1

Temat: Za krótkie palce?

Witam wszystkich!

Od dłuższego czasu czytałem wiele na temat gitar i postanowiłem zacząć grać. Wczoraj kupiłem gitarę, akustyczną, firmy Washburn i zacząłem ćwiczyć.

Zauważyłem jednak, że już podczas pierwszych, wydawałoby się najprostszych ćwiczeniach mam problem, a mianowicie podczas łapania poszczególnych progów. Doszedłem do wniosku, że to wina moich krótkich palców.

Wszedłem na stronę z tabulaturami i przeraziłem się, są tam chwyty, do których moje palce są chyba 2 razy za krótkie? sad

Wiem, że ciężko to ocenić nie widząc dłoni, więc zamieszczam zdjęcie. Pozdrawiam i mam nadzieję na jakąkolwiek pomoc, porady..? Czy w ogóle mogę grać na gitarze..?

http://img682.imageshack.us/img682/3906/spa0154b.jpg

PS. Jestem szczupłą osobą, wyjątkiem są właśnie palce.. Nieproporcjonalne do reszty ciała..

2

Odp: Za krótkie palce?

ja mam długie paluchy i czasem gdy trzeba coś zagrać na wyższych-wyższych progach to nie tracą swoją przydatność którą mają na progach niższych- szerszych tongue

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

3

Odp: Za krótkie palce?

Wiecie, chodzi o to, że nie mogę dosięgnąć, ledwo dosięgam progu nr. 4, gdy jeden palec mam na progu nr. 2, a wiele piosenek wymaga podobnych chwytów.. sad co dopiero mówić o 3 progowej odległości.. Kurcze, załamany jestem tym, miałem taki zapał, żeby nauczyć się grać...

4

Odp: Za krótkie palce?

jezeli wskazujacym dociskasz 1 prog a malym palcem 4 prog , to w cale niejest zle ;p i wydaje mi sie ze palce ci jeszcze urosna ~~

5

Odp: Za krótkie palce?

Panki- wskazującym 1 próg, a małym zaledwie 3

6 (edytowany przez Chemik 2009-12-12 21:48:39)

Odp: Za krótkie palce?

to aspekt raczej rozciągniętych palców niźli ich długości ma znaczący wpływ na łapanie odległych progów. nie łam się chłopie tylko ćwicz, graj i czerp z tego przyjemność :] dla mnie barrowe chwyty były kiedyś poza zasięgiem marzeń, aż kiedyś próbując coś od niechcenia przekonałem się, że bez problemu je łapie i do tego jeszcze wychodzą jak trzeba. że tak powiem, na wszystko przyjdzie czas, ale na ten czas trzeba też sobie zapracować wink

7

Odp: Za krótkie palce?

Ćwicz. Też nie mam zbyt długich paluszków, a jakoś wyrobiłem. Nie poddawaj się. Może to wymagać więcej czasu i poświęcenia, ale ja obecnie palce lewej ręki rozciągam o ponad centymetr dalej niż prawej.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

8

Odp: Za krótkie palce?

Login napisał/a:

Panki- wskazującym 1 próg, a małym zaledwie 3

ale jak !! przecież jak masz wskazujący na 1 progu to mały powinien być nad 3 nawet bez odchylania go i tu nie chodzi o długość palców tylko sama szerokość ręki ...

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

9

Odp: Za krótkie palce?

lis1994- jest nad 3cim, ale dojść nim do 4tego to tragedia sad

Chemik/WiedźMatt- dzięki za słowa otuchy, ale sami wiecie, rzeczywistość jest rzeczywistością, ciężko o tym nie myśleć podczas gry, zwłaszcza, kiedy trzeba chwycić coś trudnego (dla mnie)

10

Odp: Za krótkie palce?

więc skoro tak to są po prostu nie rozciągnięte niema się co martwić smile z czasem będziesz sięgał co raz dalej ;]

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

11

Odp: Za krótkie palce?

tu poprostu chodzi o ćwiczenia! Musisz rozciągać palce na kusie jest pokazane a z biegiem czasu wszystko powinno minąć. Nie możesz sie zniechęcać lub rezygnować bo palce masz za krótkie BZDURA!.  NIe ma czegoś takiego. Ćwicz niech ci to przynosi radoche. Każdy na początku ma jakieś wątpliwości coś co go odpycha od gitary.

"Live To Play Live"

12

Odp: Za krótkie palce?

Heh, dzięki Wam wielkie jeszcze raz za słowa otuchy! smile Serio, pomogliście mi niezmiernie! smile

Teraz borykam się z innym problemem, kupiona wczoraj gitara była pięknie nastrojona, ale ja postanowiłem spróbować swoich sił z komputerowym tunerem- niepotrzbnie- teraz nie wiem, jak mam nastroić gitarę, siedzę już tak bezradnie i próbuję coś zrobić od kilku godzin.. No ale cóż, mój błąd, a to nie jest chyba dział przeznaczony na takie problemy sad Dzięki wszystkim!

13

Odp: Za krótkie palce?

Spokojnie na kursie masz stroik. Jest to chyba najlepszy z dostępnych w sieci i za free. Pobierasz go i strojenie staje sie banalne wink). W razie pytań i sposobu strojenia tym stroikiem pisz tu na forum to ci wytłumaczymy bo to naprawdę proste smile

"Live To Play Live"

14

Odp: Za krótkie palce?

Ile masz lat???

15

Odp: Za krótkie palce?

Mam 15 lat, już niedługo nowy rok, więc prawie 16. W każdym bądź razie: 94 rocznik.

Kurcze no, dziś próbowałem kilka chwytów i mam problem już nawet z durnym A- durem sad

Nie dosięgam, a poza tym dotykam jednym palcem więcej niż jedną strunę... Sam już nie wiem sad

16

Odp: Za krótkie palce?

@Login nie ma się co łamać, na początku zawsze coś będzie nie tak. W grze na gitarze trzeba cierpliwości i wytrwałości, więc ćwicz ile się da, a z czasem zobaczysz efekty wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

17

Odp: Za krótkie palce?

Z każdym instrumentem tak jest. No to jesteś rok młodszy ode mnie. Pytam bo jeśli jesteś w takim wieku, to ręka Ci jeszcze urośnie. Ale to wszystko kwestia nawet nie wielkości a rozciągnięcia palców, wiem z autopsji:P No, ale faktycznie, rękę masz małą jak na 15-latka, ale to też zależy od wzrostu i różnych takich, ale to nie jest najważniejsze, więc nie załamuj się tylko ćwicz i ćwicz:)

18

Odp: Za krótkie palce?

No niby tak, ale wyobraźcie sobie, jak demotywująca jest nieumiejętność chwycenia najbardziej podstawowego akordu, ze świadomością, że gdybym miał normalne palce to byłoby mi o wiele prościej..

Np. a akordzie A- dur trzeba 3 palce ułożyć pod sobą, a ja trącam przy tym jednym palcem 2 struny i nie mieszczę się w 1 progu 3 palcami..

No cóż, mimo wszystko dzięki za pocieszenie, muszę sobie jakoś poradzić, albo po prostu zrezygnować z grania

19

Odp: Za krótkie palce?

niech żyje 1994 rocznik !!! big_smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

20

Odp: Za krótkie palce?

a co wiek ma tutaj za znaczenie??

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

21

Odp: Za krótkie palce?

@login, z tego co piszesz to gitarę masz od dwóch dni. nie wspominałeś nic że miałeś z nią jakiś kontakt wcześniej wiec przypuszczam że tak nie jest. po dwóch dniach z instrumentem to najzupełniej normalne że nic nie wychodzi... żeby coś zaczęło wychodzić potrzeba czasu. ja poprawnie akordy zacząłem łapać po dwóch, może trzech tygodniach. jako że nie byłem ich w stanie poprawnie chwycić w dniu skombinowania gitary to skupiłem sie na czym innym. zacząłem od prostego kawałka "komu bije dzwon" Kazika/kultu(?). w trakcie takiego brzdąkania palce sie rozchodziły i byłem gotowy na przygodę z akordami. na początku najważniejsza jest jedna rzecz, cierpliwość.
pozdr :]

22 (edytowany przez Login 2009-12-13 14:26:35)

Odp: Za krótkie palce?

Polusi chodziło chyba o to, że palce mi jeszcze urosną.. Teraz znów mam dylemat- grać, czy oddać gitarę, eh.. Bo tak jak pisałem- nie ma nic bardziej demotywującego niż niemożność złapania podstawowego akordu

Chemik- wyprzedziłeś mnie, heh. No tak, cierpliwość..

23 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-13 14:33:42)

Odp: Za krótkie palce?

Zgadzam się z Chemikiem, w tak krótkim czasie trudno jest grać perfect wink

Login napisał/a:

miałem taki zapał, żeby nauczyć się grać...

więc nie rezygnuj, tylko bądz wytrwały w tym co robisz wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

24

Odp: Za krótkie palce?

Login pisał do mnie na GG i wysłal mi swoj cover "gdy nie ma w domu dzieci" i jak na tak krotki okres czasu to całkiem przywoicie mu wyszło. 
IMO człowiek jest już taką istotą, że jeśli czegoś bardzo pragnie to przeważnie do tego stopniowo dochodzi.  Liczy się samozaparcie i motywacja do nauki, wtedy żadne krótkie palce nam nie przeszkodzą.  Są na świecie ludzie którzy potrafią grać na gitarze bez rąk smile

BTW:

lis1994 napisał/a:

niech żyje 1994 rocznik !!! big_smile

Widzę, że dużo ludzi z mojego rocznika na forum big_smile

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

25

Odp: Za krótkie palce?

eee tam '91 rulezz cool

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

26

Odp: Za krótkie palce?

Z palcami to się wyrobisz nie przejmuj się ;]

@up
Jak się nie znasz to nie pisz.... 94 ROXXXX xd

27 (edytowany przez grzesiek2805 2009-12-20 14:43:59)

Odp: Za krótkie palce?

@Sweex kto się nie zna?? Aktualnie rocznik '91 zyskał pełnoletnosc cool
dorba ale to nie o wiek tu chodzi tylko mamy przecież pomóc koledze big_smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

28

Odp: Za krótkie palce?

W sumie to wszystko, co chciałem wiedzieć już wiem, aktualnie doskonalę granie kolędy "Cicha Noc". W kursie zatrzymałem się na najprostszych akordach smile

Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za słowa otuchy i okazaną pomoc! smile

Pozdrawiam!

29

Odp: Za krótkie palce?

Ja mam problem z wydobyciem dzwięku F.... tzn. palcami dosięgam, ale mam problem z palcem 1. bo on musi dotykać wszystkich strun ale wtedy nie wychodzi mi dźwięk

30

Odp: Za krótkie palce?

ćwicz ;]

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

31

Odp: Za krótkie palce?

chodzi Ci zapewne o chwyt F-dur, bo z wydobyciem samego dzwięku F nie powinieneś mieć problemu, chyba, że masz jakaś linpą gitarę wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

32

Odp: Za krótkie palce?

Ja tez mam krótkie palce i łapie F-dur bez poprzeczki, choć nie zawsze mi wychodzi.
Ale zdarza sie też że mi wyjdzie ładny z poprzeczką, tylko wtedy jak sobie złapie tak mniej świadomie, powiedzmy, jak się nastawiam ze chce złapać ładnie z poprzeczka to nie wychodzi. Czyli trzeba nie chcieć albo nie zastanawiać się nad tym ze sie chce.

33

Odp: Za krótkie palce?

Ja mam zaś problem taki, że moje palce nie tylko są ZA KRÓTKIE, ale i jeszcze ZA GRUBE. W efekcie czego nie dość, że mam problemy z dociskaniem strun na odpowiednim progu, dodatkowo jak już mi się to udaje, to jednocześnie naciskam kilka strun...
Myślicie, że można to wyćwiczyć (tzn. żeby to się nie zdarzało).

Na gitarze gram od dwóch dni, zawsze o tym marzyłam (i swoje marzenie spełniam w wieku 17 lat... no, prawie 18 -.-) i nie chcę sie znięchęcić do gitary. Zwłaszcza, że gram na akustycznej, a marzy mi się elektryk (wszystkow  swoim czasie!:D)

,, Marność nad marnościami, proszę towarzyszy,
jeden dużo gada, drugi milczy w ciszy..."

34

Odp: Za krótkie palce?

lekarstwo na krótkie palce: ustaw inaczej rękę, kciuk trochę niżej. Dobre ustawienie to i 8 strun obejmiesz palcem
lekarstwo na grube palce: sprawdź jaką masz wysokość strun nad XII progiem, jak mniej niż 0,4 cm to po prostu ćwicz

35

Odp: Za krótkie palce?

Mam porażenie splotu barkowego.Udało mi się wyćwiczyć rękę tak,że jest już prawie tak sprawna jakby była normalna.Szybkie przechodzenie z chwytu na chwyt czasem sprawia mi trudność.Jednak gram już prawie 1,5 miesiąca i będę grał dalej.Po jakimś czasie nie będę już zważał na moją wadę konstrukcyjną.Tak samo będzie z wami ludzie o krótkich palcach.Wszystko jest do wyćwiczenia.

36 (edytowany przez Sweet 2011-01-08 13:15:33)

Odp: Za krótkie palce?

Powiem wam jedno, patrzcie na tego gościa http://www.youtube.com/watch?v=7Skk9Q0Q … e=relatedi szkoda że nie ma go już w śród żywych. Ja go podziwiam jest dla mnie wzorem po prostu wymiata. Tak samo Yngwie Malmsteen nie ma nie wiadomo jakich długich paluchów a zobaczcie jak tu wymiata http://www.youtube.com/watch?v=WpDblDia5TE i tu http://www.youtube.com/watch?v=sj3ec2cCaJw

37

Odp: Za krótkie palce?

a mam problemy z lewym łokciem i nadgarstkiem- nie umiem prawidłowo trzymać gitary (po prostu fizjologicznie mi to nie wychodzi, a przynajmniej jest strasznie trudne  bolesne) i przyznam że granie często sprawia mi po prostu fizyczny ból. Ale staram się grać dalej i nie poddawać. No, mam za sobą dwa koncerty- przed niewielką publiką wprawdzie - ale to zawsze coś.
Też mam krótkie palce. Kwestia wprawy.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!