1

Temat: Wybór zawodu

Witam, obecnie jestem w 3 klasie gimnazjum i wkrótce stanę przed wyborem zawodu. Mam z tym  spory problem, ponieważ nie mam się za bardzo jak sprawdzić czy bym się nadawał do tego czy innego zawodu. Rozmyślam zawody takie jak technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i technik elektronik. Jeśli ktoś uczy lub uczył się na te zawody to proszę mi jakoś krótko opisać na czym to właściwie polega, czy są to trudne zawody, czy raczej średniej trudności. Bardzo proszę o pomoc gdyż mam wielki problem z wyborem a do ogólniaka się nie wybieram.

2

Odp: Wybór zawodu

Na elektronika się nie pchaj, jeśli Cię to nie interesuje i jeśli nie jesteś dobry z matmy i fizyki. Przedmioty zawodowe są trudne, pełno obliczeń, wzorów itp. Wiem, bo niestety nie dałem sobie rady z elektrotechniki i elektroniki, której uczą w tym profilu.

Tryliardy ludzi, którzy wybrali gitarę nie mogą się mylić! Serio nie mogą, nie ma tylu nie świecie...

3

Odp: Wybór zawodu

Uczę się w technikum elektronicznym i od kolegów z klas elektronicznych wiem że mają bardzo dużo nauki. Nie zniechęcam Cię do tego profilu, ale jeśli masz problemy z uczeniem się to nie będzie łatwo.

4

Odp: Wybór zawodu

idz do LO ;P co do nauki przedmiotow technicznych to moim zdaniem nie jest to takie trudne przynajmniej u mnie (tech.informatyk) nie lubie tego nic sie nie ucze i mam 2-3 tongue
aha i informatyka to nie jest klikanie w ikonki i granie na kompach, moglem isc gdzie indziej tongue

5

Odp: Wybór zawodu

dzieki za wszelkie informacje, ale do LO na pewno nie pójdę, wydaje mi się, że pójdę na technika mechanika, a o specjalizacji to się jeszcze pomyśli. Co do technikum informatycznego to też odpada, co prawda mój brat chodzi, z przedmiotów zawodowych to ma 5-6, ale infa to nie dla mnie ;]

6

Odp: Wybór zawodu

Przede wszystkim wybierz taką szkołę i zawód, byś potem nie żałował. Lepiej pomyśleć dłużej, niż potem główkować, jakby profil czy szkołę zmienić.
A jeśli czegoś nie lubisz, nie pchaj się na siłę- szybko stracisz motywacje do nauki i potem będziesz mieć problemy.
Powodzenia w wyborze szkoły! big_smile

,, Marność nad marnościami, proszę towarzyszy,
jeden dużo gada, drugi milczy w ciszy..."

7

Odp: Wybór zawodu

ja  tez w tym roku muszę wybrac szkołe....tylko ja nawet nie wiem kim chce zostac w przyszłosci ;D tzn chcę ninja ale wiem ze to nie wypali:P...kompletnie nie wiem gdzie isc a rodzice...jak to rodzice...no kur... naciskaja....:D poradcie cos;P

8

Odp: Wybór zawodu

Ja też jestem w 3 gim, ale już wybrałam kierunek nauki. Jestem raczej humanistką, a nie ścisłowcem, ale wybrałam kierunek, który właściwie nie dotyczy chyba żadnego z przedmiotów szkolnych, a mianowicie "Technik Organizacji Usług Gastronomicznych". W kuchni lubię kombinować i gotować:P A poza tym lubię organizować różne rzeczy, imprezy itd:P

9

Odp: Wybór zawodu

anie nie lubie humana ani scisłych...gotowac tez nie lubie:P

10

Odp: Wybór zawodu

to idz do LO, to najlepsze rozwiązanie, glupie jest to ze dziecko w wieku 16 lat ma wybierac kim chce zostac w przyslosci :<

11

Odp: Wybór zawodu

Panki, co Ty tak z tym LO? Jak potem nie pojdzie na studia, to będzie co nawyżej z takim wykształceniem snieg w zimie odgarniał. Znając życie poszedłby wtedy do jakiegś technikum uzupełniającego. Teraz zawód na papierze to podstawa. A poza tym łatwiej się dostać na jakieś studia techniczne po zakończniu takiej szkoły i łatwiej będzie potem z nauką.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

12

Odp: Wybór zawodu

Jest dokładnie jak pisze grzesiek. Technikum nie zamyka furtki, można przecież zdać maturę i potem iść na studia. Poza tym nie ma czegoś takiego jak najlepsze rozwiązanie Panki, bo każdy ma różną sytuację w życiu i różnych wyborów musi dokonać.

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

13

Odp: Wybór zawodu

Także jestem w 3 klasie i powiem wam, że to nie jest takie proste. Były u nas robione jakies badania, ale nie wzialem w nich udziału (pomyslalem ze nie moge pozwolić zadnemu psychologowii żeby zagłębił się w moja psychike, dla jego dobra...). Ja mam juz sprecyzowany kierunek dalszej nauki (prawo etc. etc.) ale patrząc na moich kolegów i kolezanki, widze ze nie zdecydują sie na pewno do samego końca.

Dlaczego negujecie LO? Jezeli ktoś nie widzi sie jako technika lub innego ścisłego (dla przykładu ja) to powienien pomyślec jakims kompromisie. Ja na przykład jestem pewiem, że za wszelką cene dostane sie na jakieś studia i będe studiował. Mowicie ze po LO nie ma pracy. Dlaczego? Rozumiem ze jest jakieś ryzyko, ale życie to jednow wielkie ryzyko. Trzeba to ryzyko ograniczać do minimum, ale jak to ktoś kiedyś mądry powiedział: "Nie ma ryzyka - nie ma zabawy".

@Ania1921 jak nie lubisz humana, ścisłych i gotować to idz do jakiegos czegoś językowego smile Języki lubisz?

Dopowiem: na namowy rodziców nie reaguje (gdyby namawiali na cos, tez bym nie reagował smile)

Dziękuje, pozdrawiam Ellon

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

14

Odp: Wybór zawodu

Ja myślę nad pójściem do LO na profil biologia-chemia, lubię te przedmioty, myślałem nad zawodówką, ale nie ma jako takich szkół dla mnie xd Poza tym mój kolega podał mi argument, który dał mi sporo do myślenia, "Idę do LO, ponieważ tam się lepiej przygotuję do matury", i sądzę , że jest w tym trochę sensu. A potem na jakieś studia wink

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

15

Odp: Wybór zawodu

Ja np. nie widzę sensu pójścia do LO jeśli nie chce się potem studiować. No chyba, że kogoś marzeniem jest kasa Biedronki, no ale...

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

16

Odp: Wybór zawodu

W LO się siedzi tylko 3 lata, dla mnie spora zaleta. Ja poszedłem na profil mat-inf i niby tylko 2 informatyki w tygodniu, a w technikum mają 6 czyli spora różnica. Z drugiej strony znam trochę osoby, które poszły do technikum na informatykę w moim mieście i to jest porażka. Nie wiem czy bym się wiele nauczył będąc w klasie z takimi debilami. Z resztą po LO jeszcze mogę zmienić zdanie co do wyboru zawodu, po technikum już może być z tym większym problem, ale jak pisze  Rouge - nie ma idealnego rozwiązania.

17

Odp: Wybór zawodu

w tym sęk( pisze to juz 2 raz wiec to bedzie tak bardziel ogólnikowo:P)
nie lubie w ogóle szkoły(ale zaraz ktos powie...) tak lubie przerwy:P
w-f odpada...lubie pograc  w baseballa i noge nic wiecej...( a i jeszcze rugby i krykiet;p)-
informatyka- ogarniam te programy tekstowe( wordy, exela czy tez logoedit itp) ale programowanie i wyzsza infa nie dla mnie
polski, fizyka, chemia, wos, ( i po czesci matma) lubie tylko przez nauczycieli...oceny 2-3 ...(lubie tzn ze zachecają mnie do uczeszczania na ich lekcje:P)
muzyka w mojej szkole to totalna porcha... plastyka, religia tez;p... i nie wiem co mi jeszcze zostało...
jezyki(angielski i rosyjski(sama sie ucze...staram sie;p)) lubie ...ale nie znaczy to ze umiem:P...nie pójde na filologie;P

myslałam zeby isc na muzykologa(wpływ muzyki na zycie człowieka(i inne bzdety)) ale nie widze po tym przyszłosci:P


gotowac: to umiem jedynie zmieszac 2 rózne kubki knora;P
lubie samochody...ale nie az ta by isc do samochodówki:PP
elektronika: umiem cos rozebrac( czasem nawet złozyc) ale nie ciągnie mnie do tego:P

18

Odp: Wybór zawodu

@Ania, informatyka = matematyka + j. angielki (perceft).
@Rames, z reguły w technikum jest rozszeżona matematyka, a to ile ma się godzin w tygodniu zależy od szkoły.
@Sylwester, "Idę do LO, ponieważ tam się lepiej przygotuję do matury" - bzdura. Technikum uczy wszystkich przdmiotów tak samo, ale do tego są jeszcze przedmioty zawodowe. Jeśli ktoś nie ma zapału do nauki, ale chce mieć tą maturę, to LO może jest dobrym wyjsciem, bo tam nie ma przedmiotow zawodowych, więc jest mniej nauki.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

19

Odp: Wybór zawodu

@grzesiek2805 dobrze gada. W technikum może, lepiej nie przygotują Cie do matury, ale masz więcej czasu na maturalne przedmioty(niby technikum jest rok dłużej ale to gówno daje, co zresztą pokazują statystyki).

Jak dal mnie zależność jest prosta. Chcesz studiować, idź do liceum. Nie chcesz to idź do zawodówki, ewentualnie do technikum.
Właściwie to utarło się coś takiego, że dla niektórych pójście do zawodówki to obciach, przez co dużo ludzi nie ma pracy po skończeniu liceum bo taka była "moda" na licea. Niestety to przykre...

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

20

Odp: Wybór zawodu

podstawowe pytanie...co mozna robic po muzykologi?:D

21

Odp: Wybór zawodu

Zostać muzykologiem, albo żoną bogatego męża big_smile

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

22

Odp: Wybór zawodu

hahahha:D to było dobre:P... ale mówie serio:D co mozna robic( gdzie sie zatrudnic itp) po muzykologi:P

23

Odp: Wybór zawodu

http://www.zawod.swspiz.pl/index2.php?o … amp;page=0

Może to Ci coś rozjaśni tongue

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

24

Odp: Wybór zawodu

"Do ich zadań należy kontaktowanie się z artystami, negocjowanie strony organizacyjnej tego typu przedsięwzięć (ustalanie daty, trasy występów, repertuaru, wynajem sal koncertowych czy konferencyjnych, rezerwacja hoteli i biletów, szukanie i stały kontakt ze sponsorami, którzy wspierają imprezy artystyczne), dbanie o ich odpowiednią reklamę."



i po to by mi były studia 5-letnie?:D zeby móc rezerwowac hotel?:D miło:P...chociaz jak wyzej czytałam to bym mogła zostac menagerem^^

25 (edytowany przez Panki 2011-01-05 23:23:37)

Odp: Wybór zawodu

co do dissów na mnie i LO, to radzilem tak bo ania NIE była pewna kim chce zostac, a po co ma isc do technikum i tracic rok[technika zazwyczaj[zawsze?] 4 letnie], jak moze pojsc sobie do LO i dopiero za 3 lata wybrac zawod[ inna sprawa jak jest pewna ze nie bedzie studiowac tylko od razu pojdzie do pracy]. troche pogmatwalem ale dacie rade to odczytac, wierze w was:P
btw
odgarnianie sniegu to BDB praca, nie dosc ze przyzwoicie placa to jeszcze nie musisz wydawac kasy na silke, na dodatek przyzwyczaja rece do dlugiego wysilku np. 5 godzinne jam session big_smile naprawde polecam tongue

26

Odp: Wybór zawodu

Z moich obserwacji mogę powiedzieć, że wybór szkoły jeszcze niczego nie przesądza.

Żadna szkoła i żadne studia nie zrobią z Was fachowców w zawodzie, najważniejsze jest to, co robicie sami i jakie pasje rozwijacie. Widziałem absolwentów techników elektronicznych, którzy nie rozumieli działania tranzystora, jak również magistrów po elektronice, nie potrafiących zlutować dwóch kabelków.

Najważniejsze to mieć jakąś pasję, a w czasach internetu o wiele łatwiej z rozwijania jej i dzielenia się nią z innymi jest się utrzymać.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=vDP-IL5Sx9k[/video]

Mogą pomóc też testy predyspozycji zawodowych.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

27

Odp: Wybór zawodu

Wybór szkoły tak właściwie nic nie przekreśla np ojciec mojego kumpla po technikum elektronicznym został prawnikiem tongue
Co do szkół wiem jedno: nie opłaca się iść do liceum profilowanego.
Przykład:
kolega (liceum: profil informatyczny)
2 godz. informatyki w tygodniu
razem 6 godz. informatyki w całym cyklu nauczania
ja (technikum elektroniczne: technik informatyk)
1 klasa (8 godz. przedmiotów zawodowych):
3 godz. multimedia
3 godz. oprogramowanie biurowe
2 godz. programowanie
2 klasa (12 godz.):
4 godz. oprogramowanie biurowe
4 godz. programowanie
4 godz. systemy operacyjne
3 klasa (10 godz. + praktyki):
4 godz. programowanie
4 godz. systemy operacyjne
2 godz. Urządzenia techniki komputerowej
dodatkowo praktyki zawodowe (cały maj)
4 klasa (6 godz.):
4 godz. systemy operacyjne
2 godz. urządzenia techniki komputerowej
pod koniec 4 klasy egzamin zawodowy (jeśli zdany - dyplom technika)
razem: 36 godz.
Myślę, że wnioski nasuwają się same.

28 (edytowany przez Bluskaj 2011-01-06 23:30:47)

Odp: Wybór zawodu

A ja właśnie wracam z moich długotrwałych rozmyślań nad zawodem i znalezionym celem swojego życia.

RZECZNIK PATENTOWY.

I prawo i technika. I w ogóle to strasznie nas tu dużo - trzecioklasistów neutral.

Fajna strona tak w ogóle:

http://www.zawodowe.com/Strona_glowna_1

29

Odp: Wybór zawodu

Co do LO- sama jestem już uczennicą tego typu szkoły od półtorej roku.
No i to nie jest tak, że LO daje możliwości zmiany ,,zawodu". Na przykład w mojej szkole jest tak, ze jak wybierzesz profil, to inne przedmiotu, niezwiązane z profilem, masz tylko przez dwa lata. W trzeciej klasie uczysz się tylko przedmiotów maturalnych i tych, które masz zadeklarowane jako rozszerzenie.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli nagle zechciałabym zostać biologiem (a chodzę do klasy społeczno-prawnej), to miałabym duży problem, bo nie uczę się rozszerzenia biologii a poza tym już w przyszłym roku w ogóle nie będę miała tego przedmiotu. Jedynym rozwiązaniem jest uczęszczanie na fakultety- niestety nie wszystkie szkoły proponują takie rozwiązania... sad

I tak, dobrym rozwiązaniem są testy predyspozycji zawodowych- mi nieco pomogły big_smile

,, Marność nad marnościami, proszę towarzyszy,
jeden dużo gada, drugi milczy w ciszy..."

30

Odp: Wybór zawodu

Ja poszedłem na łatwiznę. Wybrałem szkołę która jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania xD

31 (edytowany przez WiedźMatt 2011-01-08 23:22:44)

Odp: Wybór zawodu

Ja mam do wyboru z uczelni WAT albo Polibudę (Warszawa). I tak się zastanawiam między Mechatroniką, Elektoniką, Mechaniką i Budową Maszyn, może Energetyką. Ktoś z tu obecnych może coś polecić?

Lubię fizykę, ale ma w tym być zero informatyki której nie trawię...

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

32

Odp: Wybór zawodu

Jak nie lubisz informatyki to nie idź na...informatyke big_smile

Ogólnie na Polibudzie musisz radzić sobie z matematyką, bo jak nie to góra po dwóch semestrach out. A wybierz sobie to co Cie kręci, co najbardziej lubisz :d

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

33

Odp: Wybór zawodu

No właśnie. Matematyka.

Mam ten problem że z zamiłowania lubię fizykę. Fizyka na dużych testach typu pilotaże maturalne próbna matura idzie mi strasznie słabo- ale najlepiej z klasy xD

A z matmą.. no z matmą gorzej. Słabo mi idzie. Szczerze nienawidzę geometrii i słabo liczę w pamięci. Boję się że po prostu z matmą nie wyrobię. No i matura to jednak nie bzdura- 90%+ z podstawy to żaden problem, ale boję się ze nie wyrobie z tych przedmiotów na rozszerzeniu nawet na marne 50%+... ;/

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

34

Odp: Wybór zawodu

Ogólnie chodzi o to, żebyś czuł matematykę, tzn w miarę ją przyswajał. Wcale nie musisz być mistrzem.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

35

Odp: Wybór zawodu

Wybaczcie, że przerwę
Co sądzicie o wojskoznawstwie? niedawno otwarty kierunek bodajże w Toruniu...
Jaka praca po tym jest możliwa?

36 (edytowany przez Bluskaj 2011-01-31 20:33:14)

Odp: Wybór zawodu

http://www.his.uni.torun.pl/wydzial/wojskoznawstwo.pdf

Jakieś policje, muzea wojska, straże graniczne czy coś.

37 (edytowany przez Krester 2011-01-31 21:32:09)

Odp: Wybór zawodu

Wojskoznawstwo? smile Tylko jakies muza czy cos. Jesli interesuje Ciebie typowe wojsko, to jak masz jakies pytania to chetnie odpowiem.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!

38

Odp: Wybór zawodu

Interesuje, zajmuje, pasjonuje i pochłania;D
Jestem w pierwszej klasie L.O. aktualnie co prawda na profilu humanistycznym(wiadomo, kto namawiał/:) ale z mocnym postanowieniem na przejście do wojskowo - obronnej (:
Prawdę mówiąc jedyny zawód, jaki dla Siebie widzę to wojsko/ew. coś z tym związanego.
Niestety nie znam nikogo, kto znałby się na tym/: czytuję reg. Raport i NTW, książki o militariach(pykam w ARME;P) żeby  jakoś wiedzę o wojsku poszerzyć(; nie wiem niestety jak rozpocząć ,karierę zawodową' rozumiem, że po L.O. studia na odpowiednim kierunku, tylko że najważniejszy jest odpowiedni wybór owego kierunku - będzie się on równał przyszłej specjalizacji, tak mi się wydaje.W tym też tkwi problem, że nie wiem jaką specjalizację obrać, niemal każda forma służby Mi odpowiada(;
Gdybyś wypowiedział się Kresterze, byłbym wdzięczny;D
P.S. Czyżbym napotkał prawdziwego, autentycznego wojskowego?(;
Z góry dziękuję, Iberion(;

39

Odp: Wybór zawodu

zamierzasz w wojsku siedzie za biurkiem etc. czy raczej sluzyc w jakims oddziale, jak to 2 to popracuj nad cialem tongue

40

Odp: Wybór zawodu

Nie,  nie jestem wojskowym, jak narazie smile Nie widze siebie w innym zawodzie, a za rok musze juz oficjalnie wybrac moja przyszla droge zawodowa(wiec jestem rozeznany), , choc juz od 3 lat jestem pewny. Jezeli chcesz studiowac i byc w wojsku to nic lepszego oprocz szkoly oficeskiej nie moge Ci polecic. Niestety trudno sie w Polsce do takiej szkoly dostac, do tego na temat kariery w wojsku polskim nie moge sie szczegolowo wypowiedziec (Jako obywatel Niemiec zamierzam sluzyc w BW). Tu masz http://www.wso.wroc.pl/ adres wyzszej szkoly oficerskiej we Wroclawiu, natruralnie musisz miec mature. Tam wybierasz sobie studia lub studium. Tak zeby studiowac cywilnie a pozniej do wojska sie poprostu nie oplaca.

Ex Emg 81 /60 ->Dunlop GCB-95 -> Valveking 112 (Celestion Vintage 30)
Nie mam polskich znakow!