile

Vintage V100+Marshall VS100

38

Odp: Jak rozpoznawać tonacje?

wybacz, ze taki jestem, zwyczajnie ten poradnik nic nie wnosi, bo
np  Hey Joe Jest w G dur a zaczyna sie od C dur.

Ok bass wchodzi od G ale spytaj kogos jak zaczyna sie numer Hendrixa to ci powie ze od C.
A to tylko pocztek watpliwosci.

Jeszcze tak odnośnie Hendrixa to ten riff jest w sumie zbudowany na skali chromatycznej, więc jaki problem? Wytłumaczenie zawsze się znajdzie, chociaż chromatyczna może być wytłumaczeniem na wszystko. tongue

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink