1 (edytowany przez lesio113 2014-05-29 15:43:22)

Temat: Plan gry na gitarze

Witam wszystkich.

Jestem nowym członkiem waszej strony, więc wybaczcie mi ewentualne wpadki.

Więc tak: Mam 34 lata (tak, wiem chyba mi odbiło że w tym wieku wziąłem się za gitare) i zacząłem grać na gitarze (raczej na razie brzdękać) jakieś 2 miesiące temu. Na początku miałem pożyczonego akustyka od kolegi. Po miesiącu kupiłem sobie gitarę elektryczną IBANEZ GRGR12. Muzyki jakiej słucham jest bardzo różna, metallica, ac-dc,  nightwish, skiltron. Przy gitarze spędzam średnio 2 godziny dziennie. Na początku ćwiczę "pajączka" później tzw. "kółka i krzyżyki", akordy i powerchordy, synchronizację rąk i szybkość (synchronizacje na przykładzie acdc : thunderstruck, czyli 4 0 7 0 4 0 7 0...). Rzecz w tym, że mam wrażenie że wszystko robię jakoś tak chaotycznie. Dlatego mam do was prośbę o ułożenie jakiegoś konkretnego planu na 2-3 godziny dziennie, bo jakoś sam nie potrafię.


Problemy jakie zauważyłem, to min: celowanie w struny, dotykanie sąsiednich, synchronizacja w szybszym tempie, szybkość
Pozdrawiam.

2

Odp: Plan gry na gitarze

Moim zdaniem chaos nie przeszkadza, najważniejsze żebyś ćwiczył to, co sprawia Ci przyjemność, stawiał sobie nowe wyzwania, a nauka będzie szła do przodu.

Z tego co piszesz to ćwiczysz wszystko co trzeba, więc nowe połączenia w mózgu będą się tworzyły smile Nawet jeżeli czasem zrobisz tak, że w jeden dzień wykonasz tylko jeden rodzaj ćwiczeń.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3 (edytowany przez lesio113 2014-05-30 22:33:46)

Odp: Plan gry na gitarze

Witam.

Być może ten chaos nie przeszkadza, jednak trudno przez niego stwierdzić ile czasu poświęciło się danemu ćwiczeniu. Dlatego wydaje mi się że warto by było zrobić jakiś plan ćwiczeń, ale tak jak pisałem, trudno mi go jakoś samemu stworzyć a im więcej czytam, tym coraz więcej bym musiał do tego planu i ćwiczeń dorzucić. Dlatego nie bardzo wiem, co na "początek" wybrać i jakie konkretnie ćwiczenia do danego zagadnienia.

4

Odp: Plan gry na gitarze

Temat rzeka... Czytałeś artykuły na UG?

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

5

Odp: Plan gry na gitarze

Wybacz, ale co to jest "ug"?
Staram sie nie iść na łatwiznę i szukam (pytam wuja google), o wiele rzeczy. Jednak ile pytań, to tyle odpowiedzi.

Dlatego przez to nie wiem na dobrą sprawe jak ulozyc sobie "plan" grania na gitarze.

Pozdrawiam.

6 (edytowany przez Ellon 2014-06-01 10:51:01)

Odp: Plan gry na gitarze

UG to jest bardzo pomocny i chyba jeden z największych portali gitarowych na świecie wink Znajdziesz tam multum dobrych artykułów na temat ćwiczeń i nauki gry - myślę, że pomogą Ci one wink Coś takiego jak dokładny plan będzie Cie zamykał na nowe doświadczenia.

Ogólnie możesz zrobić coś takiego:
15 minut - rozgrzewka
20 minut - ćwiczenia techniczne (pajączki/drabinki po skalach, jakieś legato - to na początek)
30 minut - nauka nowych utworów
20 minut - improwizacja

Z czasem ograniczaj czas nauki nowych utworów, a dodawaj więcej czasu do improwizacji. Poza nauką z instrumentem w ręku - czyli stricte grą - musisz zająć się też nauką podstaw teorii muzyki - na to poświęć oddzielny czas. Pamiętaj jednak, żeby - jak już nauczysz się jakiś minimalnych podstaw - przenosić to na gryf, usłyszeć, więc pomimo tego, że to będzie oddzielny czas nie bój się chwycić gitary do ręki i próbować, czy to jest na prawdę tak jak myślisz, że jest wink

Jeżeli masz jakieś pytania - zadawaj je śmiało. Odpowiem na wszystkie wink

/Edit: A! I nie zamykaj się czasowo. Jak masz ochotę, na przykład, pograć więcej improwizacji, graj. Tylko nie zapominaj o reszcie wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

7

Odp: Plan gry na gitarze

ćwiczenia techniczne (pajączki/drabinki po skalach, jakieś legato - to na początek)

Czy ktoś może podać przykłady takich ćwiczeń?
Co to są Pajączki?
Co to są te drabinki?
Legato?

Na razie ćwiczę z kursu z tej strony,"pierwsze ćwiczenia"  pierwsze proste kawałki z działu "proste tabulatury". Nie łapię się na razie za poważne utwory bo chcę nauczyć się podstaw , prostych ćwiczeń jednak aby ćwiczenia nie trzymały mnie w jednym miejscu.

Odp: Plan gry na gitarze

lesio113 napisał/a:

Witam wszystkich.

Jestem nowym członkiem waszej strony, więc wybaczcie mi ewentualne wpadki.

Więc tak: Mam 34 lata (tak, wiem chyba mi odbiło że w tym wieku wziąłem się za gitare) i zacząłem grać na gitarze (raczej na razie brzdękać) jakieś 2 miesiące temu. Na początku miałem pożyczonego akustyka od kolegi. Po miesiącu kupiłem sobie gitarę elektryczną IBANEZ GRGR12. Muzyki jakiej słucham jest bardzo różna, metallica, ac-dc,  nightwish, skiltron. Przy gitarze spędzam średnio 2 godziny dziennie. Na początku ćwiczę "pajączka" później tzw. "kółka i krzyżyki", akordy i powerchordy, synchronizację rąk i szybkość (synchronizacje na przykładzie acdc : thunderstruck, czyli 4 0 7 0 4 0 7 0...). Rzecz w tym, że mam wrażenie że wszystko robię jakoś tak chaotycznie. Dlatego mam do was prośbę o ułożenie jakiegoś konkretnego planu na 2-3 godziny dziennie, bo jakoś sam nie potrafię.


Problemy jakie zauważyłem, to min: celowanie w struny, dotykanie sąsiednich, synchronizacja w szybszym tempie, szybkość
Pozdrawiam.

Powiem tak: po pierwsze, super, że zacząłeś grać - tu nie ma limitów wiekowych. Zdarzało mi się uczyć ludzi po 45 lat smile

Po drugie, co do samego grania: plan planem, warto go na pewno mieć, Ellon napisał tutaj sympatyczną propozycję. Konkretne cele jak najbardziej. Przez 3 dni uczę się płynnych zmian akordów G--->Am Am---->G itd.

Ważne, żeby w takim planie było miejsce na technikę, teorię, naukę na utworach i improwizację (na początku próby improwizacji). Warto też tworzyć swoje rzeczy.

Natomiast sprawa fundamentalna to JAKOŚĆ ćwiczenia! Powiedz domownikom, że to czas dla Ciebie i żeby Ci nie przeszkadzali. Wycisz telefon, wyłącz Facebook'a. Ktoś, kto gra 7h dziennie może mieć znacznie gorsze rezultaty niż ktoś grający 2,5h dziennie. Chodzi o to by mieć maksymalną koncentrację na celu! Polecam ćwiczenie w blokach po 30 minut o różnych porach dnia.
Dogadaj się jak najszybciej z jakimś kolegą, żebyście sobie mogli grać we 2 lub więcej osób - wtedy zrobisz znacznie szybsze postępy.

Wykonuj wszystko na początku w wolnym tempie i opanuj do perfekcji, dopiero potem przyspieszaj! Diabeł tkwi w szczegółach.

Szybkość to na tym etapie grania, sprawa drugorzędna - swoją drogą też przyjdzie z czasem. Graj, baw się muzą smile

Pilnuj, by to, co proste nie było prostackie!

9

Odp: Plan gry na gitarze

katrini4ever napisał/a:

Co to są Pajączki?
Co to są te drabinki?
Legato?

Chodzi o tego typu ćwiczenia:
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/r … alcow.html

Techniki gry:
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/techniki-gry.html

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów