1 (edytowany przez Mati_a2 2013-03-11 21:06:04)

Temat: Zapamiętywanie interwałów

Siemka smile wpadł mi do głowy pomysł na szybką naukę interwalów między określonymi dźwiękami
Ta nauka polegała by na tym żeby do każdego dźwięku przypisać odpowiednią liczbę np.
C-1
Cis-2
D-3
Dis-4
E-5
F-6
Fis-7
G-8
Gis-9
A-10
B-11
H-12

Wtedy np jeśli przyszło by nam określić interwał przykładowo między C a G to odejmujemy 1 od 8 i wychodzi 7, czyli ilość półtonów którą ma kwinta - i faktycznie między C a G jest kwinta. A jeśli trzeba by było określić interwał G-C to wtedy do C dodajemy 12(dlatego, że w obrębie 1 oktawy jest 12 dźwięków) ,wychodzi 13 i obliczamy 13-8 = 5 , i faktycznie między G a C jest kwarta. Co sądzicie o takim sposobie nauki? Głównie chodzi mi o to, że liczyć każdy umie a wkuwanie ile jest półtonów między określonymi dźwiękami może być nużące

2

Odp: Zapamiętywanie interwałów

Zawsze zachęcam do stosowania technik pamięciowych zamiast wkuwania.

Sposób ciekawy, pewnie nie każdy go wdroży, ale jeżeli działa dla Ciebie to super :-)

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Zapamiętywanie interwałów

Mnie się udało załatwić tę kwestię nawet sam do końca nie wiem jak. Po prostu jakoś samo weszło smile
Znalazłeś sposób dla siebie.... brawo wink
Pamiętaj tylko aby przy tym obliczaniu zawsze najpierw ustalić stopień, później ilość półtonów, bo czasami mogą wyjść głupoty.