1

Temat: Wymiana strun

Witam serdecznie. Sprawa jest następująca, swojego akustyka kupiłem gdzieś w połowie kwietnia i przez ten czas nauczyłem się już kilku akordów, ogólnie idzie dobrze, gdyby nie jeden problem. Zawsze po 10-15 minutach grania odpadają mi wręcz opuszki palców, przez tak długi czas zdążyły już się przyzwyczaić do gitary i stwardnieć, lecz mimo to po krótkim czasie, granie sprawia mi ból i nie staje się przez to przyjemnością. I tu się nasuwa pytanie, czy warto zmienić przez to struny, a jeżeli tak to na jaką grubość? Moja gitara to Takamine G320, nie mam pojęcia jakiej grubości są standardowe struny, które mam i nie wiem co z tym zrobić. Będę wdzięczny za pomoc smile

Takamine G320

2 (edytowany przez Gitarzystek 2011-07-23 20:48:59)

Odp: Wymiana strun

Ja gram 2,5 roku i mnie czasem bolą... Ale ja na 12 gram na elektryku... Ja bym na twoim miejscu olał sprawę i grał aż przestaną boleć. No tak - olać ból. Właśnie tak smile Nie jest on jakiś tam strasznie bolący. A struny jak od kwietnia to w sumie już możesz zmienić.

3

Odp: Wymiana strun

Gitarzystek napisał/a:

Ja gram 2,5 roku i mnie czasem bolą... Ale ja na 12 gram na elektryku... Ja bym na twoim miejscu olał sprawę i grał aż przestaną boleć. No tak - olać ból. Właśnie tak smile Nie jest on jakiś tam strasznie bolący. A struny jak od kwietnia to w sumie już możesz zmienić.

Hmm... no dobrze, obawiam się, że to będzie trudne, bo naprawdę człowiekowi się potrafi odechcieć, ale spróbuję smile
Ok, pytanie na jakie? Jakiej firmy? Jak pisałem sam nie wiem jakie ja mam standardowo i jaką grubość mają. Podobno początkujący zaczynają od "dziewiątek" ? Sam nim jestem, a więc miło było by się dowiedzieć na pewno zanim je kupię.

Takamine G320

4

Odp: Wymiana strun

9 na akustyku, to jak pisanie rysikiem zamiast ołówka, bierz 11

5

Odp: Wymiana strun

zygmen napisał/a:

9 na akustyku, to jak pisanie rysikiem zamiast ołówka, bierz 11

Lekka przesada. Też jestem początkujący i ostatnio musiałem wymienić komplet, wziąłem "dziesiątki" i jestem zadowolony. Czasem trochę boli, ale nic to, gram dalej smile

6

Odp: Wymiana strun

to ja mam jakieś zepsute palce że jak przeszedłem na 12 to czułem jakby były cieńsze?!(tak, teraz myśle o 13)

Podobno początkujący zaczynają od "dziewiątek"

to nie jest prawda, nie zawsze tak jest
ale sądzę 10 lub 11 będą odpowiednie, firma - jaka chcesz tylko coś porządnego a nie struny marki struny, najlepiej coś do 30PLN

7

Odp: Wymiana strun

Ok, dziękuję wam wszystkim za cenne rady wink
Tak więc kupię raczej 10. Ale swoją drogą, wie ktoś jakiej grubości struny są standardowo? Chciałbym z ciekawości mieć po prostu porównanie.

Takamine G320

8

Odp: Wymiana strun

najbardziej standardowe są właśnie 10 tongue

SEX, Drugs, Rock'n Roll
Dean Vendetta 1.0 + MXR dist+diy + Kustom KG112FX
GG:2539337

9

Odp: Wymiana strun

10 to standard dla elektryka, dla akustyków 12

10

Odp: Wymiana strun

Na swoim akustyku miałem pierwsze .12 potem .10 nastepnie .11 aktualnie znów .12 i musze powiedziec, ze po powrocie na .12 jest niebo a ziemia!! tak jak Vicossess napisał. Możliwe że to za sprawą tego iż gryf fabrycznie jest ustawiony pod .12-stki. Poprzednie .11 to był koszmar! hmm paluchy bolały po 30 minutach grania, bo trzeba było je dociskac z całej siły do progów hmm .10 były faktycznie wygodne i miękkie ale e1 i H2 były zbyt cienkie co sprawiało że ślizgały mi się przy łapaniu akordów zwłaszcza D i G hmm no i oczywiscie ich brzmienie dawało wiele do życzenia wink

Zgadzam sie z Zygmenem .12 to jak najbardziej standard w akustykach. Wystarczy popatrzec na specyfikacje gitar, chyba 99% z nich ma fabrycznie założone struny .12-53 (D'addario EXP 11 to również struny o grubości .12-53! numer 11 oznacza numer fabrykatu a nie grubosc.)

11

Odp: Wymiana strun

@Shando: Może to niekoniecznie kwestia strun - zmierz tak na wszelki wypadek wysokość strun nad XII progiem.

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

12

Odp: Wymiana strun

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi smile W tej chwili jestem nieco zdezorientowany, każdy widzę ma własne odczucia na ten temat, więc może po prostu trzeba będzie spróbować od 10 do 12 i samemu sobie zdanie wyrobić.

WiedźMatt- Hmm, nad dwunastym progiem wysokość strun wynosi 7mm, czy to źle?

Takamine G320

13

Odp: Wymiana strun

Dorzucę jeszcze swoje trzy grosze: wydaje mi się, że możesz pozwolić sobie na wyregulowanie pręta, ja na przykład mam coś koło 5mm (może troszeczkę mniej...) Te ~2 mm (wbrew pozorom) poprawiają wygodę gry wink Będzie wygodniej i prościej

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

14

Odp: Wymiana strun

7mm to znośnie, ja sam mam chyba tyle, więc powiedziałbym że gitara jest ustawiona w porządku Niby mogłoby być lepiej, ale tu się trzeba bawić z regulacją pręta / piłowaniem mostka.
U mnie pręt strasznie duży opór stawiał i po przekręceniu pół obrót nie zauważyłem prawie żadnej różnicy... ;/

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

15 (edytowany przez Shando 2011-08-02 17:57:53)

Odp: Wymiana strun

Ok, dziękuję wszystkim. Okazało się, że gryf był nieco skrzywiony, przez co struny były nieco wyżej niż zwykle, wszystko zostało wyprostowane, struny zostały wymienione na 11 i gitara brzmi znacznie lepiej + jest wyraźna różnica pod palcami smile

Takamine G320

16

Odp: Wymiana strun

Mission Accomplishion

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!