1 (edytowany przez Ntq007 2012-07-19 17:53:54)

Temat: Grać dalej ?

Witam.
Na wstępie może powiem wam, że jestem nowa - i w grze na gitarze i na tym forum. I może stwierdzicie, że jestem wybredna, ale muszę się 'wyżalić' i prosić o poradę smile
Kilka tygodni temu trafiłam na różne filmiki na YT - zwyczajne covery, jednak mnie to zaczarowało, chciałam grać tak samo. Akurat tak się złożyło, że mój dziadek posiada dwie gitary. Dwa dni temu jedną z nich zabrałam do swojego domu - dziadek powiedział, że dla mnie będzie lepsza 7-strunowa. Dopiero na miejscu zorientowałam się, że jest to tzw. ruska gitara, która jest starsza ode mnie.
Próbowałam coś na niej zagrać, poćwiczyć akordy, ale niestety dźwięki jakie wydobywają się z niej nie są takie, których bym się spodziewała. Struny basowe są zbyt dosadne (tak to można nazwać ?). Warto też dodać, że wszystkie struny są metalowe. Chciałam zagrać "Gdy nie ma w domu dzieci" z działu "Pierwsze ćwiczenia"  to w ogóle nie brzmiało, a do tego struny tak niefajnie brzęczały.
Nie wiem, czy może to moja wina i niekompetencja, czy gitary, która służy już mojej rodziny od 30 lat i strun, na których nikt nie grał pewnie kilka lat.

I tu proszę was o poradę, pomoc, wasze zdanie:
- czy grać dalej na tej gitarze (bo przecież możliwe, że to ja nie potrafię na niej grać)
- czy wymienić struny na jakieś odpowiedniejsze np. nylonowe
- czy kupić nową gitarę, a jeśli tak to jaką niedrogą firmę polecacie ?


Mam nadzieję, że mimo tego chaotycznego pisma zrozumieliście coś i pomożecie mi. Bardzo chcę grać na gitarze i chyba zrobię wszystko, by móc się dalej edukować smile

2 (edytowany przez GeNeX 2012-07-19 18:47:45)

Odp: Grać dalej ?

Zacznij od jej porządnego nastrojenia smile Potem przyjdzie wymiana strun, kilkuletnie struny mają prawo nie brzmieć. Co do wyboru nylonków... ja w swojej starej bardzo gitarze założyłem nylony, bo zauważyłem, że zaczyna się coś z nią niedobrego dziać (brak pręta napinającego wewnątrz gryfu, więc za duże napięcie było).
Spójrz, czy ma pręt, jego obecność poznasz po obecności śrub regulacyjnych:
tu-
http://www.nk.art.pl/other/trussrod_acoustic.jpg
bądź tu -
http://gitaradiy.pl/uploads/2_340_sruba_regulacyjna1.jpg
I daj znać smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

3

Odp: Grać dalej ?

1. Jeśli to jest gitara akustyczna  to struny metalowe, jeśli klasyczna nylonowe
2. Postaraj się kupić nowe struny
3. Nastrój ją tunerem lub za pomocą kogoś kto potrafi

Staraj się dociskać struny blisko progów, to jest tych prostokątów

No i moim zdaniem na 7 strunowej gitarze gra się trudniej

Czy na główce gitary masz logo(nazwe) producenta?

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

4

Odp: Grać dalej ?

Bezimienny napisał/a:

1. Jeśli to jest gitara akustyczna  to struny metalowe, jeśli klasyczna nylonowe

Stara ruska gitara, czyli cholera ją wie.
Wiele gitar z tamtych lat wyglądających na klasyki śmigają bezproblemowo na strunach metalowych nie pękając w ciągu wielu lat nawet bez pręta (co jest zaskakujące), niektóre go mają (stąd moje wcześniejsze pytanie), a do niektórych włożono struny metalowe i się rozwalają. Trzeba by się zorientować dokładniej co i jak.


Autorko tematu, wrzuć też fotkę gitary smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

5 (edytowany przez Ntq007 2012-07-19 20:10:59)

Odp: Grać dalej ?

Dziękuję za próbę pomocy, której nie spodziewałam się tak szybko smile

Gitara nie ma żadnej śruby w środku gryfu. Jest jedna, przymocowująca gryf do pudła (który tak btw. odstaje od pudła prawie pół centymetra). Na moje co prawda niewprawne oko jest ona klasyczna.
(edit: tak mi się wydaje. Nie chcę się ośmieszyć takimi drobnostkami, ale ma one te 'punkty' na gryfie numerujące progi, kuleczki przy końcu struny na mostku. Gdzieś wyczytałam, ze tak mają akustyki, więc sama nie wiem... )
I przez tyle lat się nie rozwaliła, więc sądzę jednak, że te 'dźwięki' są winą strun, które dawno nie były wymieniane, ani nastrajane. Jutro będę stroić, zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Zdjęcia na razie nie będzie - nie mam jakiegokolwiek aparatu, ale może uda mi się dorwać jakiś od rodziny to chętnie wam ją pokażę big_smile

6

Odp: Grać dalej ?

NTq007 napisał/a:

Gitara nie ma żadnej śruby w środku gryfu.

Raczej klasyk bo nie widzialem akustyka bez preta

Te kropki to binding

Genex ja tez mam taką gitare 30 letnia po ojcu to wiem co struny mogo zrobic metalowe struny z klasykiem

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

7

Odp: Grać dalej ?

Bezimienny napisał/a:

Te kropki to binding

Binding to obwódka wokół korpusu, gryfu, główki.
Te kropki to markery.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

8

Odp: Grać dalej ?

Chyba wiem co to za gitara. W temacie "Ze stajni Shtankenfrajna" (albo coś w ten deseń) z kolegą przerobiliśmy trochę taką gitarę. Co prawda nie była 7 strunowa, ale...

Wracając do tematu. Na gitarze 7 strunowej gra się trochę inaczej (w sensie wygody i dostępu do pozycji). Po pierwsze pamiętaj, że dodana jest najgrubsza struna, nie najcieńsza, więc wszystko grasz tak jakby od dołu. Jeżeli struny basowe bardzo mocno brzmią, to może właśnie uderzasz za mocno w tą strunę.

Sprawdź jeszcze czy korpus nie jest gdzieś pęknięty i czy gryf nie jest krzywo zamocowany.

Niedroga firma to Fender CD60, Yamacha F310 - coś w tym stylu. Ewentualnie Epiphone DR-100.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

9

Odp: Grać dalej ?

A no Genex masz racje
Coraz wiecej wiem ^^

@up

Jeszcze Cort  AD810

Satani, satani in amus dignita
Satani, satani e vade retro sagitta
Schecter Omen 6 + Crate Fw 15 R + Krank Distortion Maximus[DIY]

10

Odp: Grać dalej ?

Okazało się, że gitara 'nie brzmiała' głównie przez nienastrojone struny oraz (jak przypuszczałam smile moją niekompetencję - nie wiedziałam, że to najgrubsza struna jest dodana do siedmiostrunowej gitary. Szczerze mówiąc to trochę mi wstyd...

Dzięki, ze podaliście mi modele i marki dość tanich gitar. Niedługo mam urodziny, więc może sobie sprezentuje taką.

I dziękuję, że próbowaliście mi pomóc.
Jak będę miała jakiś problem to się odezwę na tym forum big_smile

11

Odp: Grać dalej ?

Ntq007 napisał/a:

I dziękuję, że próbowaliście mi pomóc.
Jak będę miała jakiś problem to się odezwę na tym forum big_smile

Spoko. Zapraszamy, pomożemy big_smile

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784