1 (edytowany przez Bezik 2013-10-20 13:02:05)

Temat: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Chodzi mi o coś, co jest zapisane w ten sposób:
E|----------
B|-11-10--
G|----------
D|-9---8---
A|----------
E|----------
Jak gram powolną piosenkę, albo po prostu palcami, to nie ma problemu, ale co mam zrobić kiedy gram szybko i kostką? Pomijać strunę G, tłumić ją jakimś wolnym palcem?

Jeszcze pytanie trochę z innej beczki, czy w grze na elektryku (na przesterze), przy graniu power chordów jest sens uderzać czasem od dołu tak jak na akustyku?

2

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Nie jestem do końca pewny,czy nie chodzi Ci o granie oktawami mimo iż interwał pokazany na tabie to semptyma wielka tongue
Technicznie jednak rzecz biorąc,ja w takiej sytuacji strunę znajdującą się pomiędzy,zwyczajnie tłumie.

Co do drugiego pytania...
Tak,ma to sens w wielu różnych sytuacjach choć w tej chwili nie jestem w stanie przypomnieć sobie jakiś konkretnych przykładów tongue
Przy kostkowaniu naprzemiennym power-chordów dodaje często oktawę,a całą resztę strun tłumię palcami,
w ten sposób mogę uderzać tak jak uderzam normalne akordy.

3

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Dzięki za odpowiedź, tylko mam jedno pytanie jeszcze,
>>dodaje często oktawę
sorki, ale dopiero od niedawna się uczę i z teorią jest u mnie dość słabo. Co to znaczy? smile

4 (edytowany przez Szan 2013-10-21 17:55:29)

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Pozwolę sobie zacytować stąd: http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/power-chords.html

Często power chordy gra się tak, że oprócz dźwięku podstawowego (prymy) dodaje się jeszcze dźwięk oddalony o oktawę. Czyli w przypadku C5 będzie to kolejny dźwięk c, a do zagrania będą potrzebne trzy palce:

x|---|---|---|---|---|---|
x|---|---|---|---|---|---|
o|---|---|---|---|-3-|---|    C5
o|---|---|---|---|-2-|---|
o|---|---|-1-|---|---|---|
x|---|---|---|---|---|---|

Oktawa to po prostu interwał który oznacza odległość 12 półtonów tongue
Dodanie oktawy do podstawowej prymy i kwinty(składników power-chordu) pozwala na większy atak kostką i według mnie dodaje nieco "powera".

Przykład oktawy na tabulaturze:

E|-----------
B|-----------
G|----7------
D|-----------
A|----5------
E|-----------

I power-chordu z dodatkową oktawą:

E|-----------
B|-----------
G|----7------
D|----7------
A|----5------
E|-----------

PS:Sorki że przedłużam i się czepiam,ale żeby nie było,że czegoś nie dopowiedziałem i będziesz miał później jakieś nieścisłości:

E|----------
B|-11-10----
G|----------
D|-9---8----
A|----------
E|----------

To co wskazałeś nie jest oktawą,mimo iż wygląda podobnie jak przykład który podałem,a jest to spowodowane
iż pomiędzy strunami G i B nie występuje ten sam interwał co pomiędzy innymi strunami.
(dla ścisłości:pomiędzy G i B występuje tercja wielka,pomiędzy innymi zaś kwarta czysta)
Jak mówiłem,nie czepiam się tylko na wszelki wypadek dodatkowo wyjaśniam tongue

5 (edytowany przez Bezik 2013-10-21 19:21:21)

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Dzięki, przeczytałem sobie ten artykuł i już lepiej rozumiem. Ale co do tego dodawania powera.. Według mnie prymy brzmią mocniej i bardziej metalowo, te wzbogacone o oktawę bardziej mi do jakiegoś rocka pasują, ciężko mi to opisać, więc powiem w ten sposób: trzystrunowce mają bardziej "obszarowe" brzmienie, a prymy są jakby precyzyjniejsze.
Jeszcze taka rzecz, że widziałem kiedyś w jednym opracowaniu coś takiego:
|--9----
|--7----
|--5----
Jak się na takie coś mówi?
Bo do tej pory myślałem że power chord A (jak się go wzbogaci o tą oktawę) wyglądał by w ten sposób:
|--7----
|--7----
|--5----

6

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Tym pytaniem mnie zagiąłeś tongue
Jeżeli już wkopywać się głębiej,to przykład który podałeś(przyjmując,że jest to dźwięk A),można uznać za akord zawieszony:
Esus4 lub Asus2(nie mylić z marką laptopów tongue )
Z tego co się orientuje,w typowo amatorskim gronie gitarzystów nie ma on żadnej szczególnej nazwy,
ale nie dałbym sobie za to głowy uciąć,dlatego wolałbym by ktoś inny się jeszcze na ten temat wypowiedział tongue

7

Odp: Kiedy pomijamy jakąś strunę

Dzięki wielkie big_smile W sumie nie zależy mi na tym akurat, czysta ciekawość. Chwilowo nie mam więcej pytań.