1

Temat: Czy gitary z wcięciem w pudle gorzej brzmią?

Zastanawiam się, czemu wszystkie gitary nie mają charakterystycznego wcięcia w pudle rezonansowym, umożliwiającego wygodniejsze granie powyżej 12-stego progu (w przypadku klasyka). Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, jednak nie stosowane tak często, jak powinno.
Jaki jest tego powód? Czy takie gitary gorzej brzmią? Czy też może, z powodu asymetrii, są bardziej podatne na skrzywienia?

2

Odp: Czy gitary z wcięciem w pudle gorzej brzmią?

'Cutaway. Czyli to wcięcie w pudle ułatwiające dostęp do gryfu. Powiedzmy sobie od razu uczciwie prosto w twarz, że cutaway zawsze obniża jakość brzmienia.'
'Z tego co wiem to przez cutaway pudło traci na symetryczności i przez to jest cichsze i brzmi trochę gorzej niż pudło symetryczne.'

3 (edytowany przez Ziemian 2011-12-12 12:37:07)

Odp: Czy gitary z wcięciem w pudle gorzej brzmią?

@up: Potwierdzam. Cutaway z moich obserwacji jest dostępny najczęściej  w e-akustykach gdzie dzięki elektryce nie traci dużo + ewentualnie w dobrych akustykach. Jeśli chodzi o klasyki to mniejsze pudło + nylony powodują, że są one zdecydowanie cichsze od akustyków.
Można sobie więc wyobrazic co by było gdyby dorzucic do tego cutaway.
Jeśli jest cutaway w klasyku to praktycznie zawsze w komplecie z elektryką (wyjątek najwyższe modele).

4

Odp: Czy gitary z wcięciem w pudle gorzej brzmią?

Tak właśnie podejrzewałem.
Sam mam klasyka, ale zastanawiałem się nad kupnem akustyka. W takim wypadku myślałem o cutaway'u, bo granie powyżej 12 progu jest dość uciążliwe bez tego. Ale w sumie sam już nie wiem.

5

Odp: Czy gitary z wcięciem w pudle gorzej brzmią?

jak zamierzasz grac powyżej 12 progu to kup elektryka ; P