1 (edytowany przez Piołun 2010-01-04 14:39:01)

Temat: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Chciałam zagrać pewną piosenkę, oryginalnie na gitarę, na zupełnie innym instrumencie ale znalazłam same tabulatury. Nie umiem grać na gitarze ani czytać tabulatur ale jeżeli gdzieś ktoś będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie, to właśnie tu.

PS:Nie wiem, czy to dobry dział, jeśli nie to sorry

2

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Najlepiej wklep tabulaturę do guitar pro tak, będzie najłatwiej, tyle, że często w tabach są pomijane takie sprawy jak metrum więc z rodzajem nut może być problem.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Można też ręcznie ale trzeba znać dźwięki na gitarze i umieć czytać tabulatury a następnie rozrysować nutki i wszystko inne, ale to sporo czasu pochłania i trzeba się na tym znać.

4 (edytowany przez WiedźMatt 2010-01-05 16:43:20)

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Gdybyś podała tabulaturę, to mógłbym spróbować rozpisać Ci dźwięki.
Ale to tylko na kolejne dźwięki, bo z nutkami to nie za bardzo jestem obeznany.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

5

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

No wlaśnie sama zajomośc nut wcale nie wystarczy. Z odnalezieniem danego dzwięku na tabie pewnie nie byloby problemu, ale żeby go zapisać w postaci nut, to już trzeba jeszcze wiedzieć z której jest oktawy. To też da się stwierdzić, ale potrzeba więcej umiejętności smile
Chociaż można też grać dany dzwięk i wyszukać go na innym imstrumencie np. na klawiszach (tam jest prościej znalezć dzwięki i wiadomo w jakiej oktawie), tylko wątpie, żeby chciało się tak komuś z całą piosenką robić tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

6

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Wszystko zależy od tego jak jest zrobiona ta tabulatura, bo rzeczywiście z długościami trwania nut i metrum może być problem.

Co do tego, z której nuta jest oktawy, to to akurat jest jednoznaczne.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

No ja próbowałem się tym bawić w GP i nic mi nie wychodziło... no, zobaczymy kiedy indziej.
Ale jeśli chodzi o wysokości dźwięku to spokojnie- sprawdzasz w jakiej utwór jest tonacji (pierwszy dźwięk zazwyczaj ją wskazuje) i wtedy wiesz ile masz za kluczem wiolinowym krzyżyków/bemoli. A potem to tylko wysokości.

Ot taki mały paradoks: z nut to wiedziałbym jak zapisać wysokości dźwięków, ale nie zapiszę odpowiedniego tempa/dynamiki (tam że ósemki, szesnastki, itp.).
Za to gdy czytam nuty- odczytam tempo, ale wysokości dźwięków za cholerę.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

8

Odp: Czy da się (jak) przerobić tabulaturę na zapis nutowy?

Tempo i wartości niu można jedynie wychwycić z mormalnej piosenki, tu trzeba się dobrze wsłuchać i wystarczy załapać dzwięlo w danym metrum, a potem trzeba je tylko rozmieścić tak, aby wyszedk takt tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993