1 (edytowany przez fallen 2011-01-18 07:36:04)

Temat: Bendy a siła nacisku palców

Jak mocno powinienem przyciskać sturny do progu wykonując podciąganie (w pół powycierałem progi bo prawdopodobnie robiłem coś źle). Nie chce doprowadzić znowu gitary do takiego stanu - od wizyty u lutnika unikam tych technik ;/

Dla porównania poprzez ten okres nauki zauważyłem że teraz podczas gry dociskam struny znacząco lżej (kiedyś aż do drewna teraz jakoś mi paluchy leciutko pływają). Ale wykonując vibrato bendy takiej różnicy nie zauważyłe i dalej "brutalnie miażdżę" podstrunnice ze strunami pod palcami.

Może jeszcze opiszę jak to mniej więcej wykonuje:
Tam gdzie się zaczyna palec wskazujący opieram ręke o gryf i przyciskam struny i wykonuje ruch nadgarskiem tak że paluchy przesuwają się po łuku (basowe ciągnę w dół i pozycji startowejm, wiolinowe odwrotnie - nie wychodzi mi żeby sukcesywnie raz nad raz pod pozycją startową struny).
Kiedy próbuje wymuszonych flażoletów z wibrato to już patent z podoparciem ręki o gryf nie przechodzi - wibruje/podciągam palcami. Aha vibrowac/bendowac nie daje rady jednym palcem muszę conajmnie 2/3 użyć.

Bandy o pół tonu bez problemu o cały tak ledwo ledwo a jak w tabsach widzę o 2-3 to się za głowę łapię...
może mogli byście mi polecić jakieś "niedestruktywne" dla gitary ćwiczenia (mam namyśli samych palców bez dotykania gitary).

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

2

Odp: Bendy a siła nacisku palców

jak w tabsach widzę o 2-3 to się za głowę łapię...

takie to już raczej robi się wajchą albo robisz slide do góry .. niemożliwe jest podciągnięcie o 2 czy 3 pełne tony 3 półtony jeszcze zrozumiem jakoś się da ale nie 3 tony .. może źle tabulaturę odczytałeś czy coś ? co do progów też je już trochę zatarłem ale te efekty uboczne gry są raczej w każdej gitarze wink

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

3 (edytowany przez fallen 2011-01-18 09:55:06)

Odp: Bendy a siła nacisku palców

w tym tempie to do konca roku je na płasko zjade... lutnik też był pełen podziwu ;/

Co do otczytania bendu to jak mam kilka po sobie gdzie nad strzałkami jest 1/2 potem 1 2  i 3 to jak mam to odczytać? bend z 2 nad strzałką jest np w dont cry (slash na lp gra więc raczej nie o wajche chodzi... fakt że może ludzie od tabow sie walneli ale to we wszystkich wersjach na gp tak jest).

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

4

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Struny Ci pojda zanim 3 tonowego banda zrobisz smile

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

5

Odp: Bendy a siła nacisku palców

3 tony? Jezu... Może sie nie znam, ale takiego czegoś jeszcze nie wiedziałem. Na 3 tony to ty musisz przeciągnąć strunę za gryf... I lepiej zalozyć nie struny, ale gumki od majtek, żeby wytrzymały... 2 tony? Też nie widziałem...

Wracając do siły. Ćwicz. Próbuj podciągac używając coraz to mniejszej siły, jak zacznie coś brzmieć nie tak, to na tym poprzestań. Tyle siły wystarczy. Nie dociakaj tez tych strun tak bardzo, przyciśnij je jakbyś grał normalny dźwięk na progu i podciągnij ślignięciem ( Nawet nie wiem jak to wytłumaczyć, w kazdym razie - finezja, finezja) Ja tak robiłem ćwicząc z bendy i poprzeczke, teraz juz jakoś same te podciągi i poprzeczki wychodzą.

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

6

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Ja się boję podciągać strun grubszych niż 11 na akustyku bo sprawiają wrażenie, że zaraz coś pęknie wink.

Jak już ci zaczną te podciągnięcia wychodzić to próbuj z vibrato.

7

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Nie używając większej siły to cholernie truna sprawa zeby strua pod paluchy nie wpadła... no nic ćwiczyć może z czasem zacznie wychodzić.

A propo dziwacznych tabów... jak jest vibrato na powerhordach natepujących po sobie to do tego jest chyba jakiśefekt specjalny?:) np w "eye of the tiger".

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

8 (edytowany przez Bluskaj 2011-01-19 01:08:54)

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Zacznie zacznie.

Dobrym ćwiczeniem jest granie czegoś takiego:

e----------------------------
b-12-----13-----------5----
g-14b16-15b17-------7b9-
d----------------------------
a---------------------------- itd.
e----------------------------

dźwięk podciągany na strunie g da dźwięk na strunie b. Podciągając powoli będziesz słyszał jak ze sobą współbrzmią i jeżeli będą brzmiały jednakowo to znaczy, że dobrze podciągnąłeś.

Tony Iommi mówił, że do podciągania można wykorzystać te ee 'fretmarki' czyli np te trapezy, które masz w Vintage jako punkt odniesienia. Z tym, że on ma krzyże...

Vibrato po powerchordzie pewnie oznacza, że ma wybrzmiewać. Chociaż ja często też vibruje nimi jak dłużej trwają. Kwestia wprawy. Przykład 0:20:

[video]http://www.youtube.com/watch?v=1gcV2ZzbEVU[/video]

Edit:

Jeszcze co do podciągania: najlepiej podciągać dwoma palcami, środkowym i serdecznym bo można wtedy dodawać jak to ktoś ujął "ozdobniki" czyli np:

e------------------'12'----'14'-
b-'12'-----'15'-----14b16-----
g-14b16-----------------------
d-------------------------------
a------------------------------- te w ' ' to "ozdobniki"
e-------------------------------

Chyba w solówce Hendrixa Little Wing tam jest coś takiego.

Jak podciągasz to staraj się nie wjeżdżać pod resztę strun tylko je zbieraj i popychaj do góry tłumiąc prawą ręką w okolicach mostku. Jeżeli masz problem to możesz raz założyć struny 9. Na nich się łatwiej podciąga, z tym, że znowu łatwiej podciągnąć za dużo...

9 (edytowany przez fallen 2011-01-19 06:07:16)

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Fajne ćwicznie
jeszcze zapytam w obawie o te progi: bardzie powiniem dociskać struny czy palce trzymać trochę pod nimi tak żeby bardziej palcami po podstrunnicy jechać(popychać je do góry korzystając z tego że progi są w kształcie łuku?)

jeszcze jedno... ćwiczyłem przy kamerze i zauważyłem że wtrakcie gry mój palec bezwiednie dostaje epilepsji jak go nie używam... wsumie nie przeszkadza ale komicznie wygląda smile
tez tak ktos ma?:) jak się tego pozbyć?:)

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R

10

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Który palec? yikes

Masz tu jeszcze coś o bendach: http://gitara.pl/podciaganie.html

Nie rozumiem do końca tej pierwszej wypowiedzi, daj jakieś zdjęcie albo coś... albo podciągaj i zobacz przy jakim trzymaniu najlepiej to brzmi i wychodzi.

11 (edytowany przez fallen 2011-01-19 13:30:45)

Odp: Bendy a siła nacisku palców

Sry za nieskładnść chodziło o mały palec - jak go nie używam do gry to lata we wszystkie strony jak popieprzony :d
Co jak ten kolo tylko dużo mocniej sie w oczy rzuca (0:52)
http://www.youtube.com/watch?v=X7sWb3qRiKg

Jeszcze trochę offtop przywykłem do gry z odkręcconymi gałkami na max (w gitarze). Na cleanie wiem jak ich używać ale na przesterze to tak nie dokońca dlatego ciągle max (moglibyście podać jakieś przykładowe ustawienia).

Vintage V100BB + Crate FW 15 bez R