41

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Witam.

Poniżej zamieszczam moje pytanie do tabulatury utworu "Gdy nie ma w domu dzieci" zamieszczonej w dziale "Pierwsze ćwiczenia II".

(przy okazji mam prośbę do Darka aby poprawił tę wklejoną przeze mnie tabulaturę bo trochę dziwnie wygląda:))
                     1  3      1                 1
e|---------------------|---------------------|
H|---------------------|---------------------|
G|---------------------|---------------------|
D|---------------------|---------------0--2-|
A|---0---0-0-0--3--5---|--2-----2-2-2------|
E|----0----------------|-----0--------------|
Mianowicie, czy to aby nie pomyłka z tą kolejnością naciskania struny A raz za razem na 3 i 5 progu. Dociskam strunę A na 3 progu i nie zdąży ona jeszcze wybrzmieć i mam dociskać już tę samą strunę na 5 progu? Wychodzi mi jakieś rzempolenie. Czy aby na pewno nie ma tam błędu w tabulaturze?

Jak to zagrać?

Pozdrawiam

42

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Błędu nie ma i nie wiem z czym masz problem. Grasz kolejno poszczególne dźwięki i tyle. To dociśnij na 5 progu jak już wybrzmi na 3 żeby nie było rzępolenia smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

43

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Kwestia wprawy.

44

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Cześć mam problem z Son of the Blue Sky z początkowych ćwiczeń. Jak to gram to mogę przesuwać palec wskazujący po kolejnych progach? np. z 5 na 4. Bo jak tak robię to zaczyna brzęczeć i nie wiem czy to wina tego, że za słabo dociskam czy tego, że przesuwam palec nie odrywając go od struny.

45

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Tego, że nie odrywasz palca, z tego co pamiętam to tam nie ma slidu czyli musisz puscić i najlepiej na 5 progu rób 4 palcem a na 4 rób 3 palcem ...

46

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Witam!
Gitarę mam od kilku dni a więc proszę się nie dziwić smile
A więc ja mam taki problem. Próbuję zagrać piosenkę (raczej wstęp smile) "Gdy nie mam w domu dzieci"

                 1  3     1               1
e|---------------------|---------------------|
H|---------------------|---------------------|
G|---------------------|---------------------|
D|---------------------|---------------0--2--|
A|--0-----0-0-0--3--5--|--2-----2-2-2--------|
E|-----0---------------|-----0---------------|

Mój problem polega na tym że mamy 3 te same dźwięki pod rząd i nie wiem jak to zagrać szybko żeby to fajnie brzmiało (tak jak na załączonym fragmencie). Jak próbuję zagrać to szybko to ni jak to brzmi, tak jak by dźwięk na strunie A zbyt długo trwał.
Co robię źle? A może coś z gitarą jest nie tak?
Za pomoc będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.

47

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Witam!
Leci to mniej więcej tak
taaaa ta tata ta tata.
Proszę bardzo. Pozdrawiam!


http://www.youtube.com/watch?v=ZfeDCjIT … re=related
(wsłuchaj się i sam wychwyć, byle TOBIE pasowało)

48

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Grane na jednej strunie:
E6--0--3--5----0--3--6--5----0--3--5----3--0
Nie będę pisał co to, niespodzianka smile

gram inną wersje ;D
G-----3--5--------3--6--5------3--5--3
D--5--3--5-5---3--6--5--5--3--5--3
A--5--------5-------------5----------

ale oczywiście dla kogoś kto nigdy nie grał to bedzie łatwiejsze i polecam też rivers of babylon na 1

H---0---5---7---9-9-9---0---5---7---9---9--10--9--7--7-7-7-7--9--7-5 łatwizna no i jeszcze ułatwione intro do thunderstruck-AC DC ale potrzebna prędkość z czasem się wyrobi ;D

H---0--4--0--7-lx4 H---0--5--0--8-lx4  l jak się zagra to potem drugi raz to samo
H---0--12--0--10--0--9--0--10--9--0--7--0--5--0--4--0--4 l chyba x4

49

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

może zadam głupie pytanie ale: jak gram (znaczy się próbuje) to mam przesuwać palec po strunie miedzy progami? czy oderwać palec i docisnąć przy następnym progu który ma być? bo puki co przy pierwszym słyszę niezbyt przyjemny dźwięk piłowania mojego palca, a przy drugim po oderwaniu palca od struny to tak jakbym cicho pusta uderzył

50

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Można tak i tak, jak również możesz dostawiać kolejne palce zamiast grać tylko jednym.

Z czasem będzie coraz lepiej
smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

51

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Ja mam pytanie do tego co pisał Rocker007 3 posty wyżej.

Grając coś takiego:

G-----3--5------3--6--5------3--5--3
D--5--3--5-5---3--6--5--5--3--5--3
A--5--------5-------------5----------

lepiej grać jednym palcem robiąc "belkę" jak w akordach barre czy też jeden palec jedna struna i drugi druga? Czy to też kwestia jak komu wygodniej?

52

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

grasz to jak ci wygodnie, ja osobiście gram robiąc "belkę" ale czasami wolę tym 2 sposobem.

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

53

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

    1  3     1               1
e|---------------------|---------------------|
H|---------------------|---------------------|
G|---------------------|---------------------|
D|---------------------|---------------0--2--|
A|--0------0-0-0--3--5-|--2-----2-2-2--------|
E|-----0---------------|-----0---------------|

Witam ! Wiem że to już było w tym temacie, ale dalej nie wiem jak zagrać te trzy 0 pod rząd nie wychodzą mi hmm Proszę o pomoc i dziękuje smile

54

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Cwicz smile

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

55

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

ok to ale ta 5 to wychodzi mi jak z kosmosu też kwestia ćwiczeń ?

56 (edytowany przez zygmen 2011-06-21 21:55:42)

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

poświęciłem kilka dni sporządzając ten oto tab, niezawierający tego podchwytliwego i wrednego 5

 
e|--------------------|---------------------|
H|--------------------|---------------------|
G|--------------------|---------------------|
D|-----------------0--|---------------0--2--|
A|--0---0-0-0--3------|--2-----2-2-2--------|
E|-----0--------------|-----0---------------|

57 (edytowany przez gagacz 2011-06-22 15:36:15)

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

dziękować smile ale te trzy zera pod rząd ćwiczę i ćwiczę ale dalej nie wychodzą nie wiem co jest hmm Już nawet opanowałem dalszą część piosenki, a to jak bym grał co innego.

58

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

osobiście nie gram tego dokładnie tak jak jest w tabie, tylko lecę naprzemiennie trzy razy w A, i jedne kończące po ułamku sekundy, wsłuchaj się w oryginał
http://www.youtube.com/watch?v=x5FYkSO2 … re=related

59

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Dzień doberek wszystkim:) Mam pytanie odnośnie jednej rzeczy z "Pierwszych Ćwiczeń". Gdy mam szarpnąć np. 3 struny jednocześnie, to chodzi o to, że mam tak jakby przejechać po nich palcem?

60

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Raczej o to, żeby trzema palcami jednocześnie je szarpnąć.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

61 (edytowany przez leanne 2011-07-19 09:55:19)

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Teraz pewnie dam komuś niezły powód do śmiechu, ale niech stracę. Taka młoda jak teraz nie będę już nigdy, więc pytam : )
Struny mam przyciskać na progach, przed nimi, czy tak na środku, w połowie odległości do kolejnego progu?

Pytanie numer dwa.
Widziałam w tym wątku takie pytanie, widziałam, że ktoś odesłał do tematu tabulatury na stronce. Jednak ja dalej nie bardzo rozumiem. W pierwszych ćwiczeniach jest piosenka grana na pustych strunach, Nothing else matters chyba. I jeśli na strunie na przykład H są tam dwa zera, to znaczy, że mam dwa razy "trącić" [?] pustą strunę?

62 (edytowany przez Ziemian 2011-07-19 10:16:33)

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Ad.1

Nie możesz strun przyciskać na progach bo będą brzęczeć, należy je przyciskać pomiędzy progami, a czy bliżej jednego czy drugiego to nie ma większego znaczenia jeżeli dźwięk jest czysty, graj jak ci jest wygodniej.

Ad.2

Intro NEM leci tak:

e |-----------0--------|-----------0--------|-----------0--------|
H |--------0-----0-----|--------0-----0-----|--------0-----0-----|
G |-----0-----------0--|-----0-----------0--|-----0-----------0--|
D |--------------------|--------------------|--------------------|
A |--------------------|--------------------|--------------------|
E |--0-----------------|--0-----------------|--0-----------------|

Tak, masz dwa razy trącić pustą strunę "H" tyle, że między tymi dwoma dźwiękami jest jeszcze "e", które trzeba uwzględnić wink

Czytaj tabulaturę od lewej do prawej.

63

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Dziękuję, dziękuję, dziękuję! : D

64

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Ad.1
że nie masz racji. im bliżej progu, tym mniejszej siły trzeba użyć. sprawdź sam big_smile

65

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Napisałem, że nie ma większego znaczenia, bo chyba każdy ma na tyle siły aby docisnąć strunę bliżej czy dalej progu.

66

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Więc tak - mam gitarę akustyczną od jakiegoś tygodnia, jest to moja pierwsza gitara i uczę się z tej stronki. Doszłam do tematu "Pierwsze ćwiczenia II". Umiem już grać wstęp do Son of the blue sky, ale za nic w świecie nie mogę podołać Gdy nie ma w domu dzieci. No i mam pytanie - ile czasu może mi zająć nauka w tym dziale, żeby przejść do następnego? Staram się ćwiczyć regularnie - codziennie po półtorej godziny - i nie wiem czy może lepiej dać sobie spokój z tą piosenką i przejść dalej. Ale ja chciałabym ją zagrać xD Więc zaawansowani - pomóżcie! Powiedzcie mi - jak mogłabym się zmotywować i zagrać to w końcu? A no i ile czasu mniej więcej by mi to zajęło (tzn. do przejścia do akordów)? Wiedzę ogólną mam, ale nie umiem użyć jej w praktyce. Chociaż pewnie nie powinnam tego mówić, to rozważam żeby dać sobie spokój. Każdy pisze mi "ćwicz, ćwicz, ćwicz", ale mam naprawdę problemy. Może popełniam jakieś błędy, które popełniają początkujący? Nie wiem. Jestem samoukiem. Proszę o pomoc. smile

"Moja przygoda z gitarą zaczęła się od niedawna, ale już wiem, że będzie wielka."

67

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Spokojnie możesz przejść dalej i popróbować czegoś innego. Motyw z "Gdy nie ma w domu dzieci" grany jest na basowych strunach, możesz więc na początku mieć trudności z ich dociskaniem w porównaniu do strun wiolinowych.

Przymierz się do akordów, porozciągaj palce, opanuj jakąś inną prostą tabulaturę.

W końcu i to wyjdzie smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

68

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Dziękuję bardzo za pomoc, przydała się.

"Moja przygoda z gitarą zaczęła się od niedawna, ale już wiem, że będzie wielka."

69

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Zawsze, jeżeli nie możesz czemuś podołać po dłuższych próbach odłóż to na później i próbuj ćwiczyć wprawki itd. Nie zapominaj jednak o tym co odłożyłaś, mimo wszystko zagraj to - a jak to zagrasz zobaczysz do czego prowadzą ćwiczenia wink

Keep exercising smile

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

70

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Z góry uprzedzam, że to będzie strasznie banalne pytanie, nawet jak na człowieka, który do ostatniego poniedziałku był kompletnym ignorantem w kwestii muzyki. Nie, żeby od tego czasu się to jakoś mocniej zmieniło.

http://gitaradlapoczatkujacych.pl/pierw … enia2.html
Jak w piosence "gdy nie ma w domu dzieci" powinienem przenieść palec z 3 na 5 próg? Mam przesuwać go po strunie czy też podnieść z trzeciego progu i położyć dopiero na piątym? W tym pierwszym przypadku dźwięk się dziwnie zmienia, dochodzi do tego też efekt sunięcia palcem po strunie. W tym drugim po odjęciu palca od progu dźwięk się kończy, a na dodatek struna... no cóż, sprężynuje? Mam na myśli to, że zachowuje się jak po lekkim szarpnięciu.

71

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

nie nie, dźwięk na trzecim progu grasz palcem wskazującym, a ten na 5 progu grasz palcem serdecznym smile numery palców masz nad tabulaturą

72

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Czyli mam ją docisnąć do dwóch progów jednocześnie? W sensie, najpierw wskazującym na trzecim progu, a w odpowiedniej chwili dołożyć serdeczny na piąty? A potem, gdy zacznie się kolejna część (takt?), puszczam z tych dwóch progów, nie przejmuję się, że struna mi brzęczy i dociskam na drugim?:>

73

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Wtedy to raczej przesuń palec, po jeszcze paru tygodniach ćwiczeń takie wątpliwości znikną i będziesz tak obsługiwać struny, że i brzęczenia nie będzie.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

74

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Witam!
Jestem nowy - i na forum i w temacie gry na gitarze! Robię kolejne podejście do nauki gry i mam nadzieję, że tym razem wytrwam i będę ćwiczył dłużej niż poprzednimi razami wink

Mam pytanie dotyczące ćwiczeń (np rozciągających palce) i pozycji podczas tychże ćwiczeń: w wielu poradnikach zalecane jest zachowanie "poprawnej" pozycji w czasie gry - chodzi mi tu głównie o krytykę "przechylania" gitary w swoją stronę by lepiej widzieć gryf i to co robią palce... Czy można na początku to robić by przyłożyć się do dokładnego wykonania ćwiczeń czy raczej od początku cierpliwie uczyć się "jak należy"?

pozdrawiam

Całe życie z wariatami...

75

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Witaj!

A może lepiej zamiast przechylać gryf nachyl się trochę sam w jego stronę? Też będziesz lepiej widział smile

Ciężko powiedzieć, ale coś w tym jest, więc dobrze że jesteś tego świadomy, na początku raczej nic złego się nie stanie, ale potem już raczej nie warto tak robić, żeby sobie nie wyrobić złych nawyków i barier w szybkości na przykład.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

76

Odp: Pytania do tematu Pierwsze ćwiczenia

Dziękuję za odpowiedź - tak będę robił smile

pozdrawiam

Całe życie z wariatami...