1 (edytowany przez mrgreg 2013-09-03 18:42:11)

Temat: Własny utwór

Witam

Nadszedł ten moment w którym, oprócz grania coverów, żmudnych ćwiczeń i wkuwania teorii, poczułem wewnętrzną potrzebę stworzenia czegoś własnego, od razu zaznaczam, że mój staż nie jest zbyt długi, gram zaledwie rok z przerwami, ale myślę, że czym prędzej się za to wezmę tym lepiej, poza tym ostatnio trochę stanąłem w miejscu z nauką i może to pozwoli mi w jakiś sposób znowu ruszyć do przodu i nabrać większego zapału... jednak tworzenie własnych utworów to dla mnie czarna magia, nie mam na myśli, wymyślania melodii czy riffów, bo tutaj dam sobie radę, bardziej zastanawiam się jak to później wszystko połączyć w całość? jak wygląda sam proces tworzenia, czym nagrywać, jak nagrywać czy musi być jakaś określona liczba taktów w zwrotce/refrenie żeby brzmiało to dobrze, ogólnie bardziej "techniczna" strona komponowania, jak poskładać utwór w jedną całość? od czego zacząć i na czym skończyć, w skrócie - wszystko smile
Napiszcie jak to u was wygląda, czego używacie, jakich programów itp. byłbym również wdzięczny za linki do jakichś poradników, filmów itd.

edit: zapomniałem dodać, interesują mnie klimaty rock/blues/metal tylko instrumental, żadnego śpiewania smile

Pozdrawiam!

2 (edytowany przez mikel1994 2013-09-03 21:31:56)

Odp: Własny utwór

Może nie jestem nie wiadomo kto i nie mam kompetencji żeby kogoś naprowadzić na jakąś ścieżkę, ale cośtam napisze.

Najpierw pomysł.

Nie chodzi o pomysł na jeden riff. Masz wiedzieć jak będzie brzmiał utwór, masz wiedzieć czego chcesz. To nie ma być na zasadzie "napiszę sobie piosenkę, co by tu zagrać...".

Zanim jednak będziesz miał w głowie pomysł na cały utwór, nagrywaj dużo... Wszystkiego. Nawet pojedyncze riffy grane na kilka gitar, dogrywaj do tego solówki, baw się tym. Uczysz się jakiegoś utworu? Też sobie go nagraj i zobacz jak daleki jesteś od ideału.

Dla przykładu - 2 dni temu słuchając po odsłuchaniu "Blue Bossy" przyszła mi do głowy melodia, do której dobrałem dwa akordy. Ułożyłem później z tego całą progresję dośpiewując sobie melodię. Chodziła za mną wczoraj cały dzień, aż w końcu miałem chwilę żeby to złożyć w całość i doimprowizować. Wyszło coś takiego.
http://w893.wrzuta.pl/audio/9AFNUjvSbPO/jazzy

No chyba, że chcesz nagrać kolejne oklepane "coś". Z dwunastotaktowym bluesem sprawa jest prosta, bo po prostu ogrywasz wg. siebie stałe schematy akordów.Metal? Nie wiem, nie znam, ale pewnie to samo co w rocku, czyli: intro, zwrotka, refren, zwrotka, refren, solówka, refren, outro.


Jak to wyglądało technicznie?

Moje nagranie nie jest w ogóle przerabiane w żaden sposób (oprócz basu), tylko mniej więcej dopasowałem głośności.

Mikrofon podpięty do komputera, podłożony pod piec. Do programu"adobe auditons" wrzuciłem ścieżkę perkusji. Skąd ją wziąłem? Gotowe nagrania perkusji oferowane są w programie "mixcraft", który słuzy właśnie do domowego tworzenia muzyki. Problem w tym, że nie mam go wykupioengo i nie pracuję na nim, bo się nie da efektów swojej pracy zapisać bez rejestrowania, ale przynajmniej wszystkie sample program zapisuje na dysk, dzięki czemu mogę ich normalnie używać

Do perkusji dograłem gitarę rytmiczną, czyli progresję akordów którą wcześniej wymyśliłem.
Mając rozpisaną progresję akordami dograłem improwizując (trzymając się jednak założeń) na zwykłej gitarze dźwięki gitary basowej. Tę ścieżkę później przetransponowałem oktawę w dół, przez co brzmi powiedzmy jak bas.

Na to wszystko nagranie gitary solowej i... powstało takie cuś.

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

3

Odp: Własny utwór

Wielkie dzięki, właśnie o takie coś mi chodzi, pomysł na utwór mam już od dawna, wiem co jakby miało brzmieć, ale nie wiem po prostu jak się za to zabrać, bo jestem dość zielony w temacie, no ale nieco mi rozjaśniłeś smile
Może ktoś jeszcze się wypowie?

4

Odp: Własny utwór

Pamiętaj że trzon utworu tworzy sekcja rytmiczna, czyli perkusja i bas. Dobry pomysł na sekcję rytmiczną to coś co może odróżniać twój utwór od masy innych. Jeżeli chodzi o komponowanie to ważny jest pomysł, pozwól utworowi płynąć, pamiętaj że dobry utwór to taki który ma coś do powiedzenia, buduje napięcie i je rozwiązuje. Staraj się nadać temu co komponujesz unikalny smak - nie staraj się naśladować innych. Pomyśl np. o nietypowym akcencie, lekko dysonującym akordzie, sharmonizowanej melodii. Postaraj się mieć wizję utworu zanim jeszcze zaczniesz go komponować.

Nagrywanie to cała inna bajka, o której możnaby napisać powieść. Odsyłam do sąsiedniego forum: http://forum-gitara.pl/forum/9-komputer … recording/