1 (edytowany przez Bezik 2013-07-27 14:27:06)

Temat: Jak dbać o przewody itp.

Witam, trochę czytałem o konserwacji samej gitary, ale choć szukałem to nie mogę nigdzie znaleźć niczego o dbaniu o kable nasze kochane. No więc kupiłem dzisiaj kabelek, zadowolony wracam do domu i zonk, bo wcześniej miałem nie dość że kabel noname więc się tym nie przejmowałem, to do tego sławetnej firmy noname. Teraz mam 3 metrowy kabel fendera (w sklepie w którym byłem krótszych w ogóle nie mieli), chciał bym żeby posłużył mi trochę, więc mam takie pytania:

- W jaki sposób go zwijać żeby nie uszkodzić? Nie chcę go nigdzie zaginać za bardzo.
- Zostawianie wtyków włożonych do piecyka, czy tam gitary może jakoś negatywnie na nie wpłynąć?
- Wyczytałem gdzieś o układaniu kabla za pasek do gitary (podczas grania), jak to wygląda? ;p
- Czego z kablem nie robić? Na co szczególnie uważać?
- Macie jakieś wskazówki może jeszcze? Rzeczy dla zaawansowanych oczywiste dla początkujących takie nie są, dlatego pytam.

2

Odp: Jak dbać o przewody itp.

3m to i tak krótki kabelek( jak dla mnie) ja mam 5m.

1. Po co wogóle zwijać? Moja gitarka cały czas leży gotowa do akcji. Trochę ciężko było by go zwijać i rozwijać 3-4 razy na dzień tongue

2. Jeśli zostawisz wtyk w gitarze i dajmy na to kabel ułoży się w "U" [ Naprzykład tak:Link] to kabel po pewnym czasie złamie się przy wtyku i trzeba będzie lutować

3 Nie słyszałem o tym

4. Nie deptać, Nie używać jako "sznurka", Nie gryźć ani przeżuwać. Pilnować żeby nie był przyciśnięty ciężkimi przedmiotami, no i niektóre kable lubią się skręcać, nie pozwalaj im na to wink

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

3

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Zakładanie kabla za pasek wygląda tak:
1. Kiedy stoisz z gitarą przekładasz kabel nie 'dołem', ale 'górą' - czyli między paskiem, a gitarą,
2. Teraz możesz wpiąć kabel w gniazdo gitary.

Użycie takiego tricku zapobiega wyszarpnięciu kabla z gitary (co często zdarza się na próbach) oraz pozostawia pod twoją kontrolą kawałek przewodu, przez co możesz zawczasu wyprostować ewentualne zagięcie.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

4 (edytowany przez GeNeX 2013-07-27 22:14:30)

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Bezik napisał/a:

- Czego z kablem nie robić? Na co szczególnie uważać?

Ja swój poprzedni kabel marki Proel (die hard) zwykłem rzucać na ziemię po grze. Wtyk wytrzymał jakieś półtorej roku, nie polecam tongue na aktualny uważam bardziej, no ale i kosztował więcej.


Bezimienny napisał/a:

1. Po co wogóle zwijać? Moja gitarka cały czas leży gotowa do akcji. Trochę ciężko było by go zwijać i rozwijać 3-4 razy na dzień tongue

A jeżeli chciałby go zabrać ze sobą np na próbę?

http://laboga.pl/sklep/userdata/gfx/95014fc65df48c7cdf15e5b7c3f8f5e6.jpg

Ja swój zwijam właśnie tak. Też mam taką rzepę, Twój fendera takową posiada?


Ellon napisał/a:

Zakładanie kabla za pasek wygląda tak:
1. Kiedy stoisz z gitarą przekładasz kabel nie 'dołem', ale 'górą' - czyli między paskiem, a gitarą,
2. Teraz możesz wpiąć kabel w gniazdo gitary.

Użycie takiego tricku zapobiega wyszarpnięciu kabla z gitary (co często zdarza się na próbach) oraz pozostawia pod twoją kontrolą kawałek przewodu, przez co możesz zawczasu wyprostować ewentualne zagięcie.

Na próbach bądź występach zwłaszcza smile

http://www.musicpartners.pl/aktualnosci/jagus.jpg

Nie udało mi się znaleźć zdjęcia, które zobrazowałoby to lepiej, mam nadzieję, że załapiesz. A jakby nie, to zrobię dokładniejszą fotkę sam smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

5

Odp: Jak dbać o przewody itp.

GeNeX napisał/a:
Bezik napisał/a:

- Czego z kablem nie robić? Na co szczególnie uważać?


Bezimienny napisał/a:

1. Po co wogóle zwijać? Moja gitarka cały czas leży gotowa do akcji. Trochę ciężko było by go zwijać i rozwijać 3-4 razy na dzień tongue

A jeżeli chciałby go zabrać ze sobą np na próbę?

Nie chodziło mi o zwijanie kabla w celu przeniesienia na próbę, tylko o zwijanie zaraz po skończonej grze

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

6

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Bezimienny napisał/a:

Nie chodziło mi o zwijanie kabla w celu przeniesienia na próbę, tylko o zwijanie zaraz po skończonej grze

Nie napisał on jednakże nigdzie, że to od razu po skończonej grze, lecz w jaki sposób go zwijać aby go nie uszkodzić smile popraw mnie, jeśli się mylę.

http://clipartist.net/RSS/openclipart.org/peacesymbols.net/hand_peace_sign_fav_wall_paper_background-31px.png Piss

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

7 (edytowany przez Bezik 2013-07-29 12:38:00)

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Dzięki big_smile Łapię już o co chodzi z tym prowadzeniem kabla za pasek.
A ze zwijaniem kabli to ja tylko w domu gram, próby i zespół to może jakiś w przyszłości, dopiero od niedawna się uczę. Zwijać wolę cały sprzęt, bo o ile ja na niego uważam, to reszta domowników niekoniecznie, często mi przełażą przez pokój. Co do kabla, to po prostu składam go na pół i kładę na komodę.

Taka jeszcze sprawa, co myślicie o podłączaniu gitary do karty dźwiękowej przez kabel żeby ją nastroić? Jest to mniej dokładne od stroika z klipsem?

8

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Bezik napisał/a:

Dzięki big_smile Łapię już o co chodzi z tym prowadzeniem kabla za pasek.
A ze zwijaniem kabli to ja tylko w domu gram, próby i zespół to może jakiś w przyszłości, dopiero od niedawna się uczę. Zwijać wolę cały sprzęt, bo o ile ja na niego uważam, to reszta domowników niekoniecznie, często mi przełażą przez pokój. Co do kabla, to po prostu składam go na pół i kładę na komodę.

Taka jeszcze sprawa, co myślicie o podłączaniu gitary do karty dźwiękowej przez kabel żeby ją nastroić? Jest to mniej dokładne od stroika z klipsem?

Mojemu kumplowi kabel od gitary przegryzła świnka morska.. Więc możesz mieć rację z tą ostrożnością.

Co do strojenia...
Myślę, że to dobry sposób, ale stroik z klipsem też może być okej - ja używam właśnie takiego, na próbach i występach też.
Co do podłączania gitary do komputera, to polecam Guitar Rig'a - sam go używam gdy nagrywam coś (z pieca, ma emulated output). Poczytaj sobie o nim (stroik też ma, a jakże).

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

9

Odp: Jak dbać o przewody itp.

Dzięki, sprawdzę smile Do tej pory korzystałem z programu AP Tuner, ale niedługo trzeba będzie się zaopatrzyć w stroik, nie zawsze komputer jest włączony.