1 (edytowany przez Shinigami 2010-06-15 19:43:06)

Temat: Plagiat?

Zastanawia mnie pewien fakt...
Uczymy się grać na gitarze, gdy już jako tako gramy, komponujemy, chcemy/ próbujemy stworzyć coś własnego. Robimy tak - nie, tak lepiej.. o! Tego szukaliśmy.
Stworzyliśmy jakiś kawałek, ale pojawia się problem - plagiat. Tyle się ostatnio o tym mówi.
Skąd wiadomo że nie skopiowaliśmy czyjejś pracy w naszym kawałku? Było tylu gitarzystów, tyle technik, riffów prostszych i trudniejszych - przypadek? Jak najbardziej możliwy.

2

Odp: Plagiat?

Nawet jeśli - i co z tego ? To że jakiś undergroundowy zespół z Sydney wymyślił riff, to nie oznacza ze każdy kto go zagra po nich to plagiat. Jak sam to wymyśliłeś to nie widze problemu. Ja sam wyczaiłem początek Fade to Black (przypadkiem) i jestem zdania że mam do niego takie same prawa jak meta. Gorzej, jak coś splagiatujesz nieświadomie, wpadnie ci jakiś riff w podświadomość, zagrasz to na gitarze
"kurwa, to jest genialne"
"stary, przecież to riff do Iron mana"
"o jezu..."

3

Odp: Plagiat?

WTF RAV? big_smile Najpierw coś napisałeś, a potem sam się zbiłeś xD

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

4

Odp: Plagiat?

RaV podał takie dwa przypadki. Pierwszy, że nie znasz danego kawałka, a wymyślisz mniej wiecej tai sam riff. Drugi taki, że gdziesz tam pamietasz jakis kawałek, w podświadomości, i nagle zaczynacz go grać, sklejasz, a jak już jesteś z siebie dumny, że wymyśliłeś własny kawałek, to okazuje się, że to jakaś znana piosenka.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

5

Odp: Plagiat?

Ta druga sytuacja jest strasznie demotywująca, tylko nie zawsze wiadomo czy rzeczywiście to było metodą skojarzeń, czy jednak samemu się na to wpadło. IMO nie jest możliwe stworzenie całego kawałka identycznego z takim, który już kiedyś powstał, a nawet jak będzie po części podobny to raczej się nie ma co tym przejmować tongue

6

Odp: Plagiat?

Z tym drugim prypadkiem kiedyś tak miałem, ale jak się okazało, że to jedna z piosenek Dream Theater, to nie rozpaczałem, tylko miałem satysfakcję, że sam rozpracowałem dany kawałek wink

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993