Temat: Strojenie w innych tonacjach ??

Witam szanowne grono
przygoda z gitara trwa w moim przypadku juz jakis czas ,
moje  gitary zawsze byly strojone standardowo (E,H,G,D,A,E )
Ostatnio jednak poograłem sobie z capodaster-em i okazuje się ze jest mi
wygodniej pośpiewac z w/w zapietym na 3 progu.
I teraz pytanko dzwieki grane na pustych strunach z capo to (G,D,Ais,F,C,G)
czy przestrojenie gitary w taka tonacje to jakis wybryk z mojej strony ??
szukalem sporo na temat strojenia, tonacji i takego zapisu jakos sie nie doszukalem
czy mozecie mnie oswiecic ?
Marco

2 (edytowany przez Bluskaj 2010-08-18 00:29:36)

Odp: Strojenie w innych tonacjach ??

Dlaczego wybryk? Tony Iommi swego czasu stroił 1,5 tonu co prawda w dół, ale odbiegał od "standardowego" stroju. Tak Candlemass na Epicus Doomicus Metallicus, na której gitary nastrojone są mniej więcej 0,75 tonu w dół. I co? Można? Można. Jeżeli tobie się takie brzmienie podoba to myślę, że jak najbardziej możesz tak grać i "kształcić swoje unikatowe brzmienie" bla bla bla.

3

Odp: Strojenie w innych tonacjach ??

Dzieki za podszepnięcie
nie koniecznie idzie o podobanie sie brzmienia
co o dostosowanie  brzmienia do możliwosci wokalnych
wyszlo na to ze w takiej tonacji najłatwiej . 
Efekt następujący:
na clasycznej struny zrobily sie twarde sad    -będzie dalsza walka-
acustic  nie poddał sie ( struna pękła  )
12strunowa nadal z capo , z nią powalczę jak acustic sie podda smile

4

Odp: Strojenie w innych tonacjach ??

:facepalm:

Właśnie dlatego stroił w dół, że od rozluźniania strun one nie pękają... No tak, odbiegał od standardowego stroju, jak tysiące gitarzystów deathmetalowych strojących się do Drop G...

Struna e powinna być nastrojona do e albo niżej, ewentualnie półton/2 półtony w górę, ale nigdy 3!

Naciąg struny e o grubości 11 nie powinien wynosić więcej niż 10 kg w gitarze akustycznej dla menzury 25,5! Jak chcesz stroić trzy półtony wyżej, to załóż tam kapo, w przeciwnym razie zrób duży zapas strun, i uważaj na hasający mostek.

5

Odp: Strojenie w innych tonacjach ??

Czyli znalazłem  sobie tonacje " pode mnie "
tylko że  technicznie sprzęt tego nie wytrzyma
i wracamy do zabaw z capo.

6 (edytowany przez Bluskaj 2010-08-22 22:45:11)

Odp: Strojenie w innych tonacjach ??

Jezu. Nie doczytałem o tym przestrajaniu. Przeczytałem, czy granie z kapo na G jest normalne. Broń cię Panie Boże przestrajać tak dziesiątki czy jedenastki.

Może z jakimiś ósemkami by wyszło, tylko nie wiem jak tak cienkie struny by brzmiały. Ostatecznie możesz skompletować osobno jeszcze cieńsze struny, ale to chyba nie ma większego sensu.