Temat: Naciąg strun a klasyk

Witam wszystkich i od razu przepraszam, bo to pewnie banalne pytanie. Ba, założę się, że gdzieś tu na forum padło, ale znaleźć nie umiem (a wujek google również nie pomaga). A martwi mnie ten problem i wolę zostać zbluzgany niż potem płakać, jakby mi miało gitarę rozsadzić big_smile

Ale o co chodzi? Moje stare struny w klasyku już się trochę zużyły (10 miesięcy, owijka ze struny D mi schodzi). Postanawiałem w takim wypadku kupić nowe, ale tu się pojawił problem - mianowicie naciąg strun.
Z netu wyczytałem, że gitara akustyczna ma specjalny pręt w gryfie do jego regulacji - zależnie od naciągu strun należy sobie taki gryf wyregulować. No wszystko fajnie, ale klasyk takiego przyrządu nie posiada. Z tym, że przy strunach nylonowych są podawane informacje: naciąg twardy, naciąg normalny, naciąg mieszany.
Aktualnie w moim klasyku mam struny z naciągiem normalnym i jeśli chciałbym kupić np twardsze, to czy to aby przypadkiem nie odkształci mi gryfu? Czy w tym wypadku trzeba coś zrobić? Albo porostu są gitary, do których można wsadzić tylko jeden rodzaj?
Bo to, że różnica w dźwięku jest wiem (twardsze podobno lepsze), ale do cholery co z tym gryfem?

Z góry serdecznie dziękuję i proszę o łagodne potraktowanie żółtodzioba smile
DK.

2

Odp: Naciąg strun a klasyk

Czuje tutaj nutkę zamieszania smile Coś ten internet chyba za dużo informacji zawiera i troszkę czasami przekłamanych wink

    1. Twardy, Średni i Miękki, to nie naciąg, ale z tego co wiem stopień podatności strun. Czy struny miękkie, czy twarde, pasują do każdej gitary. Zależy wszystko od twoich preferencji co do twardości (dosłownie, bo o to w tym kryterium chodzi) strun.

    2. Sam stopień naciągnięcia struny gra już rolę w gitarach o metalowych strunach. Na przykład 13'ek nie zakłada się z reguły do elektryka w stroju E-standart. Tylko na przykład do C-standart. Tutaj też nie chodzi o to, że gryf nie wytrzyma, tylko o wygodę.

    3. Prętem reguluje się akcję strun (wysokość nad gryfem, sustain etc.), nie naciąg.

    4. Gryf ci się nie wygnie, chyba, że jest zrobiony z paździerza lub z marchwi... ale to chyba nie za bardzo możliwe. Więc kupuj śmiało tak aby ci pasowało smile

    5. Ja wiem czy twardsze lepsze? Sam mam Normal - bardzo optymalne, a grałem u kolegi na Light - bardzo przyjemnie i bardzo lekko, dźwięk jest taki mięciutki (ale to może sprawka gitary z cedrowym topem).

    6. Na tym forum Cie nikt nie wyśmieje, spokojnie smile No... chyba, że zadasz naprawdę głupie pytanie, ale wydaje mi się, że to nie możliwe smile

    7. To co w internecie czytaj z lekkim przymrużeniem oka, szczególnie z nie dość wiarygodnych źródeł.

    8. Do zasięgnięcia rzetelnej informacji polecam niniejsze forum, oraz forum magazynu gitarzysty - ale tam ludzie mniej mili wink

    9. Jeżeli się mylę to uprzejmie proszę o poprawienie mnie przez innych forumowiczów.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

3

Odp: Naciąg strun a klasyk

Mówiąc krótko: nie martw się.
Skoro kupujesz do gitary klasycznej struny do gitary klasycznej to bez obaw.
Z pewnością żadne struny do tego typu gitar nie potrzebują pręta w gryfie, gdyż jest on zarezerwowany dla akustyków i elektryków.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

4

Odp: Naciąg strun a klasyk

Nadmiar informacji również bywa niekorzystny big_smile
Pogubiłem się w tym zupełnie.

Wielkie dzięki za rozjaśnienie mi tej sprawy chłopaki, bo już normalnie białej gorączki dostawałem od tego całego szukania. Będę robić zakupy ze spokojem smile