1

Temat: tabulatury i piórko

Jestem bardzo początkująca jeżeli chodzi o naukę gry na gitarze, ale zrobiłam pierwszy krok kupiłam gitarę elektryczną i ... właśnie mam mnóstwo pytań ale jedno najważniejsze, pewnie dla was wszystkich bardzo głupie, a mianowicie jak mam tabulatury i chwytam w danym momencie np 2 struny to piórkiem uderzam we wszystkie czy tylko w te dwie konkretne?? jak to jest ogólnie z uderzaniem piórkiem zawsze mniej więcej we wszystkie struny nie zależnie od tab czy zawsze w konkretne czy na wyczucie?? a może ktoś zna link do jakiegoś filmiku gdzie jest to powoli pokazane? Bardzo proszę o pomoc jaką kol wiek<prosi>

2

Odp: tabulatury i piórko

Tylko w te dwie konkretne,
np.

e|| -----------------------------|---------------------------- ||
B|| -----------------------------|---------------------------- ||
G||.-----------------------------|----------------------------.||
D||.---------------5--7--5--7----|----------------------------.||
A|| ---------------5--7--5--7----|---------------7--5--------- ||
E|| -0--0--0--0------------------|--0--0--0--0----------7--6-- ||

Szarpiesz przy tej kwintówce tylko strunę D i A

W tym przypadku chwytasz A-dur szarpiesz wszystkie struny

e |------0------|
H |------2------|
G |------2------|
D |------2------|
A |------0------|
E |------0------|
"...to nie sztuka zabić kruka tylko gołym tyłkiem jeża."
Schecter Omen Extreme Floyd Rose
Line 6 Spider IV 75

3

Odp: tabulatury i piórko

Aha, dzięki;)

a jak np mam na strunie e i na strunie D to jak mam to piórkiem uderzyć? starać się omijać struny H i G ??

4

Odp: tabulatury i piórko

Wtedy chyba najlepiej grać palcami....kciukiem D a wskazujacym e....zapewne chodzi tu o to, ze na strunie D jest linia basowa.
O jaki Ci utwór chodzi dokładnie?

"Naszą największą zaletą nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że zawsze potrafimy się podnieść." Ralph Waldo Emerson
--------------------------------------------------
Schecter Diamond Series Omen 6 i Fender Frontman 25R smile

5

Odp: tabulatury i piórko

gdzies przeczytałam ze dla takich mega początkujących to np ten utwor jest dobry: http://www.songsterr.com/a/wa/song?trac … mp;id=3684 a i tak nie wiem jak to grac, sprobuje palcami, ale chyba na gitarze elektrycznej większość osób gra piorkiem

6

Odp: tabulatury i piórko

Musisz sobie jakoś sprytnie palcami tłumić.

Jak grasz np. oktawy poprzez usunięcie kwinty z powerchordu (czyli np. jak grasz coś takiego:

---------
---------
-4-------
-4-------
-2-------
---------

to odejmujesz 4 z 5 struny:

---------
---------
-4-------
---------
-2-------
--------- )

to grając kostką możesz tłumić palcem wskazującym. Jak? Po prostu trzymasz nim 2 a resztę strun tłumisz nie dociskając.

Tak samo możesz robić grając same powerchordsy. Tłumiąc resztę dolnych strun nie dociskając ich (takie 'pseudo' barre), a basową strunę e tłumić końcem palca. Nie wiem czy to poprawnie, ale u mnie się sprawdzało i w sumie dalej sprawdza.

Najlepsze na początek do poćwiczenia będzie Smells Like Teen Spirit Nirvany.

7

Odp: tabulatury i piórko

wydaje mi sie ze Smells Like Teen Spirit bedzie dla niej za trudny, albo nie bedzie jej to brzmialo tak jak powinno.
ogarnij kogos ze znajomych kto gra na gitarze zeby pokazal ci podstawy.
poczatkujacy moze miec samemu problem w zagraniu czegos prostego, a jezeli ktos doswiadczony pokaze jak to zrobic, to idzie to ogarnac w pare chwil.

btw. dodaj miejsce zamieszkania w profilu, moze akurat jest ktos z okolic .
i reszta niech tez to zrobi! tongue

8

Odp: tabulatury i piórko

Mój błąd. Nie przeczytałem, że to naprawdę początek wink.

Więc sukcesów i czego tam sobie życzysz blabla blabla. tongue

9

Odp: tabulatury i piórko

Dzięki za jaką kol wiek pomoc wink Czyli postaram się tak jak Alias napisał głównie skupić się na strunie basowej i tak jak Bluskaj tłumić resztę strun;) moze cos z tego wyjdzie;)

a jak nie to faktycznie Panki zmuszę któregoś ze znajomych żeby mi pokazał podstawy bo bez tego ani rusz smile