Temat: Basoofka

Witam, mam taki oto problem, zakładamy z kumplami kapele; trzy gitary elektryczne i perkusja. Jeden z nas gra tak słabo że proponowaliśmy mu przerzucenie się na basoofkę, lecz twierdzi że nie ma zamiaru wydawać na to kasy. Na szczęście udało nam się znaleźć takie ustwaienie efektów i barwy dźwięku że brzmi jak basoofka. W ten sposób mamy skład podobny do the Beatles ale wciąż nie wiemy jak przekształcić tabulatury i nastroić gitarę żeby na prawdę powstał efekt basoofki w kapeli. Dziękujemy za odpowiedzi.

2

Odp: Basoofka

Trochę dziwnie to zrobiliście, bo żeby grać na basie trzeba mieć też spore umiejętności i doświadczenie. Bas + perkusja = sekcja rytmiczna, więc tabulatura na zwykłą gitarę ni jak się ma do tego co trzeba zagrać na basie, albo kolega sam musi kombinować co grać, albo szukajcie tabulatur na gitare basową. Na http://www.ultimate-guitar.com/ widziałem taby na bass. Strój basu jest taki E1, A1, G2, D2, czyli można powiedzieć o oktawę niższy niż w zwykłej gitarze.
Pozdro.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3

Odp: Basoofka

haha.
no to tak jak przedmówca z tabów na bass albo...
ze słuchu panowie, ze słuchu smile

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

4

Odp: Basoofka

Czyli rozwiązaniem problemu jest przestrojenie o oktawę w dół gitary i granie wedlug tabulatur na zwykłą basoofkę?

5

Odp: Basoofka

haha big_smile obawiam się że gitary NIE nastroisz oktawę niżej big_smile
pomyśl logicznie, po co była by gitara basowa strojona oktawę niżej, jeśli zwykłą elektryczną można by tak nastroić? smile
rozwiązaniem problemu jest:

   -kupić gitarę basową

   -tak ustawić korekcję dźwięku i efekty, aby uzyskać dźwięk zbliżony do dźwięku gitary basowej.

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

6 (edytowany przez Sylwestersobinek 2009-09-09 18:40:05)

Odp: Basoofka

Jak nie można przestroić oktawę niżej ?

Na pewno można...

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

7

Odp: Basoofka

http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/interwaly.html

masz. przeczytaj sobie co to oktawa i później pogadamy.

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

8

Odp: Basoofka

Kiedyś dla zabawy przestroiłem akustyka na bas. Brzmiało jak brzmiało, bardzo cicho, a to dlatego, że nie mogłem mocno szarpać, coby struny się nie "uderzały". wink

9

Odp: Basoofka

mi się wydaje że można przestroić oktawę niżej w końcu najcieńsza struna e wydaje dźwięk o 2 oktawy wyższy od najgrubszej struny E więc na pewno da się nastroić zwyklego elektryka na bass po prostu popuścić klucze "o oktawę" xD

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

10 (edytowany przez Sylwestersobinek 2009-09-09 18:55:09)

Odp: Basoofka

Zgadam się z "beatle"  oraz "lis1994"
Ale zauważmy że w Basie są grubsze struny...A one też inny dźwięk wydają...Więc i je by musiał wymienić....

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

11

Odp: Basoofka

no i odpowiedni piecyk zwykły nie da takiego efektu w piecach basowych są bardziej subwoofery niż głośniki  xD

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

12

Odp: Basoofka

jak zmieni struny roz**bie elektryka...

13

Odp: Basoofka

To przestrójcie sobie dla eksperymentu gitarę o oktawę niżej i zobaczcie jaki będzie efekt smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

14

Odp: Basoofka

ja wiem jaki będzie efekt ;]
struny będą tak luźne że będą latać po całym gryfie big_smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

15

Odp: Basoofka

Od razu mówię, że potem będzie bardziej podatna na rozstrajanie. Znacznie.

16

Odp: Basoofka

Tak jest po każdej zmianie stroju, beatle. A oktawę niżej gitary czasem gitarzysta BSu nie przestrajał?

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

17

Odp: Basoofka

Pamietajcie ze jak struny przez dłuższy czas będą za luźne to gryf się wygnie!

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

18 (edytowany przez lis1994 2009-09-10 06:30:56)

Odp: Basoofka

tyle że w tedy się wygnie w odwrotnym kierunku i struny mogą się oprzeć o progi

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

19

Odp: Basoofka

Dokładnie tak. Ale już nie będzie stroić.

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

20

Odp: Basoofka

Black Sabbath nie było stać na gitarę basową, Geezer Butler zrobił basówkę z elektryka usuwając struny wiolinowe i... tyle wiem na ten temat, moze gdzieś znajdziesz co dokładnie zrobili smile

21

Odp: Basoofka

Z tego co ja wiem, gitarzysta w wyniku wypadku stracił opuszki palców i mimo plastikowych protez nie mógł grać. Dlatego obniżył strój.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

22

Odp: Basoofka

ja mówie o basiście chłopie, nie o Iommim

23

Odp: Basoofka

Wiem, o kim mówisz, chłopie, i wiem o kim ja mówię, chłopie. Dodałem co wiem.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

24

Odp: Basoofka

Albo Raphael myślisz że Butler to gitarzysta,albo po prostu chciałeś dodać że Tony Iommi z BS gra na obniżonym stroju bo stracił opuszki,bo jeśli tak, to powiedziałeś to w dziwnym kontekście.

Vintage V100+Marshall VS100

25

Odp: Basoofka

Racja. Ale ja w ogóle jestem dziwny, więc czuję się usprawiedliwiony.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15