1

Temat: co mają zrobić leworęczni?

na początku chciałbym pogratulować strony i złożyć szczere wyrazy uznania na ręce autora, za proste i skuteczne podejście do tematu a co za tym idzie stworzenie fajnej pomocy dydaktycznej dla początkujących gitarzystów w sposób przejrzysty, tym bardziej  jednak dziwi mnie iż autor podchodząc profesjonalnie do tematu wypisuje coś takiego:


,,A co mają zrobić osoby leworęczne?

Jeżeli na co dzień preferujesz lewą rękę to w przypadku gry na gitarze masz dwie możliwości:

   1. możesz uczyć się grać tak jak osoby praworęczne,
   2. możesz robić wszystko odwrotnie, przełożyć struny i trzymać gitarę 'do góry nogami'.


Ja osobiście polecam pierwszy sposób, czyli ucz się tak jak osoby praworęczne.

Dlaczego?

    * skoro jest to dla Ciebie umiejętność nowa to nie ma większego znaczenia jak zaczniesz, i tak obie ręce musisz sobie wyćwiczyć,
    * będzie Ci łatwiej grać na gitarach Twoich praworęcznych znajomych, którzy stanowią z pewnością większość,
    * jeżeli masz gitarę z wycięciem w pudle rezonansowym to przekładając struny i trzymając ją odwrotnie tracisz możliwość wykorzystania tego wycięcia."

nic bardziej mylnego!!bzdura totalna, podstawowe informacje z dziedziny neuropsychologii powinny autorowi dać do myślenia. Polecać  należy sposób drugi czyli leworęczni powinni sie uczyć na gitarach przełożonych lub gitarach dla leworęcznych (nawiasem mówiąc w dzisiejszych czasach zakup gitary dla leworęcznych to nie jest żaden problem).

Takim osobom jest po prostu łatwiej się tak uczyć. To powinien być podstawowy powód, szczególnie dla początkujących!, dla którego takie osoby powinny podejmować decyzję o tym jaką gitarę/technikę wybrać a nie to że łatwiej będzie im zagrać później na gitarze kolegi czy na gitarze bez wcięcia!
uważam że sugestia autora strony może zwyczajnie zniechęcić przyszłych leworęcznych gitarzystów na samym początku swej przygody z  gitarą.
proszę nie traktować mojego posta jako atak lecz jako podpowiedź i chęć szczerej pomocy. być może autor zmodyfikuje wpis na stronie  odnośnie wyboru gitary przez osoby leworęczne.

dodam tylko że sam gram na gitarze już 10 lat i mam kilku kolegów którzy stanęli przed dylematem jako leworęczni na jakiej gitarze maja się uczyć grać i wierzcie mi ci którzy grają na przełożonej lub dla leworęcznych grają do dzisiaj a ci którzy myśleli że będą się uczyć tak jak wszyscy praworęczni porzucili szybko granie ze względu na spore trudności (być może byli trochę leniwi, a może zwyczajnie było im trudniej), i jest to reguła!od której zdarzają się wyjątki( np. koledzy autora). ponadto moja żona jest logopedą i o neuropsychologii oraz o zagadnieniach dotyczących rozwoju mózgu wie bardzo duuużo!także sugestie i uwagi moje nie są wyssane z palca. 

Reasumując:
Jeśli większość rzeczy robisz lewą ręką to wybieraj sposób drugi!!!

2

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Dobrze wiedzieć że jestem wyjątkiem od reguły.

Uczę się już jakieś 9- 10 miesięcy, nie mam z tym większych trudności i cieszę się bardzo że zacząłem się uczyć na "normalnej" gitarze.

Najwyraźniej coś u mnie z rozwojem mózgu nie teges.

"Va'esse deireádh eap eigean..."

3

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Ale nie próbowałeś uczuć się na gitarze dla leworęcznych.  Moze wtedy by było jeszcze lepiej smile

4

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Taa u mnie też, zacząłem się uczyć normalnie, gitarka będzie jutro tydzień a ćwiczę akordy na "praworęcznej" i umiem już grać ok. 3 piosenki z tabulatury...

Świerzowa Polska RLZ.
GG: 1242441

5

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Myślę, że nie ma jednej reguły - jednym jest wygodniej tak, a innym inaczej. Niech każdy zdecyduje sam jak woli. Nie dorabiajmy filozofii o budowie neuronów itd. Obawiam się, że te "podstawowe informacje z dziedziny neuropsychologii" to wymyślane na siłę eseje, aby jakiś naukowiec się dowartościował. Poza tym - jak napisał autor strony - w przypadku gitary i tak trzeba wyćwiczyć obie ręce, więc nie jest to długopis, który trzymany w "nie swojej" ręce ma mniejsze możliwości. A tak swoją drogą: mam wrażenie, że ta ręka, która przyciska progi ma więcej do roboty. Jestem osobą całkowicie praworęczną, a trudniej mi było wyćwiczyć dociskanie progów niż trącanie strun.

6

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Jak ktoś jest bardzo na lewo, czyli jego prawa półkula bardzo dominuje nad lewą to wtedy będzie mu o wiele trudniej nauczyć się grać tak jak praworęczni. Jednak takie osoby lepiej sobie radzą z grą bo prawa półkula odpowiada za muzykę i dlatego najlepsi gitarzyści są leworęczni np. Hendrix, Cobain,McCartney. Praworęczni mają niestety trudniej.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

7

Odp: co mają zrobić leworęczni?

Dzięki za uwagi smile

Mogę rzeczywiście napomknąć na stronie, że osobom leworęcznym może być łatwiej uczyć się grać na gitarach dla leworęcznych, choć oczywiście są i argumenty za tym, aby uczyły się grać na normalnych, które zresztą zacytowałeś. Nie uważam, aby były one totalną bzdurą wink

Jeżeli natomiast rzeczywiście podstawy neuropsychologii przemawiają za tym, aby osoby leworęczne uczyły się grać na gitarach dla leworęcznych to proszę o przytoczenie tych podstaw.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów