Temat: Ogólne pytanie dotyczące rozpisek

Witajcie, to mój pierwszy post na forum. Przeglądam tę stronę już od mniej więcej 2 lat, niestety, nigdy nie ćwiczyłem regularnie, toteż nie gram oszałamiająco, ale zawsze interesuje mnie teoria w jak najdokładniejszym wydaniu. Czasem zastanawiam się za dużo i być może dlatego teraz zadaję to pytanie, które tak bardzo mnie nurtowało. Rzecz dotyczy "rozpiski" jak grać jakąś piosenkę.
Dajmy na przykład Wehikuł Czasu, jest opisany jako:
zwr: A E fis D, A E D A | ref: E fis D A.
Z początku rozumiałem taki sposób zapisu jako określający następstwo akordów po sobie, których bicie odczytuje się ze słuchu i tak sprawdzało się na początku, gdy grałem na przykład Zombie. A tutaj? Słyszę całkiem dużo pojedynczych dźwięków, zdarzają się dwudźwięki kwintowe... Wątpliwości zacząłem już mieć przy Naiwnych Pytaniach, gdzie modyfikowany jest akord D, o czym w rozpisce nie ma ani słowa, a początkujący niekoniecznie domyśli się, że trzeba zrobić małe czary-mary z palcem środkowym i małym... Zupełnie nie pasuje to do mojej "teorii". Znajomy stwierdził, że może chodzić o "dźwięk dominujący w takcie", ale zaraz, przecież to kurs dla ludzi którzy nie mieli z gitarą żadnej styczności - skąd mają wiedzieć takie rzeczy? Kończąc mój przydługi wywód chciałbym tylko prosić o nietraktowanie tego posta jako najazd na kurs i forum bo bardzo mi pomogły, ale te kwestie naprawdę mnie zastanawiają. neutral

Aktualnie używana gitara: Cort EVL K2/Takamine G220

2

Odp: Ogólne pytanie dotyczące rozpisek

Chodzi ci o to jak gra tą piosenkę Dżem? To jasne że nie zagrasz na jednej gitarze tego tak jak cały zespół smile to A E fis D i tak dalej to typowo ogniskowo-akordowe pitu pitu. Piosenka owszem jest zbudowana na tych akordach ale nie brzmi to tak jak cały zespół bo się po prostu nie da.

Jeżeli źle cie zrozumiałem to napisz.

3 (edytowany przez Gandalf930 2010-10-30 20:51:39)

Odp: Ogólne pytanie dotyczące rozpisek

Nie, nie o to chodzi... Dżem to tylko przykład, ale jeśli o to chodzi, to śledziłem jedną gitarę, może po prostu nie tę, co trzeba. Nie jestem osłuchany z Dżemem, chcę zagrać to w ramach ćwiczeń... Możliwe, że słyszałem inną wersję, kolega coś wspominał że są co najmniej dwie. Nie mogłem dosłuchać się akustyka, może nie jestem dostatecznie wprawiony a może po prostu go tam nie było...
Ale to są szczegóły, moje pytanie było bardziej ogólne. Rzecz w tym, że nie znalazłem na stronie "instrukcji" jak takie rozpiski czytać. Jasne, próbowałem sam się domyśleć o co chodzi... Na przykład że dostaję akord i mam sam się domyśleć, które dźwięki do niego należące mam zagrać i kiedy(bo na to wygląda neutral ), ale to są tylko domysły. Dlatego też się pytam, lubię mieć wszystko dokładnie wyjaśnione, aby nie było nieporozumień. Zwłaszcza, że opis działu na forum do pytań zachęca ;P

Aktualnie używana gitara: Cort EVL K2/Takamine G220

4

Odp: Ogólne pytanie dotyczące rozpisek

Jeżeli chciałbyś grać idealnie jak w oryginale to jasne, że potrzebne są te czary-mary, ale wówczas musiałbym Ci rozpisać całą tabulaturę utworu żeby wskazać dokładnie gdzie ma być przyłożony, a gdzie oderwany dodatkowy palec.

Dlatego w rozpiskach piosenek na akordy raczej się takich rzeczy nie podaje, wychodząc z założenia, że początkujący zagra uproszczoną wersję, a bardziej zaawansowany sam sobie poradzi.

Poza tym nie ma nic przyjemniejszego niż samodzielne rozpracowanie modyfikacji i upiększeń akordów w utworze. Podanie wszystkiego na tacy może być czasem szkodliwe dla Twojego rozwoju, a tak to widzisz - dociekasz, kombinujesz i w końcu wyjdzie smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5 (edytowany przez Gandalf930 2010-10-31 02:16:23)

Odp: Ogólne pytanie dotyczące rozpisek

Teraz wszystko jasne, dziękuję. smile
Jednak... za samodzielne rozpracowywanie wolałbym się brać gdy już się z instrumentem obsłucham, gdy będę wyćwiczony, teraz jestem jakoś pośrodku... To znaczy najmniej komfortowa sytuacja, bo zdaję sobie sprawę że czegoś nie gra się tak jak próbuję, ale niekoniecznie potrafię przekształcić tego do poprawnej formy. W każdym razie, popróbuję :X

Aktualnie używana gitara: Cort EVL K2/Takamine G220