1

Temat: Pytania do tematu Tonacje

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu Tonacje.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Może palnę teraz jakąś głupotę, ale ja naprawdę nie moge tego zrozumiec tongue
Napisane jest, że tonacje rozpoznajemy po pierwszym dźwięku, czyli jeżeli zaczynamy od dźwięku c, jest to tonacja c-dur. Ale w takim razie - czy nie można graac w tonacji c- dur ale zaczać trochę wyżej np. od dźwięku c#? Znaczy wiem, że bardzo to pogmatwałem, ale po prostu trudno iść przed siebie, jeżeli nic się nie widzi.

3

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Może pytania wydają wam się banalne ale ja naprawde nie wiem - każdą melodię można zacząć od byle jakiego ,, progu" prawda? Potem trza tylko dobra o odpowiednią ilość półtonów wyższy dźwięk. I tu właśnie problem z tonacjami się zaczyna. Ale jak to możliwe że to się rozpoznaje po pierwszym - przecierz nie wiadomo czy będzie to najwyższy, czy najniższy dźwięk w utworze...  Aaaach, mam mętlik w głowie. I jeszcze napisane jest, że jeżeli utwór jest w tonacji c-dur, to sa tylko z tej gamy dzwieki uzyte. Czyli C-D-E-F-G-A-H-C, i nic wiecej?
Znaczy ewentualnie o oktawe wyżej jeszcze dźwięki?

4

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Pierwszy dźwięk może, ale nie musi wskazywać na tonację. Utwór może oczywiście zaczynać się od innego dźwięku gamy, ale jeżeli będzie to dźwięk spoza gamy to ściśle rzecz biorąc nie możemy już mówić, że gramy dokładnie w tej tonacji. Czyli jak zaczniesz od C# to już nie grasz w C-Dur.

W utworze w danej tonacji mogą występować dźwięki zarówno z wyższych, jak i niższych oktaw, są to ciągle dźwięki tej samej gamy, ale powinno być to dokładnie tak jak piszesz tylko np. C-D-E-F-G-A-H-C i nic więcej.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Dziękuję, coś zaczyna świtać big_smile

6

Odp: Pytania do tematu Tonacje

I jesli chodzi o akordy to to samo ?
Jesli jest naprzykald Tonacja C-dur, w jej sklad wchodza dzwieki : C-D-E-F-G-A-H-C
To tonacja jest C durowa, ale jesli gramy akordy w tonacji  C dur, to w tej tonacji znajduja sie akordy C dur, D dur, E dur, F dur , itd ? Dobrze rozumiem, bez molowych ?
I jeszcze jedno pytanie, jesli gramy jakas piosenke w jakiejs tonacji to naprzyklad nie latwiej wziasc sobie 3 dzwieki i sprawdzic do ktorej tonacji naleza wszystkie 3!!!, bo ty mowisz ze wystarczy po jednym pierwszym dzwieku, akordzie rozpoznac tonacje, a przeciez jeden akord, dzwiek, moze znajdowac sie w roznych tonacjach. Dobrze rozumiem, i wazne jest, jesli podnosimy tonacje utworu z tonacji C dur na F dur i mamy akordy : A, H, F i D, a w tonacji F dur dzwieki sa : f, g, a, b, c, d, e,
To w tonacji F dur, te akordy będą : C, D, B i G. Tak ? smile
A jesli w piosence sa tylko dwa akordy : naprzyklad C i G, to jak okreslic tonacje, skoro obydwa dzwieki naleza do tonacji zarowno f dur jak i c dur smile wytlumacz prosze smile
Aha, i jesli mamy tonacje

G dur -  g, a, h, c, d, e, fis
F dur  -  f, g, a, b, c, d, e
C dur -  C-D-E-F-G-A-H-C

W piosence sa podane akordy F, C i H, to aby zmienic te akordy z tonacji C dur, na F dur, wystarczy zmienic te dzwieki : z F na b, c na F i z H na d ? tak? i wtedy otrzymamy akordy B,F,D ?
I jesli naprzyklad w piosence sa akordy : E, a i d to w tonacji F dur beda akordy : A, c i f , tak ?  molowe zamieniaja sie na molowe, tylko o innej podstawie w miejsce tamtego z tonacji poprzedniej ? tak ? A przy zmienianiu tonacji nie prosciej poprostu kupic Kapodaster : ) : )

7

Odp: Pytania do tematu Tonacje

mordo napisał/a:

I jesli chodzi o akordy to to samo ?
Jesli jest naprzykald Tonacja C-dur, w jej sklad wchodza dzwieki : C-D-E-F-G-A-H-C
To tonacja jest C durowa, ale jesli gramy akordy w tonacji  C dur, to w tej tonacji znajduja sie akordy C dur, D dur, E dur, F dur , itd ? Dobrze rozumiem, bez molowych ?

Nie, mogą się znajdować akordy molowe, byle tylko składały się z dźwięków, które wchodzą w skład tonacji

I jeszcze jedno pytanie, jesli gramy jakas piosenke w jakiejs tonacji to naprzyklad nie latwiej wziasc sobie 3 dzwieki i sprawdzic do ktorej tonacji naleza wszystkie 3!!!, bo ty mowisz ze wystarczy po jednym pierwszym dzwieku, akordzie rozpoznac tonacje, a przeciez jeden akord, dzwiek, moze znajdowac sie w roznych tonacjach.

Możesz robić i tak, ale to też nie da 100% gwarancji, że tak odgadniesz tonację, bo na przykład wiele z nich różni się tylko jednym dźwiękiem. Nie tyle chodziło mi o jeden dźwięk, ile o pierwszy dźwięk, bo on często, choć nie zawsze wskazuje na tonację.

Dobrze rozumiem, i wazne jest, jesli podnosimy tonacje utworu z tonacji C dur na F dur i mamy akordy : A, H, F i D, a w tonacji F dur dzwieki sa : f, g, a, b, c, d, e,
To w tonacji F dur, te akordy będą : C, D, B i G. Tak ? smile
A jesli w piosence sa tylko dwa akordy : naprzyklad C i G, to jak okreslic tonacje, skoro obydwa dzwieki naleza do tonacji zarowno f dur jak i c dur smile wytlumacz prosze smile
Aha, i jesli mamy tonacje

G dur -  g, a, h, c, d, e, fis
F dur  -  f, g, a, b, c, d, e
C dur -  C-D-E-F-G-A-H-C

W piosence sa podane akordy F, C i H, to aby zmienic te akordy z tonacji C dur, na F dur, wystarczy zmienic te dzwieki : z F na b, c na F i z H na d ? tak? i wtedy otrzymamy akordy B,F,D ?
I jesli naprzyklad w piosence sa akordy : E, a i d to w tonacji F dur beda akordy : A, c i f , tak ?  molowe zamieniaja sie na molowe, tylko o innej podstawie w miejsce tamtego z tonacji poprzedniej ? tak ? A przy zmienianiu tonacji nie prosciej poprostu kupic Kapodaster : ) : )

Podnoszenie dźwięków powinno dać Ci ten sam efekt co kapodaster. Dobrze rozumiesz.

A jeżeli są tylko dwa akordy to akord rozpoczynający lub kończący najprawdopodobniej wskazuje na tonację.

Oczywiście w muzyce nie ma takich sztywnych reguł, których musi się trzymać każdy utwór, ale są to pewne wskazówki, które mogą pomóc.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

8

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Tak myslałem, ale dalej nie rozumiem jak sie rozpoznaje to tonacje....
Mowisz ze po pierwszym badz ostatnim akordzie rozpoznajemy tonacje.... to powiedz mi, sa akordy: B, c, Fis- Jaka to tonacja ? smile A jesli mamy w piosence tylko dwa akordy, i obydwa naleza to dwoch tonacji, to ktora tonacje nalezy wybrac, hehe ? To nie takie latwe jak sie wydaje, spytam moze taty, on ma zespol, powinien wiedziec czemu...

9

Odp: Pytania do tematu Tonacje

A jesli mowisz, ze czesto pierwszy dzwiek wskazuje, ale nie zawsze, to jesli pierwszy dzwiek wskazuje na tonacje A, F, G, C-bo w kazdej tonacji znajduje sie w gamie ten dzwiek, to jaka to tonacja, troche zrypane....

10

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Tylko kapodasterem nie podnosimy tonacji akordowo, tylko poltonowo, tzn. nie musimy zmieniac akordow smile dlatego naprzyklad w gitarze klasycznej struny metalowe bylyby mniej naciagniete(nie mozna naciagac strun metalowych na klasyka, ale tylko tak mowie czysto teoretycznie, bo klasyk ma mniej progow) To trzeba poprostu na czysty rozum brac). Gdybys mogl mi jeszcze wytlumaczyc skale, ale tak w miare lepiej niz tonacje, to bylbym bardzo ci wdzieczny smile smile smile Pozdrawiam.
PS. Na gitarze cuze sie grac 3 miesiace smile

11

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Rzeczywiście jest to trochę zrypane, zresztą nigdy aż tak się w to nie zagłębiałem, więc jakbyś coś od taty się dowiedział więcej to daj znać smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

12

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Bo jak akordy budowac to juz wiem, wystarczy miec dzwieki poukladane po kolei, chromatycznie smile

13

Odp: Pytania do tematu Tonacje

No wiec tata mi mowi ze tonacje rozpoznaje po kilku akordach z piosenki smile

14

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Jak mamy pentatonikę a-moll którą gramy od 5 progu to jak chcemy zmienić tonacje tej pentatoniki na h to przesuwamy ją na 7 próg (patrząc na stronę E6) i mamy pentatonikę a-moll w tonacji h  czy to już nie jest wtedy pentatonika a-moll ?

15

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Jest to pentatonika h-moll. Nie ma czegoś takiego jak a-moll w h. Patrzysz nz dźwięk i dodajesz końcówkę "-moll".

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

16

Odp: Pytania do tematu Tonacje

To ja moze spytam sie o tonacje i power chordy. Wiadomo, ze power chordy nie maja zabarwienia ani durowego ani molowego, wiec chyba stad bedzie pochodzil moj glowny problem. Dla przykladu wezmy sobie jakis riff z power chordow skladajacy sie z:
E5,D5,C5 i B5. Sprawdzam, ktore gamy posiadaja takowe dzwieki no i pasuja gama e-molowa i pokrewna jej G-durowa. Gdybym chcial zagrac sobie jakas solowke, to musialbym znac tonacje tego riffu. Da sie to w jakis przystepny sposob mi wytlumaczyc? Bede wdzieczny smile

17

Odp: Pytania do tematu Tonacje

To z charakteru całego utworu powinieneś wykombinować, mi to by wyglądało bardziej na e-moll bo nie ma akordu G.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

18

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Hasło: centrum tonalne. Jeśli zaczyna się i kończy na e, to e.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

19 (edytowany przez skorpio 2013-06-17 20:37:19)

Odp: Pytania do tematu Tonacje

Tak, chociaż tercja mała w skali molowej wskazuje na tonike w pokrewnej gamie durowej i utwór może zaczynać się od tego dźwięku bądź kończyć np. Enjoy the Silence, C#m melodyczna, zaczyna się od dźwięku e, który de facto jest tercją małą (mocno akcentowaną w utworze) w poprzedniej oktawie, kończy się na G#. Więc tu nie ma reguły, czasami trzeba się namęczyć niestety smile