1 (edytowany przez mati1921 2011-02-23 11:04:14)

Temat: Jak wejść na kolejny etap?

Witam!
Za 4dni minie pół roku odkąd zagrałem swoją pierwszą piosenkę był to utwór "Nie płacz Ewka" zespołu Perfect.Od tamtego czasu sporo się nauczyłem...sam już potrafię wyczuć bicie do piosenek,a i chwyty barowe to dla mnie żaden problem.Potrafię je łapać nieskromnie mówiąc z zamkniętymi oczami na całym gryfie.Jednak od jakiegoś czasu czuję,że stoję w miejscu...chciałbym zapytać czy możecie mi doradzić co teraz robić by dalej rozwijać swoją grę?
I na jakim ja właściwie jestem poziomie skoro potrafię zagrać choćby intro do "Wehikuł czasu" Dżemu?

2

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

wiesz co, jeżeli stoisz w miejscu to pocwicz sobie jeszcze chwyty lub znajdź jakąś ciekawą piosenke i się jej naucz, nie musisz leciec ze wszstkim na szybko żeby tylko było.
Może znajdziesz jakieś chwyty o których istnieniu nie wiedziales?
Ja jak stoje w miejscu to sobie jakoś tam iprowizuje, też możesz poimprowizowac troche.
Jak masz jakieś pytania do tego co tu napisałem, pewnie troche pomieszałem bo dopiero wstałem xd no ale jak masz pytania to wal śmiało.

MSA-Model CW 160
Epiphone special II

3

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

1.Ćwicz grę tak żeby grać równo wink
2.Nagrywaj i łącz kilka elementów twojej gry np. gra akordami + improwizacja (bardzo fajnie się improwizuje do keyboarda więc jakbyś miał w okolicy kolegę co gra to się umówcie i pograjcie razem piosenki)
3. Naucz się nut
4. Naucz się odległości między dźwiękami (prymy, sekundy, kwinty itd)
5. Naucz się dźwięków na gryfie conajmniej do 7 progu
6. Ćwicz słuch poprzez zapamiętywanie dźwięków smile

itp. itd.

4

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Umiesz wszystkie skale? big_smile Naucz się D, E, A, C, G z pentatoniki (durowe i molowe) i improwizuj. To Ci zajmie chwilę czasu. Jak to opanujesz to ucz się kolejnych.
Tu masz wszystkie: http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

5

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Generalnie pamiętaj, że świat nie kończy się akordach septymowych, gwarantuję Ci, że jak gdzieś spotkasz funkcje jazzowe to spojrzysz i pomyślisz "cholera, przecież mam tylko 4 palce" ^^.
Faktycznie czeka improwizacja, a jeśli jesteś wystarczająco ambitny i masz plany prawdziwie muzyczne w kwestii gitary, to czekają także nuty otwierające zupełnie nowe horyzonty, odmienne od amatorskich, niedokładnych i niejednoznacznych tabów.

6

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Hah..coś tam "łyknąłem" nutek.Mam taką książeczkę nawet dla super początkujących nuty.Jednak z początku kręciło mnie bardziej granie piosenek tych prostszych niż nuty.A i skal na pewno wszystkich nie potrafię i zaraz wejdę w ten lin i się o tym przekonam^^.Zacznę od tych skal i dziękuje za rady.Rady proste ale czasami najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązania;)

7

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

"Przespałem się z tym".I mam do Ciebie Grzesiek(jeśli mogę się tak zwracać) pytanie...
W związku z tym iż moje wiedza teoretyczna o gitarach zaczyna się na tym,że wiem czym się różni A od a i umiem odczytać taby jeszcze:D.I właśnie chciałbym się Ciebie zapytać o 1 rzecz.Pytanie pewnie zupełnie bez sensu ale nie dla mnie.Czy gdy wygeneruje skale na tym wirtualnym gryfie to tam gdzie jest ta kropeczka z literką pokazuje,że w tym miejscu jest przykładowo dźwięk A?I czy to oznacza,że ucząc się skal nie uczę się nic więcej jak miejsc na gryfie,w których są dane dźwięki?:D

8

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Siema ludziska jestem nowy na forum wink ja też juz pare ladnych miesiecy gram. nie mowie ze jestem jakos bardzo zaawansowany bo i tak nie jest ;D poszukuje osoby ktora jest na tematy muzyczne obczajona(chodzi mi o kogos kto gra juz pare ladnych lat i trudniejsze watki muzyczne nie sprawiaja mu problemow) i pomoze w paru sprawach gitarowych moj numer gg 7135786 z gory thx xDxDxDxD

9

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Mati,
skala to jest szereg dźwięków, które są dobierane zgodnie z zasadami szeroko pojmowanej harmonii, w końcu nie każdy ma pod palcami po dwóch dniach wyczucie gdzie zagrać kolejny dźwięk solówki, żeby dobrze zabrzmiał i w takiej sytuacji skale pomagają - jeśli wiesz której użyć [zależne od gatunku, tonacji, efektu który chcemy osiągnąć] to grając solo i znając dźwięki skali będziesz wiedział gdzie możesz zagrać żeby to w miarę dobrze w brzmiało.
Ucząc się skal uczysz się, gdzie są dane dźwięki na gryfie, ale najważniejsze że uczysz się zależności między tymi dźwiękami - brzmi, czy nie brzmi.

10

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Koczownik wszystko ładnie i pięknie...
Tylko po pierwsze.Czy ja powinienem się skal uczyć skoro na gitarze akustycznej gram?
I jeśli tak to mam 1 problem co do linku który podał grzesiek...Nie rozumiem jak mam odczytywać rzeczy które są generowane na gryfie przykładowo wybrałem Pattern 1 Chords C#/Db Major i na pierwszym progu załóżmy generują się kolejno od struny e dźwięki F,C,G#,D#,A#,F.Jak to odczytać?Lub inaczej jak to zagrać?:D

11

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Jak to odczytać:
weźmy sobie strunę E. Do wybranej gamy [skali] Cis-dur na tej strunie należą dźwięki: F, F#, G#. Jeżeli efy, fisy i gisy są Ci całkiem obce, to szkoda, ale musisz bez tego żyć. Tak czy siak masz takie dźwięki i ćwiczenie skali zaczynasz od zagrania:
- 6 struny pierwszym palcem na pierwszym progu (F)
- 6 struny drugim palcem na drugim progu (F#)
- 6 struny czwartym palcem na czwartym progu (G#)
- 5 struny  pierwszym palcem na pierwszym progu (A#)
- 5 struny trzecim palcem na 3 progu (C),
- 5 struny czwartym palcem na 4 progu (C#)

i tak dalej i tak dalej, w górę, w dół, najpierw powoli i dokładnie, potem coraz szybciej zachowując dokładność, a potem już wiesz co z czym jak brzmi i możesz powoli kombinować z łączeniem tych dźwięków inaczej niż są po kolei w skali.

Czy w ogóle warto na akustyku - jeżeli masz zamiar kiedyś zagrać jakieś solo, czy po prostu chcesz wiedzieć gdzie zagrać do piosenki w danej tonacji, żeby nie zafałszować [w rzeczywistości to także pewnego rodzaju solo], to owszem i akustyk jest dobrym narzędziem.

12

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Więc jest 20 progów 12 akordów i tych skal bardzo dużo...
Czy jest osoba co pamięta je wszystkie?:D
I których powinienem się nauczyć aby mieć wiedzę już zaawansowaną(zakładając,że je zapamiętam).

13

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Wystarczą ci 3,4 skale żeby fajnie już grać. 

Pentatonika, Bluesowa, Eolska i Jońska. Może jeszcze jakaś ee melodyczna? (na tux guitar pisze melodic)

Naucz się opalcowania pentatoniki e moll na całym gryfie tzn tych boxów. Potem zaczynaj od innego dźwięku na strunie E i twórz skalę w innej tonacji.

Gdy nauczysz się pentatoniki to dosłownie w dwóch miejscach w jednej oktawie dodaje się po jednym dźwięku aby utworzyć eolską (molową)

Durową pentatonikę i jońską (durową naturalna) tworzy się na 3 stopniu skali molowej.

Może to średnio rozumiesz, ale znajdź jakąś stronkę ze skalami i porównaj pentatonikę e-moll i g-dur. yikes

14

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Skale przydają się do gry np. na dwie gitary smile

15

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Jednak nie każdy ma 2 pary rąk, toteż na jednej gitarze też są użyteczne.

16

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Przepraszam zapomniałem, że jestem osobą która przeżyła wybuch czarnobyla smile

17

Odp: Jak wejść na kolejny etap?

Xyzyk miał raczej na myśli grę improwizowaną w zespole... ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!