1

Temat: Niestrojenie gitary na 12 progu

Witam

Mam problem z elektrykiem(w sensie z gitarą,do pana elektryka nic nie mam tongue )
Ostatnim razem kiedy próbowałem zagrać solo(choć bardzo ciężko nazwać moją improwizacje solówką) do utworu w tonacji e-moll,nie brzmiało to do końca tak jak miało brzmieć(bynajmniej nie z powodu braku talentu tongue ).
Pierwsza moja myśl:"Nie stroi".
Klasycznie zaczynam na ucho ustawiać dźwięki,ale mimo iż puste struny wydawały się brzmieć czysto,
to gdy zaczynałem grać solówkę,w dalszym ciągu coś mi nie grało...
Stroik elektroniczny wszystko mi wyjaśnił.
Moja gitara zwyczajnie nie stroi mi na wyższych progach!
Na internecie czytałem,że problem można rozwiązać,regulując menzurę.
Ja w tego typu sprawach jestem zielony i mam kilka pytań:
1.Czy menzurę mogę wyregulować sam,czy konieczna jest wizyta u lutnika?
Czy zabierając się za to sam,jest szansa że mój instrument w ogóle już nie będzie się nadawał do niczego?
2.Jeżeli mogę ją wyregulować sam,to jak mam to zrobić?
Czy muszę ściągać przy tym struny?Śruby którymi rzekomo mam kręcić by wyregulować menzurę,są umiejscowione pod strunami i już widzę,że raczej ciężko mi będzie wsadzić tam śrubokręt.
3.Czy grubość strun ma wpływ na niestrojenie gitary?
Czy wyregulowanie menzury pomoże przy niestrojeniu gitary,jeżeli struny są za grube lub za cienkie?
4.Czy powodem nie strojenia gitary na 12 progu na pewno jest niewyregulowana menzura,czy może to też być np.:wykrzywiony/niewyregulowany gryf albo wspomniane wcześniej za grube/za cienkie struny.

Z góry:
-Proszę o pomoc
-Dziękuję za wszelakie odpowiedzi
-Przepraszam,jeżeli powielam wątek tongue

2

Odp: Niestrojenie gitary na 12 progu

1. Menzurę ustawiasz zawsze kiedy zmieniasz grubość założonych strun i zmieniasz strój gitary (tj. planujesz od teraz zawsze już grać w dropped C),
2. Menzurę reguluje się, kiedy struny są założone - tylko wtedy możesz kontrolować, czy dobrze ją ustawiłeś (kręcisz --> sprawdzasz czy stroi na progach. Ja zawsze sprawdzam, czy flażolet na 12 progu to jest dźwięk e - jeżeli tak, menzura się zgadza),
3. Jeżeli nie kręcisz na siłę, to nie możesz nic zepsuć,
4. Możesz to zrobić sam - w internecie jest bardzo wiele filmów/poradników wyjaśniających jak to zrobić,
5. Powodem niestrojenia gitary może być defekt gryfu,
6. Nie martw się na zapas - ja na początku bałem się, że coś zepsuję, ale przełamałem się i tam tego czasu reguluję gitary swoje i moich znajomych wink

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

3

Odp: Niestrojenie gitary na 12 progu

Cóż...
Puki co i tak zaczekam z zabawą menzurą,puki nie kupię nowych strun.
Jeszcze raz dzięki za pomoc smile