Temat: Ćwiczenie bicia

Witam

Gram na akustyku od początku roku, tak 2-3 razy w tygodniu jak przyjdzie ochota. I generalnie preferuję granie tabulaturowe, bo jest dla mnie po prostu przyjemniejsze w słuchaniu. No ale bić też trzeba umieć, co by coś większej grupie zagrać. I tu mam problem. Gram kostką(palcami zupełnie mi nie wychodzi) i przy szarpaniu wszystkich strun albo wychodzi nieczysto(struny chyba obijają sie o progi, bo słychać wibracje), albo nie trafiam wszystkich strun(grając z góry wysokich, grając z dołu basowych). Poza tym, głównie przy graniu z dołu, często mocno zahaczam wysokie struny i oczywiście nie brzmi to dobrze i wypadam z rytmu.
O ile granie z góry i delikatniejsze szarpanie od góry jest raczej kwestią wyćwiczenia, tak od dołu kompletnie mi to nie wychodzi.
Także pytanie- czy kostka idąc w góre powinna być jakoś bardziej odchylona w dół? Czy zawsze prostopadle do strun, ale po prostu za głęboko ją wkładam między struny?
A i jeszcze a propos gry palcami- którymi grać? Próbowałem jakby całą dłonią, ale zahaczam paznokciami przy ruchach w górę. Podobnie przy kciuk+wskazujący. Hm?

Pozdrawiam.

2 (edytowany przez Ellon 2015-04-13 00:54:19)

Odp: Ćwiczenie bicia

Kostki nigdy nie trzymam - ja na przykład - prostopadle do strun. Zawsze: po pierwsze - odchylona jest ona w taki sposób, żeby "zamiatać" po strunach, a nie je szarpać; po drugie - tak, żeby nie padać całą płaszczyzną na strunę (chociaż jak bardzo szybko kostkuję puste struny, kiedy riffuje, to odchyla się ona coraz bardziej stronę tego całkowicie prostopadłego do struny i padającego na nią całą płaszczyzną, położenia). Ogólnie musisz też uważać, żeby kostka nie wchodziła zbyt "głęboko" w płaszczyznę strun i żeby nie zahaczała w ten sposób o nie zbyt mocno, bo będą brzęczeć - szczególnie kiedy akcja jest bardzo niska.

Palce ciężko mi ująć - gram tak, żeby nie latało mi wszystko i żeby nie szarpać i żeby nie bolało, bo jak za mocno biję te struny to zaczyna boleć etc.

Zaznaczam jednak, że technika trzymania kostki jest sprawą jak najbardziej indywidualną i wypracujesz ją sam po dłuższym pograniu (popatrz, jak kostkę trzyma na przykład Michael Angelo Batio - w ogóle nie zgadza się to z tym, co opisałem i co jest na większości filmików w internecie, tak samo Zakk Wylde wink).

Jaro chyba kiedyś miał jakiś filmik o tym, tylko znaleźć nie mogę - może jak zauważy ten post to podepnie coś od siebie wink Ja niestety aktualnie nie mam jak zrobić zdjęć, czy też filmu, ale może kiedyś wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

3

Odp: Ćwiczenie bicia

Rób tak jak ci najwygodniej