1

Temat: Schematy do skali

Mam taki problem, szukam co wpisać w google, najlepiej po angielsku, żeby wyskoczyły wzory stopni skali jakich używa się w piosenkach. Przykładowo blues 12 taktowy dobieram tonike i mam kulturalnie I I I I IV IV I I itd. ale szukam innych tego typu schematów a właściwie co wpisać żeby je znaleźć w internecie bo nie chce odkrywać koła na nowo.

2 (edytowany przez StaryGrom 2014-07-19 18:18:33)

Odp: Schematy do skali

Wpisałem "chord progressions" i wyskoczyła mi niezastąpiona wikipedia. W pierwszej chwili stwierdziłem, że "meh", ale wszedłem... i jest tu sporo różnych progresji wraz z objaśnieniem http://en.wikipedia.org/wiki/Chord_progression

Najbardziej popularnym, który znajdzie się chyba wszędzie, jest I-IV-V - szczególnie w folku, bluesie, rocku, czasami jazzie. Tego typu progresja zresztą jest nazywana Kadencją Wielką Doskonałą - budujemy fundament utworu prymą, "oddalamy" się od niej za pomocą kwarty (subdominanty), przechodzimy w kwintę (dominantę), która buduje napięcie, które jest rozładowywane przez ponowne ogranie toniki. W jazzie najbardziej charakterystyczna jest z kolei II-V-I, ale harmonia jazzowa to nie jest coś, z czego jestem mocny tongue.

3

Odp: Schematy do skali

O to to! Dzięki smile