Temat: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Witam. Chciałbym zapytać czy gitara powinna leżeć na szafce lub czymś podobnym czy bardziej preferowany jest stojak lub jej powieszenie?

2

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Ja to swoją gitarę trzymam na stojaku i jest dobrze ;]
Ale jak chcesz, to chyba możesz położyć na szafce, tylko musi być stabilna.

Lag Tramontane T200DCE

3

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Ja mam gitarę typu zwisającego. Nie ma IMO różnicy w tym, czy wisi, czy leży... Najważniejsza jest stabilność i odpowiednia wilgotność powietrza.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

4

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Chyba wszystko jedno, byle nie była to pozycja lecąca z szafy.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Ja kupuje stojak, ale zamierzam jej nie stawiać nagiej żeby się nie kurzyła. Zmieszczę ją na stojak razem z futerałem (wiem, że rekordowe pytanie, ale nie jestem obeznana) ?

6

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Akwarela napisał/a:

żeby się nie kurzyła

Znam na to dobry sposób. Trzeba w domu sprzątać big_smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

7

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

akwarela: jeśli masz na myśli pokrowiec to zmieści się na 100%, ale i tak nie powinna się zakurzyć

8 (edytowany przez Akwarela 2011-11-23 21:53:11)

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

tak jakbym tego nie robiła! no sprzątam, ale mam wrażenie że jak gitara sobie postoi np. 2 dni nieużywana to bądź co bądź coś na niej osiądzie. Jestem chyba przewrażliwiona...

zygmen - dzięki wink

9 (edytowany przez Szeryf 2011-11-26 17:31:09)

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Moja gitara stoi sobie bokiem w pokrowcu, w miejscu, w którym nie działają na nią siły zewnętrzne (oprócz grawitacji i ciśnienia powietrza wink). Wydaje mi się, że to dobra opcja tzn. gitara do tej pory ma się dobrze.

10

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

mam jeszcze pytanie co do stojaka na gitarę, mianowicie czy jak przez dłuższy czas gitara będzie stać to może się jej coś stać? big_smile

11

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

To zależy od tego, gdzie i jak będzie stała : czy w pokrowcu, czy goła, czy w wilgotnym, czy w suchym, czy ciepłym, czy zimnym miejscu etc. Ale jeżeli będzie stać w pokojowej temperaturze to nie powinno się stać nic prócz zawładnięciu przez kurz.

"Zaprzedałem duszę gitarze. Gdybym teraz przestał na niej grać, nie byłoby dla mnie miejsca na świecie." "Improwizując solówkę automatycznie poddajesz się pewnym wzorcom." - Slash
Cort SFX-E BK

12

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Alcatraz napisał/a:

mam jeszcze pytanie co do stojaka na gitarę, mianowicie czy jak przez dłuższy czas gitara będzie stać to może się jej coś stać? big_smile

Co do stania na stojaku to nie, nie sądzę. W przypadku wiszenia pionowo na ścianie również nie, aczkolwiek czytałem coś o negatywnym wpływie w przypadku wiszenia poziomo/pod kątem. Jeżeli Cię to interesuje, wygoogluj.
Ale co do stania na stojaku, to nie wiem nic o żadnych negatywnych skutkach.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

13

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

GeNeX napisał/a:

]aczkolwiek czytałem coś o negatywnym wpływie w przypadku wiszenia poziomo/pod kątem.

Na początku w odpowiedzi napisałem odnośnie wiszenia pionowego, ale nie ogarniam jak gitara może wisieć poziomo.

A jeżeli kogoś zastanawia czy gitara może wisieć pionowo na "wieszakach" to mały eksperyment myślowy:
Zawiąż sobie sześć nawet najcieńszych strun na czymś i spróbuj je naciągnąć siłą mięśni tak, żeby każda z nich miała naprężenie podobne do naprężenia w przypadku nastrojonych strun. Tak, do tego potrzebna jest duża siła (podobno rzędu ściągających w dół kilkudziesięciu kilogramów). Jeżeli więc gitara może mieć założone struny wiele lat i nic się z nią nie dzieje, to jak może jej coś zrobić siła grawitacji o kilkukrotnie niższej wartości? Ano nie może.


grzesiek2085 napisał/a:

Znam na to dobry sposób. Trzeba w domu sprzątać big_smile

Widać, że nie mieszkasz na śląsku big_smile

J&D l80 + T. Burton Greengo + Randall RX75RG2 + Coxx Cg-15

14

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

mikel1994 napisał/a:
GeNeX napisał/a:

]aczkolwiek czytałem coś o negatywnym wpływie w przypadku wiszenia poziomo/pod kątem.

Na początku w odpowiedzi napisałem odnośnie wiszenia pionowego, ale nie ogarniam jak gitara może wisieć poziomo.

http://guitar-zone.pl/?m=product_full&i=594

Miałem na myśli coś takiego.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

15

Odp: Czy gitara powinna stać czy leżec?

Moja gitara elektryczna ma własny stojak i tam jest bezpieczna. Koszt zakupu niewielki więc się opłaca.