1 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 20:38:21)

Temat: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Jak w temacie tongue


chodzi o te zaznaczone na czerwono :

http://i264.photobucket.com/albums/ii188/piotrkrasucki/wtf.jpg



Edit:  Znalazłem jeszcze w tym utworze drugi dziwny znaczek, mianowicie krzyżyk w nawiasie, co to oznacza????????????????????????

Edit2: UWAGA ODPOWIEDŹ NA PYTANIE Z NAZWY TEMATU JUŻ PADŁA

2

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

W sumie dziwna sprawa. Nigdy się z tym nie spotkałem smile A tek krzyżyk w nawiasie, to może jest opcjonalnie, możesz grać tak, albo tak smile

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

3 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 14:33:33)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Z tym krzyżykiem w nawiasie zauważyłem jeszcze jedną opcje:

http://i264.photobucket.com/albums/ii188/piotrkrasucki/436768fguh.jpg


wystąpił po wcześniejszym krzyżyku, gdyby nie ten nawias to bym odczytał jako cały ton wyżej czyli podwójny krzyżyk a tak to nie mam pojecia x/



Edit: Hehe na forum fortepianowym zadałem podobne pytanie to forum padło xD i sie nie da wejść x/

4

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Poszukaj w necie co może oznaczać ten znak. Albo może w nutach jest jakaś legenda. Nie wygląda to inaczej jak zastosowanie normalnego krzyżyka, tylko kurka po co ten nawias (bo wczesniej jak podałeś, przy kasownikach nie ma nawiasu)?

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

5 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 15:15:29)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Co do pytania numer jeden to już wiem ze te kasowniki tak naprawde są poprzedzone krzyżykami
tak jakby w domyśle.
Krzyżyk przy kluczu odnosi się nie do jednego dźwięku g tylko do wszystkich g na wszystkich poziomach oktaw. Tak samo z innymi dźwiękami w tym wypadku podnosimy w każdej oktawie wszystkie g,  f oraz C.


Problem jest z tym nawiasem , mogę snuć domysły że oznacza on jednorazowe działanie ale nigdzie w necie nie ma o tym info.

6

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Krzyżyk przy kluczu zawsze odnosi sie do wszystkich dźwiękow, aż do momentu pojawienia się kasownika, więc ten kasownik jak sama nazwa wkazuje kasuje te 'przykluczowe' krzyżyki.
Ale... Linia na której ten krzyżyk i kasownik spoczywają ma znaczenie, bo chyba one działają na danej linii i nigdzie indziej. Jednorazowe działanie, to krzyżyk ma chyba jak stoi od razu przed nutą - Kali tak sądzić...

Nawiasy ktoś sobie wstawil dla zabawy, żeby ludzie nie znający nut się zmęczyli i nie mogli odgadnąć co to znaczy... - jednym słowem nie wiem co one tam robią...

Jeżeli sie myle, to poprawcie, bo chętnie się dowiem co to jest smile

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

7 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 16:02:59)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Kali usunąć posta bo inkwizycja go spalić za duuuuuża herezja xD

Krzyżyk przed nuta działa do końca całego taktu lub kasownika,

Krzyżyk przy Kluczu zmiana tonację całego utworu!! a jak zmieniasz tonacje podnosisz o pół tonu nuty w każdej oktawie, na każdej linii gdzie jest dana nuta do podniesienia.

A krzyżyk w nawiasie nie jest dla zabawy bo to są nuty Poloneza Wojciecha Kilara

8

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Kali przepraszać, ale Kali zielony w nuta... Ale kali nie usunąć posta, bo chcieć pokazać, że pobieżne czytanie jednej książki o nutach nic dobrego nie robić z człowiekiem...

A z zabawą Kali żartować...

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

9

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Może jestem wymagający ale mnie to przeraza ze nikt nie wie...

10

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Pół tonu w dół, a krzyżyk w nawiasie to nie wiem.

11 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 19:14:47)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Po pierwsze

Co do pytania numer jeden to już wiem ze te kasowniki tak naprawde są poprzedzone krzyżykami
tak jakby w domyśle.
Krzyżyk przy kluczu odnosi się nie do jednego dźwięku g tylko do wszystkich g na wszystkich poziomach oktaw. Tak samo z innymi dźwiękami w tym wypadku podnosimy w każdej oktawie wszystkie g,  f oraz C.

Po drugie: Kasownik tylko kasuje znaki chromatyczne żadnych tonów nie obniża, dlatego nazywa się kasownik.

a krzyżyk w nawiasie to nie wiem.

Ja też nie wiem i właśnie czekam aż ktoś mi tutaj napisze ale dzięki za zainteresowanie smile

Edit: niedawno na jednym z forów ktoś wysnuł tezę że oznacza to jednorazowość ale nikt tego przypuszczenia nie potwierdził, w sumie to myślę podobnie.

Edit2: Grzesiek przecież to już wyjaśnione sad

12

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

A to nie przypadkiem Bemol obniża? Kasownik w tym przypadku ma jakieś inne zastosowanie, tylko pytanie jakie...?

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

13 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 19:19:37)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Zgadza się to bemol obniża, a kasownik kasuje i nic ponad to.

do wyjaśnienia jest tylko jedno: Co do k..wy nędzy oznacza ten KRZYŻYK W NAWIASIE??

miło mi że czytacie ze zrozumieniem wink smile

Edit: nie odbiegłeś ale teraz jak ktoś tu wejdzie będzie miał w głowie mętlik po przekopaniu tego bałaganu:)

14

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

ja nie odbiegłem od temtu tongue

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

15

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Zapytam się jutro mojej pani od muzyki. Pewnie będzie wiedzieć... Gra na pianinie od 40 lat... smile

-Jak kupisz mi jeansy, to zrobię ci loda.
-Chyba cie poj***** dziewczynko.

16

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Żadnej magii, której szukacie, tu nie ma. Oczywiście, że wszelkie znaki chromatyczne, obowiązują przez cały utwór we wszystkich oktawach; oczywiście, że kasownik usuwa je do końca taktu a potem znów obowiązują (podobnie jak to jest ze znakami chromatycznymi w taktach, a nie przy kluczu).
Często stosuje się takie znaki w nawiasach, mają one szczególnie przy wielodźwiękach przypomnieć muzykowi żeby np. w tym utworze pierwszy palec powędrował na gis, nie g.

17

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Koczownik, to wszystko zostało juz powiedziane. Tylko po Co jest ten nawias, jesli przy innych znakach go nie ma? Napisałeś, że po to zeby przypomnieć o muzykowi, że ma zagrać dany dźwięk, ale jeśli nie ma to co? Moze sobie o nim zapomnieć? Nie widzę w tym sensu...

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

18 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 20:14:59)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Właśnie Koczowniku, jak możesz to rozwiń odrobinkę myśl,
tam mamy do czynienia z jednym dwudźwiękiem i jednym pojedynczym dźwiękiem
(nie mówimy tu o linii basowej)

Często stosuje się takie znaki w nawiasach, mają one szczególnie przy wielodźwiękach przypomnieć muzykowi żeby np. w tym utworze pierwszy palec powędrował na gis, nie g.

Nie widzę w tym sensu bo połowa utworu ma zmienioną tonacje, i co akurat w tych 2 taktach musiał kompozytor postawić przypominajkę, i to tylko przy tych konkretnych dwóch nutkach?? to niekonsekwentne, a kompozytor w tym wypadku wysokiej próby, można rzec wybitny więc wątpię.

Edit: Nie napisałem jeszcze że to co opracowuję to soundtrack z Pana Tadeusza.

19 (edytowany przez koczownik 2011-03-03 20:20:50)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Oczywiście, że nie może, ale czasem zapomina, zwłaszcza, jak zagra dwu- czy trójdźwięk w piątej, czy jeszcze wyższej pozycji. Takie wyjście na przeciw muzykowi. Nie istnieje żadne inne sensowne wytłumaczenie, bo gdyby to miał być dźwięk gisis po zastosowaniu krzyżyka podwójnego, to znak chromatyczny wyglądałby inaczej, a nie stosowano by jakiegoś kolejnego krzyżyka poza przykluczowym. Krótko mówiąc - nie ma w tym ukrytego znaczenia muzycznego, którego szukacie.

Edit:
Cardinal: to nie do końca jest reguła, że przy wielodźwiękach. W mojej ocenie tam widuje się najczęściej takie dodatkowe znaki, natomiast sam mogę w drugim czy trzecim przypadkowo otwartym utworze (najczęściej jednym z tych bardziej współczesnych, gdzie tę formę się chyba jakoś szerzej stosuje) znaleźć takie znaki także przy pojedynczych dźwiękach.
Być może zagrałem kilkadziesiąt utworów źle, ale wtedy powinienem natychmiast zmienić nauczyciela. Jest to jednak mało prawdopodobne, zwłaszcza, że wszystkie utwory brzmią jak powinny przy stosowaniu obecnej teorii smile)

20 (edytowany przez CARdinal 2011-03-03 20:36:37)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Dobrze wszystko możliwe ale nie widzę sensu stawiać takie przypominajki jedynie w 2 na podobnych 200 taktów i to w miejscu gdzie jest wszystko poza tym właśnie znakiem przejrzyste, a jeden krzyżyk się pokrywa nawet w linii z tym przykluczowym. Wiesz ja nie neguję tej opinii ale tak łopatologicznie nawet patrząc kompozytorzy to zwykle perfekcjoniści a tu taki bezsens... smile

Może mam skrzywione spojrzenie bo po raz pierwszy w życiu się z tym oznaczeniem zetknąłem.

21

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Obiecuję spytać na wszelki wypadek na poniedziałkowych zajęciach. Jeśli osoba, którą zapytam nie będzie miała innego wyjaśnienia, znaczy, że ono nie istnieje.

22 (edytowany przez CARdinal 2011-03-04 10:07:18)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Skończyłem już opracowywać tego poloneza i grałem w tych miejscach z nawiasem na różne sposoby, w przypadkach kiedy tamte nuty podwójnie podnoszę o pół tonu lub podnoszę tylko raz wg tonacji  uzyskuję harmonię , w obu przypadkach brzmi ok, wydawało mi się że Grzesiek w pierwszym poście mógł mieć rację można to grać opcjonalnie.

Potwierdzają to niektóre posty na innych forach muzycznych.


Ja mam jeszcze dwie teorię odnośnie tego,
pomiędzy taktami 59 a 110 jest znacznik latarni czyli powtarzamy ten odcinek dwukrotnie, może za drugim razem dopiero gramy z użyciem tych krzyżyków( a za pierwszym je opuszczamy)  xD

Druga teoria i potwierdzona przez Admina forum fortepianowego jako ta poprawna jest taka że są to znaki wskazujące miejsca gdzie 2-3 takty wcześniej był kasownik i przypominające że kasownik już nie obowiązuję.

To ostatnie w 3/4 pokrywa się z tym co napisał Koczownik ze są to przypomnienia zmiany tonacji, ale UWAGA tylko wtedy gdy w pobliżu był użyty kasownik. Teraz zaczyna mieć to ręce i nogi bo widać tu jakąś zasadę używania. I chyba to należy uznać za bliski koniec tego tematu smile)))))

23 (edytowany przez koczownik 2011-03-04 10:11:42)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Opcję grania za drugim razem odrzucam - byłaby druga wolta, inaczej jest to niezgodne ze wszystkim z czym może być, wyjaśnienie z kasownikami wcześniej jest bardzo sensowne i potwierdza teorię, że należy to traktować jako zwykły krzyżyk.
Granie opcjonalne i podnoszenie podwójne  przy znaku chromatycznym pojedynczym to nonsens, spójrz na pierwszy takt w drugiej wstawionej przez Ciebie grafice. Masz tam dźwięk D a chwilę później C z krzyżykiem w nawiasie, co wg. obalanej teorii daje ... D. Cisis = D, ale w tonacji którą omawiamy to też byłby błąd w notacji.

24 (edytowany przez CARdinal 2011-03-04 10:16:09)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

No tak, ale jak podnoszę podwójnie to też fajnie brzmi tongue tongue

wyjaśnienie z kasownikami wcześniej jest bardzo sensowne i potwierdza teorię, że należy to traktować jako zwykły krzyżyk.

No tia, ja to ujmę tak ze jest to przypomnienie działania na tę nutę krzyżyka przykluczowego. Jest ono związane WYŁĄCZNIE z poprzednią anulacją jego działania przez kasownik.

25

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Jak wrócę z wyjazdu dam Ci przykłady takowych przypomnień bez wcześniejszych kasowników, ale muszę się dokopać do starszych bluesów.

26

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

W moich nutach krzyżyk w nawiasie oznacza przypomnienie, że dany dźwięk gramy zgodnie z podaną gamą.

Ogólnie to widzę, że bierzesz się za gamę A-dur a one jest bardziej zaawansowana. Radzę ci rozpocząć kolejno C-dur, D-dur a dopiero potem A-dur.

27

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

"Gramy zgodnie z podaną gamą" <- rozumiem, że mamy na myśli tonację?
Co to znaczy gama zaawansowana i niezaawansowana? Rozumiem, że chodzi o liczbę krzyżyków lub bemoli?
Chciał rozczytać taki utwór i pewnie zrobił to z powodzeniem, nawet jeśli potrzebował posiedzieć 20 minut więcej, żeby 'ogarnąć' chromatykę smile

28

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Tak właśnie, słowo mi się pomyliło XD

Tak no bo np. tonacja A-dur posiada 3 krzyżyki czyli jest trochę trudno ogarnąć te 3 dźwięki (f, c i g jeżeli dobrze myślę). A jak przyjdzie nam np. 5 bemoli to dopiero jest męka XD. Trzeba więc trochę posiedzieć nad tym i mieć wypracowane, w których miejscach na gryfie mamy poszczególne dźwięki.

29 (edytowany przez CARdinal 2011-03-07 19:06:30)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Zadanie dla ludzi cierpliwych i raczej ogarniętych smile

No ale za to jaka satysfakcja z posiadania tabów których nikt nie ma xD

30

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Nic tu nie ma z cierpliwości, po prostu trzeba się edukować, umiejętność grania z nut "a vista" sama nie przychodzi ale bierze się z setek godzin z gitarą smile))

Tak czy siak polecam wszystkim, jestem z tych którzy nie sądzą, że taby są złe - ja to po prostu wiem smile

31 (edytowany przez CARdinal 2011-03-08 16:07:29)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

sama nie przychodzi ale bierze się z setek godzin z gitarą

to chyba ja jestem jakimś wyjątkiem bo u mnie sama przyszła, zaraz po tym jak nauczyłem się że standardowy strój to eBGDAE a gitara transponuje o oktawę wyżej niż keyboard tongue

pokaże wam mniej więcej co ja widzę jak patrze na nuty (rozrysuje w paincie):

http://i264.photobucket.com/albums/ii188/piotrkrasucki/KLUCZ.jpg

Przy wielodźwiękach jest chwilka namysłu, człowiek niecierpliwy by długo nie wytrzymał kombinując z np. 5 dźwiękami.

Mi wystarczy wiedzieć że każde zero to 5 próg poniżej (w przyp. struny H/B pusta to 4 próg na G) każda jedynka to 6 itd. itp. Innych metod lepiej nie stosować bo się można przejechać o oktawę w któraś stronę.

Ale chyba ameryki nie odkryłem xD

32

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Jeżeli w chwilę wyrobiłeś sobie skojarzenie dźwięk -> miejsce na gryfie to jesteś geniuszem lub gadasz głupoty.
Różne są ścieżki nauki. Twoja w jakiś magiczny sposób omija wyższe pozycje na strunach 2 do 5.
Co do tej cierpliwości - człowiek który próbuje od początku łapać 5 dźwięków w pozycji wyższej niż 5(choć do pozycji V też wymaga to pewnej sprawności umysłowej i gitarowej) i sobie nie radzi to nie człowiek niecierpliwy, tylko głupi - nie wie, że ucząc się od tyłu zatrzyma się w pewnym momencie lub gra bzdury smile)
Cierpliwość (a raczej wytrwałość) są potrzebne nie żeby odczytać pięciodźwięk, ale żeby dojść  płynnie i dobrze technicznie do poziomu w którym jego rozczytanie nie wymaga cierpliwości.

Co do znaków chromatycznych - źródło najpewniejsze potwierdza teorię, że nie ma możliwości, aby to był cisis czy ceses. Przypomina o obecności znaku chromatycznego (możliwie, ale nie koniecznie po kasowniku).

33 (edytowany przez CARdinal 2011-03-08 21:19:54)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Fajnie wiedzieć że jestem geniuszem xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD



Ale prawda jak zwykle jest zadziwiająco prosta, grałem wcześniej pare lat na różnych innych instrumentach( patrz wyżej KEYBOARD) i po prostu umiałem mniej więcej czytać nuty i wiem teraz w jakiej kolejności idą, chociażby na gryfie gitary tongue A moje braki wynikają z tego że jestem samoukiem tongue


Na początku wystarczy sobie wyobrazić rzędy klawiszy zamiast progów.  Tak przerobiłem na gitarę muzykę z 07 zgłoś się.  (bosa nove z początku każdego odcinka) Teraz właśnie biorę się za ambitniejsze, tak jak ten polonez.

Twoja w jakiś magiczny sposób omija wyższe pozycje na strunach 2 do 5

nie omija, po prostu nie widzę sensu ich tam pisać, myślę że jesteście w stanie tak jak ja zamienić dźwięk na inną strunę bez żadnego schematu zrobionego w paincie, całą resztę mam w głowie. Jeżeli nie rozumiesz to znaczy że musisz jeszcze raz prześledzić moje ostatnie posty.

Żeby było jasne nie gram jakoś super płynnie z nut (a'wista jak to nazwałeś) , ale umiem to robić.

  Dla ułatwienia zmajstrowałem ci w 2 minuty rozszerzoną wersję mojego obrazka z painta, przepraszam że nieczytelne(wynika to z mojego lenistwa) ale chyba jasno obrazuje jakie rzeczy pozostawiłem poprzednio w domyśle:
http://i264.photobucket.com/albums/ii188/piotrkrasucki/KLUCZFULL-1.jpg

Edit: Żeby nie było niejasności to pierwszy dźwięk D dolne, ten z linią kreskowaną wykracza poza gryf standardowego stroju i w wypadku napotkania należy oczywiście zmienić strój struny basowej E na D, co skutkuje przesunięciem wszystkich dźwięków tej struny o 2 półtony, czytaj dwa progi


Aha i uważam ze z tabów można się szybciej i skuteczniej uczyć jeżeli gramy tylko na gitarze bo nuty są przestarzałym systemem.

34

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Hehe, podziwiam wytrwałość w konstruowaniu rysunków.
Taby nie mówią nic o długości trwania dźwięków, pauzach, dynamice, najczęściej pomijają metrum, od wieków miliony utworów zapisywanych było w nutach. Dają możliwość złapania jednego układu dźwięków w różny sposób, taby  są jednoznaczne i często nieekonomiczne, błędne.
Zapisanie utworów skomplikowanych i na wysokim poziomie, o dużej ilości dźwięków i skomplikowanych technikach w tabach to jakiś hardcore i pomyłka.
Wyjaśnij mi poza tym jak to się dzieje, że grający z tabów są jednak najczęściej na niższym poziomie, poza tym, że w tabach jest jakieś 343749 razy więcej błędów niż w nutach i wreszcie, że 99% ambitnych gitarowych utworów nie ma pełnych wersji w tabach (ew. sama linia melodyczna)? No i jak to się dzieje, że setki profesorów gitar i wielkich gitarzystów których podziwiamy (pomijam tu połowę rockowych machaczy włosami zwanych okazyjnie gitarzystami) nie wpadło na to, że taby są lepszym sposobem zapisu dźwięków?

Sorry za wypracowanie, ale stwierdzenie "nuty są przestarzałe" wydało mi się zupełnie bezsensowne, jako że to jest póki co jedyny wspólny język ludzi muzyki, który w 100% pozwala zapisać to co wymyślą.

35

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Nuty są uniwersalne, a taby sprawdzają się tylko przy grze na gitarze (ale też człowiek musi znać dany utwór). Ale koczownik już to ładnie opisał, więc nie będę się powtarzać.

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

36 (edytowany przez CARdinal 2011-03-08 21:27:50)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Jak to się zdarza że wszyscy najlepsi gitarzyści wszech-czasów nie trawili nut i grali tylko z tabów a potem już na słuch??       

W nutach bez sensu jest dla mnie choćby to że cis=des, zresztą daleko nie szukając choćby te problemy które miałem w tym temacie itp.

Aha dobre taby zapisują długość trwania dźwięku, akcenty, tempo, technikę wydobycia i pauzy i są dla mnie i wielu osób bardziej przejrzyste. Nuty sprawiają że trzeba wyuczyć się myślenia muzyków z czasów baroku. Z stąd uważam że są przestarzałe.

Taby oczywiście to tylko półśrodek bo wyrażają w przystępny sposób nuty. To nuty są na 1 miejscu w muzyce ale moim zdaniem można by je już unowocześnić tongue

PS: taby stosują nie tylko gitarzyści.

37

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Najpierw należy zauważyć, że jesteśmy z dwóch różnych światów gitarowych i w ogóle z dwóch różnych światów muzycznych.
Gdybyś kiedyś nabył ochoty do zagłębienia się w tajniki notacji zauważyłbyś, że fakt, że cis=des a cisis=d itp. itd. nie jest zupełnie bez sensu - wystarczy blues w bardziej wyszukanej tonacji i skomplikowana chromatyka. Wgłębianie się w temat może być tyleż skomplikowane, co niekonstruktywne w tej dyskusji.
Tę wadę obalamy więc na dzień dobry.
Pokaż mi te taby które zapisują długość trwania dźwięku? Chyba tylko te, które powyżej mają nuty, ale to już nie są same taby smile) Pokaż te akcenty, technikę i pauzy - chciałbym to wszystko zobaczyć bo żyję w nieświadomości.
Fakt, że taby są bardziej przejrzystę uznaję za oczywisty. Gdybyś kiedyś chciał poważnie wziąć się za gitarę (i wcale nie chodzi mi tu o granie Bacha choć czemu nie), ale poważnie z zupełnie innej strony niż teraz, uznałbyś, że mało, że przejrzystość nut też jest duża, to ich dogłębne poznanie odkrywa nieznane wcześniej lądy gitarowe, niedostępne dla tabowiczów, ale do tego mogę Cię przekonać jedynie zapraszając Cię na najbliższy koncert i zrobię to niebawem mailem- a nóż widelec odmieni to Twój gitarowy świat.

Pozwól, że użyję porównania:
jadąc do Anglii mogę:
- użyć translatora i posługiwać się czymś co w przybliżeniu nazywa się angielskim ale nie przetłumaczy zapewne specjalistycznego języka medycznego czy technicznego,
- przez lata uczyć się angielskiego i stopniowo poznawać najbardziej nawet abstrakcyjne słowa.

Bardzo mnie cieszy Twoje spostrzeżenie, że to tylko półśrodek, nie wydajesz się jednak przekonany.
Kwestia unowocześnienia nut jest w toku - na przestrzeni lat pewne zwyczaje w zapisie nutowym się zmieniają, tworzą się nowe. Nikt nie mówi, że jeśli masz genialny pomysł, nie możesz być autorem najnowszego systemu zapisu dźwięków smile

38 (edytowany przez CARdinal 2011-03-09 12:42:07)

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Podam Ci kilka bardzo racjonalnych argumentów które moim zdaniem świadczą o przestarzałości nut.

Każdy lepszy kompozytor (współczesny) typu Hans Zimmer czy John Willliams, Klaus Badelt itp. Stosują prywatnie własne systemy zapisu kompozycji. Które potem dopiero rozpisują na nuty żeby orkiestra się połapała.

Jeżeli dasz jedne nuty dla pianisty i saksofonisty altowego i klarnecisty, gdzie załóżmy pierwsza to będzie B, to klarnet wyda dźwięk C , fortepian B, a saksofonista zagra 5 tonów niżej. Będzie spory fałsz w tym trio(tercecie). Wynika to właśnie z zaszłości powstałych przy tworzeniu ostatecznej wersji zapisu nutowego w baroku, każde instrumenty wcześniej miały różne "szkoły" gry i zasad muzyki. Współtwórcy zapisu nutowego nie ujednolicili niektórych zasad, wymyślili zamiast tego transpozycje o daną ilość tonów w stosunku do fortepianu. IMHO jest to spora nieprzejrzystość , którą można banalnie zlikwidować. Ale po co , lepiej kombinować jak ciemniacy z przed pół tysiąclecia.

Muzyka klasyczna na bazie której powstawały nuty traktuje po macoszemu ćwierć tony i w ogóle wywaliła większość skal regionalnych zawierających ćwierćtony.
Grałem na harmonijce ustnej i trudniejsze kawałki bluesowe grałem z harmonijkowych tabów, było o niebo łatwiej niż kombinować z krzyżykami i bemolami oraz pół-krzyżykami i pół-bemolami.

Gdybyś kiedyś nabył ochoty do zagłębienia się w tajniki notacji zauważyłbyś, że fakt, że cis=des a cisis=d itp. itd. nie jest zupełnie bez sensu - wystarczy blues w bardziej wyszukanej tonacji i skomplikowana chromatyka.

jest to bez sensu tongue bo wg. tej starej szkoły wymyślili se(pół-tysiąca lat temu) że dźwięki idą:
A Ais B C Cis D Dis E F Fis G Gis,   z logicznego matematycznego punktu widzenia wydaje się że powinny być w kolejności: A Ais B Bis C Cis D Dis E Eis F Fis, ale po co lepiej myśleć po barokowemu.  Co do cytatu -nie ukrywam  że najlepiej obniżone D było by nazwać Cis a nie Des ale to jest akurat kwestia do przeżycia. tongue

Co do tabów, kup sobie w internecie autorskie taby jakiegoś szanującego się gitarzysty finger-style to zrozumiesz że są przejrzyste, polecam Ulliego Boegershausena albo Sungha Yunga.

Tak ze system nutowy ma sporo zaszłości, mniejszych lub większych. Przyznam że zmiany jakie zaprezentował Schonberg (odrzucenie tonalności) to coś bardzo pokrewnego z moim myśleniem. Dodekafonia powstała tylko dlatego ze ten geniusz był głównie samoukiem i nie wkuwano mu w szkółce jakiś starych zaszłości. Może zauważył pewne nielogiczne zasady.



I proszę nie klasyfikować mnie jako "tabowicza" bo czasem korzystam z nut (może właśnie dlatego zauważyłem że przydało by się kilka zmian???)

Edit: na forum Keyboardzistów znajdziesz podobną dyskusję na temat unowocześnienia nut i jakoś nie ma tam przeciwników tej idei. Wniosek: nuty są przestarzałe

39

Odp: Co oznacza kasownik na pieciolini jeżeli nie było krzyżyka??

Kasowniki są potrzebne, ponieważ krzyżyki są przy kluczu na początku pięciolinii. Jest tam fis, cis, gis i dlatego chcąc zagrać "g" trzeba postawić kasownik. Bo tak zwane znaki przykluczowe działają zawsze.

Natomiast znaki przygodne działają tylko do końca taktu, w którym zostały umieszczone.

Kasowniki czy inne znaki chromatyczne w nawiasie wpisuje się dla przypomnienia. Czyli dany znak był już wcześniej ale warto go przypomnieć i dlatego jest w nawiasie.

Pozdrawiam
Staszek