1 (edytowany przez Totalq 2009-12-13 21:25:41)

Temat: Gra na basie

Ostatnio zaciekawił mnie bas.

Miał ktoś z was basówke? Albo chociaż miał z nią styczność?
Słyszałem, że wbrew pozorom gra na basie to wyższa szkoła jazdy. Czy to prawda? Trudniej się na niej gra niż na zwykłym elektryku? Wymaga więcej ćwiczeń? Jeśli tak to co w grze na basie jest takiego trudnego?
Ile kosztuje w miarę niezła basówka, która nie jest zrobiona ze sklejki + wzmacniacz? Mile widziane linki.

Im więcej informacji na jej temat podacie tym bardziej będę zadowolony.

PS. Czy na basówce można zagrać także normalne utwory typu ,,Sto lat", ,,Wlazł kotek na płotek" i tak dalej i tak dalej? Wiem, że są do tego zwyczajne basy, ale czy równie łatwo znaleźć bas' tabs do ulubionego utworu?
Sytuacja jest taka: Mam 14 (rocznikowo w 2010 będzie 15), gdzieś na wiosnę dopiero pójdę na pierwsze lekcje. Obecnie ćwiczę samemu, ale wiecie jak ta nauka wygląda... Mam akustyka.
Powiedźmy po trzech latach nauki będę miał do wyboru: bas czy ,,zwykła" gitara elektryczna. Co będzie dla mnie lepsze, w sensie czy dam radę się nauczyć grać na basie w wieku 18 (z nauczycielem)? Dodam jeszcze, że będę grał ,,sam ze sobą" czyli raczej nie dołączę do żadnej kapeli, a po prostu będę grał dla siebie, bez perkusji i innych gitar.

2

Odp: Gra na basie

Z tego co ja wiem to na basie się gra dźwiękami a nie akordami. Co do nauki to jak sie przyłożysz to dużo trudniej nie będzie. Można grać normalnie z jakiś tabów i chhyba nut. Tyle co wiem

"Live To Play Live"

3

Odp: Gra na basie

Ja gram na basie.

Słyszałem, że wbrew pozorom gra na basie to wyższa szkoła jazdy. Czy to prawda?

I tak i nie. Grać na basie jest łatwo, a dobrze grać na basie to faktycznie wyższa szkoła jazdy. Można nie robić nic więcej od ogrywania prym (oczywiście upraszczam tutaj) i od biedy podstawowe zadanie spełniasz, ale nie na tym to polega.

Wymaga więcej ćwiczeń? Jeśli tak to co w grze na basie jest takiego trudnego?

Jeśli nie masz dobrego poczucia rytmu, nie kręci cie robienie z drummerem dobrego groove, to wtedy gra na basie będzie trudna. IMO bardzo ważna jest teoria, nie grasz wiele dźwieków, ale jak zagrasz to muszą brzmieć i być dobrze osadzone.

Ile kosztuje w miarę niezła basówka, która nie jest zrobiona ze sklejki + wzmacniacz? Mile widziane linki.

Za swój piec + używaną gitarę zapłaciłem ponad 1000zł, ale gitara rewelacyjna nie jest. Możesz się obejrzeć za yamahami, Mayonesami, w nizszej polce cenowej ponoc przyzwoite wiosla.

Sytuacja jest taka: Mam 14 (rocznikowo w 2010 będzie 15), gdzieś na wiosnę dopiero pójdę na pierwsze lekcje. Obecnie ćwiczę samemu, ale wiecie jak ta nauka wygląda... Mam akustyka.
Powiedźmy po trzech latach nauki będę miał do wyboru: bas czy ,,zwykła" gitara elektryczna. Co będzie dla mnie lepsze, w sensie czy dam radę się nauczyć grać na basie w wieku 18 (z nauczycielem)? Dodam jeszcze, że będę grał ,,sam ze sobą" czyli raczej nie dołączę do żadnej kapeli, a po prostu będę grał dla siebie, bez perkusji i innych gitar.

Gra na akustyku nijak sie ma do grania na basie. Tak samo wiek nie ma znaczenia, chcialbym osobiscie startowac w tym wieku co ty. Jak zamierzasz grać sam dla siebie to nie polecam basu, jedynie, grając sam dla siebie mozesz coverowac bas do ulubionych piosenek, ewentualnie tworzyc wlasnie partie basowe, co jest zdecydowanie fajniejsze, lecz prawdziwego bandu nie zastapi.

4 (edytowany przez karol1998 2009-12-19 18:46:09)

Odp: Gra na basie

No dobra dołączam się do tematu bo mam zamiar kupić basówkę, coś konkretnego polecacie? smile
Mój budzet ni więcej niż 2000 zł. wink
Mam zamiar dołączyć do zespołu, akurat brakuje im basa. (dwie gitary elektryczne dwa wokale i bas, ale facet który organizuje kapele nie chce go wziąć bo jest trzy lata starszy od reszty i jeszcze wysoki, a to ma być zespół dziecięcy raczej). smile

ESP LTD EC-50             Roland Micro Cube
GG:18350838         Mój kanał Youtube
Regulamin dobrego ucznia - gdy szkoła się pali gaś ją benzyną

5

Odp: Gra na basie

Sam bas,czy bas+piec?

Vintage V100+Marshall VS100

6

Odp: Gra na basie

bas+piec

ESP LTD EC-50             Roland Micro Cube
GG:18350838         Mój kanał Youtube
Regulamin dobrego ucznia - gdy szkoła się pali gaś ją benzyną

7

Odp: Gra na basie

I to nie ma być zwykły piec...Bo zwykły nie przenosi takich częstotliwości jakie wydaje gitara basowa. I nie jest łatwo grać na basie bo są tam grube struny i z początku można mieć problemy z przyciskaniem ich.

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

8

Odp: Gra na basie

Piec basowy ofc.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

9

Odp: Gra na basie

to ze sa grube struny to akurat nie ma znaczenia, sa za to malo nacigniete i wlasnie latwo sie je dociska ;)

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

10

Odp: Gra na basie

Dokładnie, to co jest trudniejsze to odległości między progami i na początku może być trudno ogarniać tak by każdy palec miał swój próg.

11

Odp: Gra na basie

jest swietny serwis prowadzony przez palika http://basoofka.net masz tam wszystko

12

Odp: Gra na basie

Mialem stycznosc z taka Adelita u kumpla.
Syf.

Vintage V100+Marshall VS100

13

Odp: Gra na basie

odświeżam:D jaki bas (narazie bez pieca) za 1000zł

14

Odp: Gra na basie

Washburn T14
Esp Ltd B-50

15

Odp: Gra na basie

A jakaś yamaha?

16

Odp: Gra na basie

Celuj właśnie w Yamahę, albo Squiera, też ponoć fajne basy.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

17

Odp: Gra na basie

Mam pytanie czy gra na kontrabasie dużo różni się od gry na basówie

18

Odp: Gra na basie

inne ulozenie obu rąk i brak progów

19

Odp: Gra na basie

i smyczek, choć nie zawsze.

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

20

Odp: Gra na basie

to wiem,  gram bez smyczka jak go zapomne wink czyli nie jest trudno przeżucić się z kontrabasu na gitare basową ??

21

Odp: Gra na basie

nie

22

Odp: Gra na basie

nie czyli nie trudno się przeżucić czy trudno ??

23

Odp: Gra na basie

Przecież napisał, że nie trudno . Zresztą dla chcącego nic trudnego, nawet z fletu się można przerzucić jeśli się bardzo tego chce smile

24

Odp: Gra na basie

dzięki no to teraz zbieram na basówe i będę się przerzucał wink

25 (edytowany przez pawelklysiak98r 2012-02-14 14:30:46)

Odp: Gra na basie

Mam pewien problem dotyczący grania na basie. Gram na gitarze elektrycznej i koledzy wstępnie zaprosili mnie do zespołu, miałbym grać na basie, ale nie wiem czy jest to trudne i czy z łatwością przestawiłbym się na ten typ gitary sad. Proszę o dobrą odpowiedź.

26

Odp: Gra na basie

Gra na basie to zupełnie inna bajka tongue
Ile już grasz?

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

27

Odp: Gra na basie

prawie 3 lata

28

Odp: Gra na basie

W zespole mojego sąsiada jest basista który przesiadl sie z elektryka na bas, moim zdaniem bedziesz mial poprostu latwiej na poczatku niz taki "zielony" smile

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

29

Odp: Gra na basie

Dzięki za inf wink

30

Odp: Gra na basie

Jedyne co ci zostanie to tylko technika gry palcami smile bo masz juz obycie z gryfem, wiesz co to gitara i wgle big_smile masz wladze w palcach a nie palce maja nad toba wladze wiec masz o wiele latwiej wink

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

31

Odp: Gra na basie

Ja tam lubię sobie pograć i na basie. Dla mnie jedynym problemem było na początku dociskanie strun i granie palcami, ale trochę treningu i już wszystko ok wink Także nie przejmuj się, bo przestawienie się z normalnej gitary na bas nie jest trudne smile

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

32

Odp: Gra na basie

Dzięki wszystkim za pomoc smile

33

Odp: Gra na basie

Bez żartów big_smile basówka jest prostsza niż cymbałki, dasz radę big_smile

34

Odp: Gra na basie

marcinos83 napisał/a:

Bez żartów big_smile basówka jest prostsza niż cymbałki, dasz radę big_smile

Ty chyba nie wiesz o czym mówisz. Gra na basie to całkiem inna bajka! Oczywiście jeśli ktoś zamierza tylko "naciskać struny" i grać po dźwiękach to owszem jest to łatwe ale grać na basie a być basistą to dwie różne kwestie.

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

35

Odp: Gra na basie

Lis ma 100% racji. Każdy gitarzysta może 'grać' na basie, ale bas jest jednak dużo trudniejszy i nawet bardziej kłopotliwy. Tłumienie strun na basie jest trudniejsze, umiejętne granie palcami jest  bardzo trudne, kostkuje się też trudniej, gryf jest dłuższy i mniej wygodny, tym samym odległości między progami większe, struny się trudniej dociska, dochodzi więcej technik gry. No i struny do basu są dużo droższe, oraz powstaje problem wyboru ilości strun w przypadku kupna basu.

Oczywiście jeśli chcesz się przesiąść to czemu nie, rok ćwiczeń i powinieneś grać dobrze skoro masz już doświadczenie z gitary, ale to nie takie proste.

36

Odp: Gra na basie

Rames napisał/a:

struny się trudniej dociska

Eee, nie przesadzaj. Struny są prawie sflaczałe, więc dużo siły nie trzeba smile ale reszta, tak to prawda, tłumienie strun jest ważne, gdyż łatwo wzbudza się w drgania inne. Z początku sam miałem z tym kłopot, ale później dałem temu radę. Imo to kwesta wyczucia instrumentu, przynajmniej u mnie tak było smile

pawelklysiak98r, nie bój nic. Jeśli umiesz grac na gitarze, to z basem podstawy szybko ogarniesz.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

37

Odp: Gra na basie

grzesiek2805 napisał/a:

Struny są prawie sflaczałe, więc dużo siły nie trzeba smile

Kto ma sflaczałe ten ma sflaczałe, ja tam 135 zakładam!

No dobra nie mam aż takich (nawet nie wiem jakie mam), ale i tak mnie tam bardziej łapa boli po basie niż po gitarze, a w gitarze mam dość twarde pomijając najgrubszą

38

Odp: Gra na basie

Skoro przy strunach jesteśmy miałem w gitarze kiedyś zestaw 10-60 a mój najcieńsza basowa u mojego kumpla miała właśnie 60.

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

39

Odp: Gra na basie

Ale bas w standardzie stroi oktawę niżej, wiec automatycznie strumy mają dużo mniejszy naciąg.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

40

Odp: Gra na basie

Grzesiek wiem jak się stroi bas i ma on bardziej napięte struny. Dowody: http://www.daddario.com/DADProductDetai … ductid=170 - wcale nie taki twardy set i ma napięcia w przedziale 15-21 kg.

http://www.daddario.com/DADProductDetai … oductid=36 - odpowiednikiem dla gitary jest ten set i ma napięcia w przedziale 7-10 kg.