1

Temat: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Bicia Gitarowe.

Tylko proszę nie pytać "A jakie jest bicie do...", do tego jest odpowiedni dział, proszę o pytania konkretnie do tej lekcji smile

A może ktoś miałby jakieś propozycje innych piosenek z prostym biciem, do których ponadto można znaleźć filmik w sieci...

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Ja mam fajne bicie do reggae:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=G_YigJWGe9c[/video]
[video]http://www.youtube.com/watch?v=p5OyI9yF5FE[/video]
to pierwsze mi sie podoba tak się nauczyłem F-Dura ;] stłumiony i PEŁNY stłumiony i PEŁNY xD

3

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

A ja mam pytanie odnoście tego utworu:

[video]http://www.youtube.com/watch?v=wKZLVdvu0MI[/video]
To jakaś znana piosenka bo ojciec ciągle twierdzi, że z czymś mu się kojarzy jak to gram. Pozdrawiam

4

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Non 4 blondes - what's up - masz w komentarzach.

5

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

dzięki wielkie, wcześniej oglądałem to tylko ze stronki i nie przeglądałem tych komentarzy

6 (edytowany przez mpx 2009-05-14 13:34:12)

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Według mnie w tym arcie jest pewna nieścisłość i może to wprowadzać w błąd. Otóż nie ma różnicy czy uderzymy struny z góry czy z dołu. Tak naprawdę liczy się odstęp między uderzeniami.
Przykładowo: Jeśli trącimy struny dwa razy z góry to między nimi jest czas na podniesienie ręki, przez co robi nam się pewna pauza. Natomiast jeśli uderzymy najpierw z góry, a potem z dołu to już nie ma tej pauzy. Dlatego też zapis GGDDGD możemy zagrać tak: 1,12,123 (ciągle z góry, przecinki oznaczają minimalne pauzy, [można sobie liczyć raz, raz dwa, raz dwa trzy]) i nie będzie żadnej różnicy w dzwięku.

Poza tym. Założę się, że wiele osób myśli, że jeśli jest metrum 4/4 to muszą być 4 uderzenia w jednym takcie. Otóż nie, tych uderzeń może być 6. Jak? A tak. (x = puls)

x      x      x     x
1      12          123

Dlatego "Czarny chleb i czarna kawa" jest w metrum 4/4.
Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni niektóre sprawy wink

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

7

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Co do góra - dół to różnica jest w brzmieniu akordu. Moim zdaniem słychać to wyraźnie.

A odstęp i tempo bicia oczywiście jak najbardziej się liczy smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

8

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

To spróbuj zagrać czarny chleb i czarną kawę najpierw na bicie góra dół a potem na liczenia 1,12,123. Wiadomo, że jak się bicie ślimaczy to słychać pojedyncze struny tongue Ogólnie to mnie można nie wierzyć, bo nie gram wcale długo na gitarze, ale Jackowi Głowińskiemu, który gra 20lat i twierdzi to samo, chyba jednak można wink

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

9

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Jak grasz napisany powyżej takt na przykład bijąc tylko z góry lub tylko z dołu (bez ślimaczenia), to faktycznie żadnej różnicy nie słyszysz?

Ja wierzę swoim uszom, które ciężko przekonać, że między biciem z dołu a z góry nie ma żadnej różnicy smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

10 (edytowany przez mpx 2009-05-14 15:42:32)

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Jak tylko dostane aparat w swoje łapy to nagram i zobaczysz tongue
Gwoli ścisłości, nie ma nic złego w biciu z dołu (nawet jest wygodniejsze niż samo z góry)
Poza tym jeśli bijąc akord z dołu otrzymywaliśmy by inny dźwięk niż z góry to nie graliśmy by tego samego akordu prawda? Zamiast C czy tam A wychodziło bym nam coś innego:)

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

11

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Nie chodzi o inny dźwięk, ale o lekko inne brzmienie. To trochę tak jak z przewrotem akordu, niby ten sam akord, a brzmi inaczej.

Gdyby dźwięki były takie same to ludzie tłumacząc innym bicia w przeróżnych kursach i na innych stronach internetowych nie stosowali by rozróżnienia na z góry i dołu tongue

Ale bardzo chętnie posłucham tego co nagrasz smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

12

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Mam pytanie do utworu "Czarny chleb i czarna kawa"...

Nauczyłam się tego bicia - potrafię go zagrać wolno, szybko - zawsze bardzo dobrze mi wychodzi (tak samo jak w kursie na tej stronie).
Mój problem natomiast wygląda tak, że kiedy zaczynam śpiewać tę piosnkę pod to bicie automatycznie ręka zmienia je i nie brzmi to już tak dobrze... hmm Tak, jakbym miała problem z wpasowaniem śpiewu do grania. Chwyty zmieniam w dobrym momencie, problem jest ewidentnie w biciu, nad którym staram się nie skupiać a i tak ręka "sama" zaczyna grać bicie proste i nie równe przy śpiewie. Czy ma ktoś na to jakiś skuteczny sposób? Trening nic tu nie zmienia, ręka sama ucieka...

13

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Darek napisał/a:

Nie chodzi o inny dźwięk, ale o lekko inne brzmienie. To trochę tak jak z przewrotem akordu, niby ten sam akord, a brzmi inaczej.

Gdyby dźwięki były takie same to ludzie tłumacząc innym bicia w przeróżnych kursach i na innych stronach internetowych nie stosowali by rozróżnienia na z góry i dołu tongue

Mam wrażenie, że po prostu jest inna kolejność dźwięków i tyle. Na gitarze nie wydobywa się ich w końcu jednocześnie za pomocą strummingu, prawda? Jest mały poślizg czasowy.

Zabarg, nie tylko ty masz ten problem. Podobno trzeba dobrze znać piosenkę na tyle, żeby można było nie myśleć o graniu grając smile

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

14

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Heh Zabarg mam dokładnie tak samo z tym że ja jak chce zagrać SDM "Jak" to nie moge za nic do tego zaśpiewać grając;)

"Za każdym razem osiągaj jedno.
Za każdym razem ucz się jednego.
Do chwili, gdy nauczysz się wszystkiego."

15

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Witam wszystkich. smile
Mam mały problem z biciami hmm.
W jaki sposób mam zagrać piosenkę 4/4(dół,dół,góra,góra,dół,góra) GDaD np. "Chcę tu zostać" -
Chodzi mi o to w jaki sposób i kiedy mam zmienić chwyt... Mam grać 1 akord na jeden wers ? Bo jakoś tego za bardzo nie rozumiem i dopiero się uczę.
Ale myślę że ktoś z was mi pomoże smile smile

16

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Opanować na słuch, ewentualnie podpatrzyć jak ktoś to gra, ewentualnie znaleźć tab do Guitar Pro.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

17 (edytowany przez DonMat 2010-01-17 12:28:34)

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Hmm... no spróbuję ;] a może to jest bardziej znane i będziesz mógł jakoś łatwiej mi wytłumaczyć. Bo jak już złapie o co chodzi to będzie dobrze ;] No a jak się nie da wyjaśnić tutaj to jakoś podpatrzę u kogoś co i jak ;] ;]

"Przeżyj to sam"
C G a
Na życie patrzysz bez emocji

18

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.

Padlo bicie do czarny chleb i czarna kawa big_smile

19

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Dzięki za info o padnięciu filmu. Masz może jakiś przykład z YouTube'a, który mógłbym tam dać zamiast tego?

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

20

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

http://www.youtube.com/watch?v=enD1kGrUtso

Mysle ze to sie nada smile

21

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Non 4 blondes - what's up?:D
Mi to bardziej przypomina utwór "Baśka"...

22

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Mam problem z opanowaniem bicia kostką. Gram już półtora roku, wiele razy próbowałem się tego nauczyć i nic z tego nie wychodzi. Problem w tym, że od początku nauki uderzam ręką od góry i od dołu. Nie mam z tym żadnych problemów, jednak brzmienie mojej Marysi pozostawia u mnie duży niedosyt. Chciałbym wycisnąć z mojej gitary wszystko co się da. Problem polega na tym, że nie mogę załapać w jaki sposób uderzać struny od dołu, jak machać ręką. Kiedy próbuję uderzać od dołu zahaczam dosyć mocno o cieńsze struny i nic przyjemnego dla ucha z tego nie wychodzi i grozi to także zerwaniem strun. Nie mam żadnego wyczucia w grze kostką. Oglądałem miliony filmików z akustycznymi coverami itp. I jak patrzę, co ludzie wyczyniają z kostką to łapię się za głowę. Grają tak jakby nie trzymali w ręku kostki i machali ręką w powietrzu, przy tym powstaje niezwykle miły dla ucha dźwięk. Na pewno rozumiecie o co mi chodzi. Możecie mi polecić jakieś ćwiczenia, cokolwiek bym mógł sobie z tym poradzić? Porada, że muszę ćwiczyć w moim przypadku nie odniosła żadnego skutku, a muszę przyznać, że ćwiczyłem długo. A może granie kostką nie jest mi przeznaczone?:D Proszę o pomoc.

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

23

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Może za sztywno trzymasz nadgarstek

24

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

cieńsza kostka, 0,7 jest ok

25

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Myślę, że nadgarstek trzymam wystarczająco luźno, macham nim swobodnie tak jak podpatrzyłem u innych. A jednak i tak nie wychodzi mi to. Próbowałem grać kostkami od 0,46 do 0,81 i cieńszymi rzeczywiście lepiej mi wychodziło, ale to jednak nie to. Wolniejsze kawałki, np z biciem 4/4 w miarę znośnie mi wychodziły, ale jak miałem zagrać coś szybciej to problem powracał. Najlepiej grało mi się 0,46, ale brzmienie było do dupy.

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

26

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Nie ściskaj kostki za mocno.Sądzę,że to w tym może być problem.Nie tak żeby wypadała ale  tak "lajtowo";)

27

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

No i z tym też mam problem. Kiedy ściskam mocno kostkę to nie mogę wykonać luźnego machnięcia ręką. Z kolei, kiedy ściskam trochę lżej to podczas uderzania w struny kostka przekręca się (Oo), czasem nawet o 180 stopni... Możliwe, że trzymam kostkę w zły sposób, może koślawo. Już sam nie wiem. Wydaje mi się, że trzymam dobrze...

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

28

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Może zapuść paznokcie u prawej dłoni?:DEfekt nawet podobny do kostki:P

29

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Powiem Ci, że tego próbowałem i nawet byłem zadowolony. big_smile Ale potem gorzej z palcowaniem. big_smile

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

30 (edytowany przez mati1921 2011-05-13 06:36:43)

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Niee nie jest gorzej:P
Ja mam paznokcie i to nimi  szarpie struny podczas palcowania:D

31

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

No u mnie jest gorzej, ale dobra... Wczoraj zakupiłem kostkę 0,38 i gra mi się naprawdę przyjemnie. I o dziwo dźwięk też jest dobry. Teraz będę grać tylko takimi kostkami, skoro nie mogę się nauczyć grubszymi.

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

32

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Nagraj może filmik, tak żeby było widać Twoją rękę podczas uderzania w struny, wtedy może będzie Ci łatwiej doradzić. Ja np. nigdy nie miałem takiego problemu, przyjemnie gra mi się nawet pięciozłotówką:D

33

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Spróbuję coś zmajstrować.

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

34

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Witajcie serdecznie. Z góry przepraszam jeżeli takie pytanie się pojawiło, ale...
Gram generalnie 3 tydzień więc nie zabijajcie mnie z tego "powodu".

Otóż w niektórych piosenkach, np. "Proud mary" Tiny Turner, "birthday song" Jon'a Lajoie, czy najbardziej to widać w "Lubię mówić z Tobą" Akurat, po ostatnim uderzeniu w jabky sekwencji bicia jest "wyciszenie dźwięku". Gdy gram właśnie Proud Mary, czy Birthday Song to bez problemu sprawdza się uderzenie otwartą ręką (nie gram kostką) "od góry" w struny, jednak przy "lubię mówić z TObą" gdzie dźwięki są wyciszane praktycznie natychmiast jak zabrzmią... Jest to za wolne. Nie jestem w stanie tego tak szybko zrobić. I tu jest moje pytanie - jak wyciszyć w ten sposób dźwięk? Na filmikach z biciem zupełnie tego nie widać, dlaczego podejrzewam że jest to albo zewnętrzną stroną kciuka (razem z kością śródręcza), ale wtedy akord nie zdąży nawet zabrzmieć gdy ja to robię, albo nadgarstkiem w dół, co jest... Dość nienaturalne.

I drugie pytanie - jak wspominałem, gram palcami (zainspirowany grą np. Warszawiaka z Karsina, który raz bije normalnie akord, później sobie "ciąnie" za dwie struny i dość fajnie to brzmi itede itepe) i jest różnica czym biję? Zauważyłem że radzi się początkującym (i inni tak robią) żeby w dół bić jakby bokiem (w sumie paznokciami) palca wskazującego, podczas gdy ja używam do tego palca małego, serdecznego i rzadziej środkowego.

Pozdrawiam.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

35

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Ja kiedy gram np. "Naiwne Pytania" Dżemu to tłumię uderzając bokiem dłoni w struny, a kiedy gram jakieś akordy bluesowe na 3 strunach to luzuję lewą rękę. Najlepiej połączyć te dwie rzeczy, wtedy tłumi się najefektywniej (nie wspominam o palm mutingu).
Ja biję różnie, czasami kciukiem, czasami samym wskazującym, czasami całą dłonią, a czasami wszystkimi poza kciukiem. Zależy od utworu i ochoty.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

36

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Dzień dobry.
Jestem nowy na forum i generalnie do gitary się wziąłem trzy tygodnie temu. Proszę mnie nie zjechać za pytanie na temat bicia gitarowego (na internecie łatwiej o flejm po pytaniu o bicie niż o politykę tongue).
Otóż, niespodzianka, nie chcę gotowego bicia. Chciałbym by bardziej osłuchani koledzy powiedzieli czy oryginalne bicie tej piosenki (What's Up - 4 Non Blondes) to V /\ V /\ V /\ V /\ /\ V
(dół, góra, dół, góra, dół, góra, dół, góra, góra, dół)
Posługiwałem się tym filmikiem: http://www.youtube.com/watch?v=chysEoANK7c

Zastanawiam się też które akordy są wykorzystywane w tej piosence. Bardziej mi się wydaje, że te które są w dziale bicie a nie te  [A] [Bm] [D] [Asus4]? Co na to znawcy? smile

37

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Powiem tyle, że rozpisywanie bicia typu góra, dół nie ma większego sensu i z pewnością nie pomoże ci to w opanowaniu tego elementu gry.

Po prostu słuchaj i staraj się bic, to przyjdzie z czasem samo.
Dużo słuchaj utwory, które masz zamiar grac, covery także.
Po 3-ech tyg. nie ma mowy żeby to umiec smile

38

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Wiadomo, że po trzech tygodniach ledwie ocieram się o temat. Generalnie chodzi mi o to czy dobrze wyłapałem akurat w tej konkretnej piosence? Może źle słyszę albo coś.
Mnie osobiście najlepiej się uczy jeżeli mogę sprawdzić rozwiązanie bo wtedy mogę zobaczyć co robię źle.
Rozumiem, że różne bicia pasują do tej samej piosenki, różne akordy itp. Dlatego też mam pytanie czy te akordy które są podane w dziale "Bicia..." to te grane przez panią na filmiku bo osobiście ze słuchu wydaje mi się, że tak?

39

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

To co masz w dziale "bicia" to akordy do konkretnych piosenek, do tej twojej chwytów musisz poszukac w necie. Ja znalazłem, że ten utwór gra sie A,h,D.

Myślę, że źle zrozumiałeś. Tak owszem utwór można bic na różne sposoby. Jednym rodzajem bicia, dokładnie tym samym można zagrac wiele piosenek. Natomiast inaczej jest z akordami.
To, że np. "naiwne pytania" grasz G,e,D to nie znaczy, że tę twoją piosenkę też tak zagrasz..

To, że dany utwór można grac różną kombinacją chwytów, znaczy tyle, że grasz go w innej tonacji.

Nie zagrasz każdej piosenki jednym zestawem chwytów, bo się po prostu nie da.

Rozumiesz?

40

Odp: Pytania do tematu Bicia Gitarowe

Myślę, że obaj się nie rozumiemy. smile
Podaną wcześniej piosenkę potraktowałem jako ćwiczenie słuchowe. Do którego potrzebne mi są odpowiedzi. I o te odpowiedzi (które każdy musi sam wyłapać) proszę.
Podane przeze mnie bicie, ja osobiście, uważam za to jakim posługuje się Pani na filmie? Czy Ty też tak słyszysz?
Ponad to myślę, że gra ona akordami podanymi na stronie czyli G a C G a nie tymi które znalazłem w internecie ([A] [Bm] [D] [Asus4])? Twoich nie sprawdzałem. Mam rację? Może się mylę, nie wiem. Chciałem tylko sprawdzić swój słuch, bo oczywistym jest, że piosenka grana różnymi akordami nabiera odmiennego brzmienia. 

Wydaj mi się, że ogólnie temat ogarniam. Czyli, że bicia to sprawa drugorzędna która nadaje smak granemu kawałkowi bo różnym biciem różnie brzmi, mimo że akordy te same. Ćwiczę w domu więc wiem. Np. do piosenki "Jest super" - T.Love używam bicia góra, góra (V V). Ktoś inny użyje innego, co obserwuję po coverach. Wszystkie brzmią ładnie ale w mojej subiektywnej ocenie mój brzmi najlepiej. smile

Natomiast akordy to już sprawa kluczowa bo to one tworzą piosenkę co każdy na słuch rozróżni. Jednak nawet będąc głuchoniemym zauważa się, że na fortepianie klawisze się powtarzają i można zagrać to samo o oktawę wyżej niżej itp. zależnie od tego zapis na pięciolinii i brzmienie będą inne. Wszystkie przewroty i tonacje na gitarze jeszcze przede mną ale ogólnie teorię muzyki jako tako znam.

Uff, się rozbrykałem.