Temat: Które struny uderzać podczas gry akordu?

Witam, od kilku dni jestem posiadaczką gitary. Mam mały/duży problem związany z tym, że nie wiem czy jak np. gram akord A-dur to jak trzymam palcami lewej ręki na progach struny: H2, G3, D4 to uderzam tylko w nie czy w wszystkie struny? Może/ Na pewno to głupie pytanie, ale jestem kompletnie zielona na ten temat...

PeeS. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłam, wiecie o co chodzi?

~~Sam na tym świecie jesteś, możesz być Bogiem, ale teraz nim nie jesteś~~

2

Odp: Które struny uderzać podczas gry akordu?

To wcale nie jest głupie pytanie.

Zagadnienie to jest omówione w tematach Najprostsze akordy gitarowe oraz Podstawowe chwyty gitarowe.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Które struny uderzać podczas gry akordu?

To zależy, co chcesz zagrać. Ogólnie książki uczą, że akord, to 3 co najmniej dźwięki zagrane równocześnie. Z tego wynika, że nawet jeśli trącisz wszystkie struny trzymając akord, to na dal będzie to akord. Zauważ, że gitarzyści, którzy grają na ogniskach łapiąc akordy przeważnie i tak uderzają we wszystkie struny, bo dodaje mocy akordowi i wzbogaca go o te zerowe dźwięki. Tak na prawdę, to nie masz problemu, bo jeśli weźmiesz obcy utwór, to wiadomo, że zagrasz go tak, jak został skomponowany, ale jak sama coś skomponujesz, to sama decydujesz, ile strun szarpniesz łapiąc akord. Mam nadzieję, że zostałem dobrze zrozumiany.

4

Odp: Które struny uderzać podczas gry akordu?

Ogólnie rzecz biorąc żeby akord był czysty to należy go zaczynać od prymy, czyli pierwszego dźwięku. Czyli akord A od dźwięku A, czyli pustej struny A, itp.

Jak grasz dodatkowe struny to albo zmieniasz trochę akord, albo jest to już tzw. przewrót i brzmi lekko inaczej. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie, najważniejsze żeby dobrze brzmiało :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Które struny uderzać podczas gry akordu?

Czyli jak gram np. e-moll i trzymam  struny A5 i D4 na 2 progu to mogę uderzyć we wszystkie struny. Czyli tak od góry w dół. Jak już mówiłam jestem kompletnie zielona mam gitarę dopiero do środy więc wiecie...
PeeS. Muszę się pochwalić, że nauczyłam się grać "Wlazł kotek na płotek" to dla mnie wielki sukces;)

~~Sam na tym świecie jesteś, możesz być Bogiem, ale teraz nim nie jesteś~~

6

Odp: Które struny uderzać podczas gry akordu?

CelesteC napisał/a:

Czyli jak gram np. e-moll i trzymam  struny A5 i D4 na 2 progu to mogę uderzyć we wszystkie struny. Czyli tak od góry w dół. Jak już mówiłam jestem kompletnie zielona mam gitarę dopiero do środy więc wiecie...

Dokładnie tak, patrz na diagram chwytu i jak tylko nie ma tam zaznaczonych iksów, które mówią, że strunę należy pominąć, to możesz uderzać we wszystkie.

CelesteC napisał/a:

PeeS. Muszę się pochwalić, że nauczyłam się grać "Wlazł kotek na płotek" to dla mnie wielki sukces;)

No to świetnie! :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów