Temat: Kajdany pentatoniki

Przez ostatni czas - no dość długo jakby nie było - grywałem tak jako gitarzysta, jak i basista w na jammach i w zespołach blues-rockowch, classic rockowych, doom metalowych, stonerowych - tego rodzaju wyluzowane, na pół białe, na pół czarne klimaty. Chcąc, nie chcąc, w 90% przypadków harmonia utworu, czy improwizacji wręcz domagała się pentatoniki, czy generalnie rzecz biorąc - bluesowej artykulacji.

I tak sobie ostatnio próbuję dżezzować, albo generalnie różne melodie spoza bluesa grać. I... do diabła, ale jest ciężko. Znam różne-różniaste skale, ogrywam je bez problemów, wiem, jakiego składnika akordu kiedy użyć i tak dalej. Ale nieważne, co gram, jakimś cudem brzmi to bluesowo. Palce same mi wjeżdżają na pentatonikę - nieważne, jakiego akordu bym nie ogrywał - i muszę jakoś szukać sposobu, żeby zejść na inny klimat. Grając na akustyku, czy elektryku jako podkład, bawiąc się różnymi akordami septymowymi nie ma problemu - pojawia się on przy partiach solowych albo pochodach basowych (nawet walkingi brzmią mi bardziej bluesowo, niż jazzowo). Jedyną rzeczą, która mi tak nie "przestawia" jest granie oparte na skalach orientalnych big_smile. Nie wiem, czy to bardziej mentalność, czy pamięć mięśni, ale czy ktoś miał podobnie? Jakie trybiki w mózgu trzeba sobie przestawić, żeby się z tego wyrwać, czy to może po prostu kwestia długiej pracy w "odzwyczajaniu" się?

2

Odp: Kajdany pentatoniki

Też miałem z tym problem. Cokolwiek bym nie zagrał nagle blues. Imho pamięć mięśniowa domyślnie szuka bluesowych zagrywek, mnie pomogło granie powoli tego co chce zagrać szybko palce się trochę odzwyczaiły.

3

Odp: Kajdany pentatoniki

Stosuj metodę Guthriego Govana - każdy dźwięk znaczy, więc poznaj każdy dźwięk i chcąc go zagrać pomyśl, czy się nadaje. Znasz schemat --> myślisz --> używasz nie tylko pentatoniki, ale także innych skal wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X