1

Temat: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Witam wszystkich użytkowników forum smile


Na gitarze gram od niedawna, jakieś dwa miesiące. Staram się ćwiczyć regularnie, ale jest kilka kwestii związanych z teorią muzyki, które nie dają mi zaznąć tongue:P

Nurtuje mnie ostatnio pytanie, albo inaczej, zagadnienie tongue związane
z graniem z metronomem lub bez, ogólnie o akcentowanie nut w takcie.
- Czy zawsze jest akcentowany pierwszy dźwięk w takcie? I czy jeśli
takt zaczyna się od ósemki, albo jest złożony z samych ósemek to tą
pierwszą ósemke akcentujemy?(i czy tylko ją)I jeśli pierwsza w takcie
Jest np. właśnie ta ósemka a następna po niej ćwierćnuta, to
którą należy akcentować?
- W niektórych utworach, słysze, że akcent przypada szybciej aniżeli
się kończy takt, chodzi o to np. że dwa akcenty na jeden takt. Czy to
ma związek z ćwierćnutami ;> ? (czy to ja jestem głuchy)

Dziękuje z góry za pomoc i Pozdrawiam smile
Mateusz

3

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Ja na przykład czasem odnosze wrażenie, że akcent przypada w niektórych utworach na ostatni dźwięk. Czekam więc na odpowiedź.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

4

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Az tak gleboko w teorie sie nie wgryzalem co do akcentow, ale nie ma zelaznej zasady, nakazujacej akcentowac zawsze pierwsza nutke, kazdy moze akcentowac jak mu sie tylko podoba, w koncu o to chodzi w muzyce, zeby wyrazic swoje emocje wink

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Ale jak wtedy mają się takty?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

6

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Dziękuje za odpowiedź smile

Z tego co sam się zdążyłem już dowiedzieć tongue to tak jak pisał Darek, akcenty mogą przypadać różnie np. jeśli jest takt 4/4 to akcent moze padac tylko na pierwszą ćwierćnute, jak i na trzecią, ponieważ 3 ćwierćnuta jest pierwszą częścią półnuty(takt 2/2). Tak sobie to przynajmniej zrozumiałem, jeśli się myle to proszę mnie poprawić smile

Pozdrawiam

7

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Cześć,

przyswajam sobie właśnie 12 skal majorowych i nie mogę rozgryźć o co chodzi autorowi mojego samouczka, gdy sugeruje żeby nagrać partię gitary rytmicznej... (what???)
Na dodatek pisze: "ze zmianą akordu przechodź od jednej skali do drugiej itd.".

nie wiem czy wybrałem dobry dział na takie pytanie, pierwszy raz zwracam się o pomoc przy nauce gry, a jest to jedna z tych kwestii do której odpowiedzi szukam i szukam - przecież facet nie chce chyba żebym tworzył własne utwory w studiu, podczas gdy brzdąkam na tych strunach od miesiąca... smile

proszę, niech ktoś wyjaśni co to jest partia gitary rytmicznej, co to znaczy nagrać pgr i poda przykład

dzięki za zainteresowanie

8

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

chodziło mu chyba o to żebyś wybrał sobie kilka pasujących do siebie akordów np a C G a i nagrać siebie grającego to przez kilka minut i potem dograć swoją improwizację ze skal a moll C dur i G dur i przechodzić między tymi skalami przy przy każdym akordzie ^^ innymi słowy gdy na wcześniejszym nagraniu będzie słychać że grałeś na a moll to i z tej skali improwizuj przy następnym akordzie zmieniasz skale. wiem trochę zagmatwane ale myślę że zrozumiałeś/aś ^^

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

9

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

OK, dzięki lis1994. Pracuję nad tym...

10

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

Może to głupie pytanie ale jestem kompletnie zielony i nigdy nie chodziłem do szkoły muzycznej. Konkretnie chodzi o to: czy jak ustawie w metronomie metrum 4/4 o tempie 90 to ćwierćnuta trwa ,,raz''? i czy to jest to samo jak ustawie tempo 200 to ćwierćnuta nadal będzie trwała ,,raz''?

11 (edytowany przez Bluskaj 2010-08-05 11:46:20)

Odp: Pytania do tematu Ćwiczenia rytmiczne

W takim metrum cała nuta trwa 4 uderzenia, więc 1 uderzenie metronomu to ćwierć nuta, niezależnie od tempa. W 200 bpm będzie trwała o wiele krócej niż w 90.