1

Temat: Pytania do tematu Chwyty barowe

Tutaj możecie zadawać pytania do tematu chwyty barowe.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

2 (edytowany przez Vaquen 2008-12-23 22:46:01)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

A ja mam problem z poprzeczkami:

Jakby nie mam siły docisnąć wszystkich strun palcem (mimo iż dociskam od spodu kciukiem) i udaje mi się to jedynie na 'wyżej-środkowych' progach oraz:

-Struny wibrując uderzają o moje (dość krótkie i 'pulchne' palce) powodując bynajmniej nieporządany dźwięk lub...

-Dźwięk jest głuchy/pusty i struna niemal nie drga (drży?) poza momentem gdy w nią uderzam...

>Wie ktoś jak na to zaradzić?

PzDr, Vaquen

PS: Mimo iż zginam palce do kąta prostego to i tak nie wychodzi... (Może dotykam wewnętrzną częścią dłoni do strun?)

I am a man who walks alone and when I'm walking a dark road at night or scrolling through the park...

3

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Hm, widzę, że twoje pytanie zostało ździebko zaniedbane, a mnie dosyć długo na forum nie było.

Często początkujący "guitarmeni" mają podobne kłopoty. Rozwiązanie twojego problemu jest jedno - grając, staraj się dociskać bary jak najmocniej, wtedy szybciej wyrobisz sobie siłę niezbędną do poprawnego zagrania chwytu poprzeczkowego. Ta rada odnosi się w sumie także przy ćwiczeniu normalnych akordów - zawsze staraj się dociskać jak najmocniej, z czasem będzie przychodzić ci to naturalnie i łatwo.

Może i jestem zerem, ale będę walczył!

4 (edytowany przez Gitarzystek 2009-02-08 16:52:57)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

A ja muszę się czymś pochwalić dzisiaj wyszedł mi w miarę czysty F-Dur dla mnie to wieeeeelki sukces ;] Na pierwszym progu barowe sa najtrudniejsze

Vaquen nie poddawaj się ja się F-Dura nauczyłem dzięki temu filmikowi:
http://www.youtube.com/watch?v=G_YigJWGe9c

Jest tam bicie do reggae robiłem sobie F-Dura na 2,3,4,5,6 progu (nie wiem jak sie to nazywa ;]) i wreszcie mi wyszedł na pierwszym progu!

5

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Jam mam pytanie ile zajeło wam czasu nauczenie się chwytów bar ja się uczę ale nic z tego nie wychodzi.Na 6 progu ledwo robię a co dopiero z pierwszym.

6

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Mi to zajęło dłuższy czas (pewnie dlatego, że nie chciało mi się ich uczyć). Ale jedyna rada to ćwiczyć, za jakiś czas powinny Ci wychodzić smile

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

7

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

No szybko ci nie wyjdzie ja po miesiącu gry dalej nie wychodziły mi chwyty barowe;/ Ale poszłam na lekcje gry na gitarze i po 2 lekcjach <sama się zdziwiłam> wychodzą mi wszystkie bary<oprócz B-dur, bo mi się jakoś palce rozłażą tak jak pani od gitary powiedziała>

8

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

No to poćwiczę.

9

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Też mam problem z barami ;/ W ogóle nie mogę ich złapać. Podczas grania jakiejś piosenki, potrzebuję przynajmniej 5 sekund żeby ułożyć palce sad To strasznie dużo. Teraz jak widzę bary w jakiejś piosence to od razu się zniechęcam, żeby się jej nauczyć.

10

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Na chwyty barowe nie ma innej rady, niż tylko ćwiczyć... (wiem, cholera... powtarzam się ;/)

11

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Jester napisał/a:

(wiem, cholera... powtarzam się ;/)

Każdy by się powtarzał na twoim miejscu big_smile

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

12 (edytowany przez Dydona 2009-03-19 07:28:50)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Mogę powiedzieć, ze to cyrk palcowy i nie wiem , czy poza dwoma wykonam jeszcze jakis inny, toż mój palec wskazujący musiałby stwardzieć i pokryć sie szorstą skórą by to grać juz i tak mam az białe paznokcie jak dociskam te struny, a teraz to jeszcze przez te barrowe to mi się slady jak po szynce w sznurku na palcu robią poza tym wyłamują mi sie z ręki i bez sensu wychodzi dżwięk. Kto to wymyślił? A ten mały palec nijak się od reszty nie chce odsunąć mad

"Masz problem? To bardzo dobrze." Napoleon Hill

13

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

To normalne, że na początku zostają ślady na palcu. Z czasem będzie Ci się coraz łatwiej grać wink

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

14

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

http://www.youtube.com/watch?v=vzYfdYto … re=channel

Świetny filmik, pod klasyka, ale myślę, że pod inne też się nada.

15

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Rzeczywiście bardzo dobry, dodałem go do kursu w temacie o chwytach barowych smile

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

16

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ja też mam duży problem z tymi barowymi, gram już ok. 4 miesięcy a ja nic nie mogę z tym zrobić. Mam gitarę akustyczną i 14 lat i ciężko mi docisnąć poprzeczkę. Inne chwyty już umiem sprawnie zmieniać ale barowe to katastrofa, tak jak granie z tabów hmm

17

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ćwicz wytrwale kolejne 4 miesiące, a zauważysz różnicę. Możliwe też, że w tej gitarze akustycznej masz grube struny, przez co są mocno naciągnięte i trudno Ci się je dociska.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

18

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Tak to tez moze byc przyczyna ja sie uczylem stosunkowo krotko barowych ale moze wlasnie dzieki gitarze ;P pamietaj ze nie chodzi tutaj tak naprawde o mocne dociskanie tylko o dobre dociskanie ^^ moze za daleko od progu dociskasz ? moze nei dociskasz wszystkich? jest duzo powodow ale najlepiej na poczatku pocwicz jakie prostsze bary typu gis fis i przejedz pojedyncze struny jak Ci wybrzmia ladnie to jestes juz blizej sukcesu ^^ Tylko pamietaj ze tutaj naprawde nie chodzi tylko o sile

19

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Udaje już mi się w większości przypadków chwycić poprzeczkę co i tak jest dużym sukcesem dla mnie,ale dołożenie reszty palców powoduje osłabienie siły kciuka, ma ktoś zdjęcie z poprawnym chwytem, żeby wszystko się trzymało całości?

20

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Jasne http://guitarheaven.w.interia.pl/obrazki/akordy/barowy.JPG

21

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

i ne przejmuj sie ze tutaj moze byc jakis mniej wygodny bar chodzilo mi tutaj o koncepcje sam poporboj jak juz wczesnij wspomnialem gis albo fis sa prostsze

22

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

gis i fis są do chwycenia smile, ale póki co szybkie zmienianie chwytów barowych to czarna magia. Czeka mnie dużo treningu,ale mam zapał big_smile.Myślę,że po wakacjach będą jakieś efekty. Dzięki za pomoc, jeszcze nie raz tu na pewno napisze.

23

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

heh spoko narazie naucz sie z chwytow na pierwszej pozycji zmieniac na bary a pozneij z barow na bary mi tak bylo latwiej tongue

24 (edytowany przez jaro 2009-07-22 14:10:53)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

jak ja gram na  długo to zamiast palców tych co się gra boli mnie kciuk,niewiem czy to normalne, czy coś robię źle,HELP

Brzmienie idzie z łapy.

25

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ja się barowych chwytów nauczyłam 2 tygodnie temu - gram 6 miesięcy. Także polecam po prostu wytrwale ćwiczyć, a będą efekty smile jaro, może za mocno przyciskasz kciuk do tyłu gryfu ?

26

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

YEAH!!! Ja dzisiaj pierwszy raz zagrałem czystego barre chorda! big_smile smile
Z tego obrazka co wysłał Pearl i ogólnie wszystkie w których druga struna jest dociskana innym niż wskazujący palcem! big_smile
Tylko jeszcze nie dociskam dobrze na pierwszym progu barre'a, no czasem nie wyjdzie na 2gim
Ucze się ~2 mies ;D

27

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

gratulacje to juz duzy postep smile i luuz na pierwszym i tak glownie uzywac bedziesz akordu F big_smile

28

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ja już po dwóch miesiacach już kilka razy czysty h zagrałem. Co innego F, H i G. Byc może ma na to duży wpływ to, że mam klasyka.

Ibanez S320
Line 6 Spider IV 15

29

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Na klasyku jest stokroć łatwiej niż na akustyku. Ale też wymaga to pracy i wysiłku. Jeszcze pamiętam jak to było wink

"Nie ma nic piękniejszego niż gitara."
                           Fryderyk Chopin
no chyba, że to dwie gitary...

30

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Dzisiaj wyszedł mi w miarę czysty F dur, tylko nie jestem pewien czy dobrze go robię i czy ta metoda nie będzie mi przeszkadzać w przyszłości tongue . Przy robieniu go poza gryf wystaje mi spory kawałek palca a na filmikach itp. nigdy nie widziałem żeby tak było. Nie będzie mi to jakoś przeszkadzać i czy mogę dalej się tak uczyć ??

31 (edytowany przez Nemoris 2009-09-17 21:34:48)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Każdy gra inaczej.

W sumie miałem tu napisać od jakiegoś czasu,ale mi się nie chciało ;p
Gdzieś od 1,5 tygodnia wychodzą mi barre chordsy.A gram z 1 miesiąc wink

Vintage V100+Marshall VS100

32

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Bo to nie jest trudne tongue Ja sie dzisiaj zacząłem uczyć na poważnie barre i jak znalazłem swój sposób to mi poszła w kilka godzin smile oczywiście nie wychodzą za czyste no ale udało mi się F czyste zrobić raz i jestem dumny smile

33

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Nemoris napisał/a:

Każdy gra inaczej.

W sumie miałem tu napisać od jakiegoś czasu,ale mi się nie chciało ;p
Gdzieś od 1,5 tygodnia wychodzą mi barre chordsy.A gram z 1 miesiąc wink

Chciałbym to zobaczyć jak w płynnej grze wychodzą ci akordy barowe po dwóch i połowie tygodnia nauki...
Następny Hendrix rośnie.

34

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Nie zrozumiałeś mnie(może nie napisałem zbyt precyzyjnie).Mówiąc miesiąc miałem na myśli 1,5 tygodnia temu.Obecnie gram te  1,5 miesiąca(w przybliżeniu).Czyli akordy barowe zaczęły mi wychodzić po miesiącu gry.
Prawda,w trakcie gry nie zmieniam ich płynnie,zajmuję mi to gdzieś 2 sekundy.
Chodzi mi po prostu oto że wreszcie żadnej struny nie tłumie.
Widzę że tu jak ktoś coś szybko załapie to musi kłamać...

Vintage V100+Marshall VS100

35

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ja jeszcze nie mierzyłem się z akordami barre w grze, ale wcześniej nie mogłem wcale docisnąć żadnego barre żeby czysto brzmiał  nawet jak się starałem wiec to postęp tongue

36

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Pamietam, że gdy sie uczyłem grac, to w pierwszych dnaich nie chciałem sobie zaprztac głowy barami. Ale jakoś tak wyszło, że podczas ćwiczeń różnych nie-barrowych chwytow chciałem sprobować zagrac np F dur. Oczywiscie, na poczłatku wogóle mi nie wychodził, później stopniowo do niego doszedlem. nie pamietam juz po jakim czasie, ale nie zajęło mi to niewiadomo ile. Wg mnie jest to m. in. kwestia wyrobienia nadgarstka. Nie pozostaje nic tylko ćwiczyć wink

Squier Affinity Stratocaster + Kustom KG 112 FX
http://www.lastfm.pl/user/lucky3311 -  zapraszam!

37 (edytowany przez Turbaczek 2009-10-04 11:07:42)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

ja tam gram na akustyku ponad rok... z "normalnymi" chwytami zagram wszystko co znajdę a baree ni w ząb. Jedyny chwyt co mi wychodzi to "h" w piosence avril lavigne when you're gone. W pozostałych chwytach albo nie potrafię w ogóle zagrać (B), albo mi brzęczy 2 struna lub jej nie ma (np F) a już w ogóle ze wszystkimi mi schodzi +/- 2-3 s ze zmianą ;/ HELP !!!!

38

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Ciężko jest chwytać od razu czyste barry. Powinno zaczynać się naukę barów od ćwiczeń z chwytania. Jeśli nie będziesz wiedział jakich to napisz, pomogę.

39

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

Jakie ćwiczenia np?

40 (edytowany przez polusia93 2009-10-04 21:02:09)

Odp: Pytania do tematu Chwyty barowe

No to tak, ja zaczynałam od chwytania samym palcem wskazującym zaczynając od 1 progu, dwie pierwsze struny czyli E i H i po woli przyciskałam, szarpałam w struny aż zabrzmiało czysto i ponosiłam i przesuwałam palce po woli na kolejne progi tak do 7 i z powrotem. jeśli wyćwiczysz i bedzie Ci wszystko brzmiało czysto to chwytasz 3 struny i tak do 7 progu, i tak dalej aż będziesz szarpał 6 strun łącznie bez żadnych nieczystości. Następnie jak to opanujesz to ćwicz uproszczony F-dur. Tak ma wyglądać:

E---1-----------
H---1-----------
G-------2-------
D-----------3---
A---------------
E---------------

Na 1 progu chwytasz te dwie struny palcem wskazujacym, razem. Tak samo jak z przesuwaniem palca na strunach ten uproszczony F przesuwasz do 7 progu i z powrotem do uzyskania najlepszego efektu w bardzo wolnym tempie.
Ja takie ćwiczenia robie i jest dużo lepiej:) Powodzenia