1

Temat: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Mhmm..o ile sie nie mysle nie bylo jeszcze tu takiego tematu, wiec bede pierwsza.
Mianowicie. Zalozmy ze chcemy napisac swoja piosenke. Tylko mam problem nie z tekstem ale z melodia. Jest jakis sposob jak dobrac akordy, chwyty do piosenki? Jak je dobierac?

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

2

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Po prostu, grasz cos jak ci sie spodoba riff a nie jest plagiatem, tekst spiewasz do niego tak by bylo spoko. Nie ma w tym zadnej filozofii.

Angus Young The Best

3

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

no musisz sobie sama melodie wymyslic, nie ma chyba zadnych zasad co to tego.
No chyba, że triada harmoniczna.
z reguły uważa się tonacje durowe za "wesołe", no i jest w tym troche racji, np utwory z akompaniamentem z triady harmonicznej tonacji C-dur czy G-dur brzmią "weselej" niż te np z a-moll. Także myślę, że nie chcesz tworzyć czegoś w stylu progresywnego rocka tylko raczej prostą piosenkę. Popróbuj więc z http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/t … iczna.html

4

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

beatle po pierwszym zdaniu mnie juz to zbil o:D podejrzewam ze dziewczyna nie jest kompozytorem gitarowym i nie za bardzo jej chodzi o tak dokladny opis tworzenia piosenek ;p Po prostu graj co Ci przyjdzie d glowy np akordy i jesli beda pasowaly do Siebie i piosenki to zostaw. Oczywiscie warto opierac sie na takich zalozeniach jakie podal beatle ale ja jakos rzadko z nich korzystam tworzac cos nowego. Warto tylko wiedziec jak zakonczyc utwor znaczy np jakim akordem lub brzadknieciem arpeggio to wszystko znajdziesz tutaj powodzenia w tworzeniu;]

5

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Myślę, że zamiast myśleć co pasuje bądź co nie, może użyć tych czterech akordów z triady (taki mały paradoks w nazewnictwie wink ). Potem ułoży jeden akompaniament, do którego, oczywiście może użyć więcej niż te “triadowe” akordy, może przecież dodać coś od siebie, może zagrać jakieś arpeggio czy jakiś prosty riff. wink Potem już można zaczynać komponować coraz bardziej wykraczając poza ramy i czystą teorię, ponieważ tak naprawdę niewiele wielkich piosenek powstało opierając się na teorytycznych zasadach muzyki, zawsze coś wielkiego przynosi natchnienie. wink
Pozdrawiam. smile

6

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Ja moge dodac od siebie, ze na początek, przy tworzeniu nowych utworów, lepiej opierać się na podstawowych akordach typu C, G, D, F... Będzie o wiele łatwiej komponować. I ważne jest, żeby przystosować melodię do tekstu pod względem nastroju.

  A później, pozostaje tylko dalsze rozwijanie skrzydeł smile

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

7

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Ośmielę się rzec, że na początek najgenialniejsze są wszelkie "piosenki na cztery akordy".
Podpisuję się pod przedmówcami- na początek nie ma co myśleć o ambitnym utworze z super solówkami.
Proste utwory może i są banalne i brzmią banalnie, ale najlepiej od nich zacząć ćwiczyć.

Postaraj się dowiedzieć czegoś o metodach łączenia akordów w jedną całość, albo przynajmniej próbuj, grając różne akordy po sobie.

Jeśli masz chociaż jedną linijkę tekstu, od którego zaczyna się zwrotka bądź refren, możesz spróbować zaśpiewać to, grając jednocześnie jakiś jeden akord. Gdy któryś będzie pasował Ci lepiej niż pozostałe, to wtedy będziesz mogła określić tonację utworu.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

8

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

a ma ktoś jakieś porady jakby chciało się ułożyć jakąś piosenkę rockową ?? (chodzi mi tu o tekst i melodię)

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

9

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

lis1994 napisał/a:

a ma ktoś jakieś porady jakby chciało się ułożyć jakąś piosenkę rockową ?? (chodzi mi tu o tekst i melodię)

weż sobie jakas tonacje np C wink i po prostu graj ... sam tak robię i wychodza ciekawe rzeczy tylko ze ja  układam muzykę do punkowych piosenek wiec wielkiej filozofii tu nie trzeba. Jednak nie zawsze te trzy akordy nie wystarczą;)

10

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Powiem wam ze nie zawsze warto sie nastawiac ze mam cos stworzyc i tyle bo gorzej wychodzi.
Ja teraz biore gitare do reki  i gram byle co. W sensie ze lapie jakies akordy odpowiednie bicie przejscia czy cos i próbuje pdokladac co troche nowe elementy. W sumie jest to ciekawe bo probuje lapac np. zwykle chwyty na zypelnie innych progach lub sama jakos tam wymyslam xd
Niezla zabawa no i cos wychodzi ;p

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

11

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Spróbuj akord E-dur złapać kolejno na 1, potem 6 i na 8 progu big_smile widziałaś taki myk?? xD z tego fajne piosenki mozna ułozyc, bardzo prosty podkład wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

12

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Porady? Ciężko powiedzieć.
Rock ma być mocny- power chords mile widziane.
Rock ma być szybki, więc duże tempo gry.
No i jakieś riffy. I powinno być ok.

Pisanie piosenek można wg mnie wyćwiczyć. No i trochę musi samo przyjść. I pewnie przyjdzie z czasem, choć nie każdy ma talent do układania tekstów, a gra z tabulatury a stworzenie czegoś swojego to IMHO dwie różne rzeczy.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

13

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

taaaa xd niezle brzmi ten E. xd
Ja tam sie bawie ze a, G, C, F. czyli podstawowe tylko ze jakies bicia wymyslam i a - moll tzw. ' upiększam' np. bicie 4/4, chwyt 'a' i Dół Dół gdy przychodzi na Góra Góra to dociskam na zmiane strune E na 1 a potem na 3 i tak w miare szybko i od nowa. Potem gram w/w akordy i potem upiekszam a. Tylko ze jak chce szybkko to F dur nie zawsze sie docisnie xD Trudno to wytlumaczyc, moze nagram xd

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

14

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Wystarczy usiąść złapać gitarę i grać i ci cos do glowy przyjdzie. Ja to np mam 2 wolne riffy tylko tekst napsiać i nagrać.

Angus Young The Best

15

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Dawisiek21 napisał/a:

Wystarczy usiąść złapać gitarę i grać i ci cos do glowy przyjdzie. Ja to np mam 2 wolne riffy tylko tekst napsiać i nagrać.

No własnie Dawisiek21, jedni umieja ułożyć melodię, a inni maja z tym problem, ale za to umieja ułożyć tekst smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

16

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Lamsi napisał/a:

taaaa xd niezle brzmi ten E. xd
Ja tam sie bawie ze a, G, C, F. czyli podstawowe tylko ze jakies bicia wymyslam i a - moll tzw. ' upiększam' np. bicie 4/4, chwyt 'a' i Dół Dół gdy przychodzi na Góra Góra to dociskam na zmiane strune E na 1 a potem na 3 i tak w miare szybko i od nowa. Potem gram w/w akordy i potem upiekszam a. Tylko ze jak chce szybkko to F dur nie zawsze sie docisnie xD Trudno to wytlumaczyc, moze nagram xd

I wszystko jasne xD cool

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

17

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

@Dawisek21właśnie tak próbuje już nawet napisałem jedną tabulaturę na GP ale to baaardzo słabe i do rocka nie podobne ... ale zawsze to już coś smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

18

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

hahah xd
grzesiek  no co ;P
Kurde, moze to nagram to zalapiesz chyba xd

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

19

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

nic big_smile Dominika cool
Nie no tak z grubsza to "czaję" o co chodzi, ale możesz nagrac jak najbardziej big_smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

20

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

hah ;P
Pomysle big_smile

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

21

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

teraz juz nie myślenia big_smile musisz to przeobrazić w czyn xD czyli nagrac smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

22

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

tongue

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not." Kurt Cobain.

23

Odp: Jak dobrać akordy do własnej piosenki?

Ja chwytam gitare,mysle chwile i gram.Tak samo jest z solo.Oczywiscie najpierw trzeba liznac teorii.Staram sie coraz wiecej technik i elementow wkladac do wymyslanych przeze mnie piosenek,np. legato,tapping. i jakos wychodzi smile.

Vintage V100+Marshall VS100