1

Temat: eRepublik

Witam!

Chciałbym zareklamować jedyny browserowy symulator ekonomiczno-społeczno-polityczny, jakim jest eRepublik.

eRepublik jest jedną z setek gier, w których gramy poprzez przeglądarkę. Z tłumu innych, wyróżnia ją to, że osoba która spędza przy grze 15 godzin dziennie, nie ma przewagi nad tą, która grze poświęca parę minut. Ze względu na charakter gry, jest ona dość ciężka do zaszufladkowania. W grze wcielamy się w obywatela wirtualnego państwa (państwa te odpowiadają państwom jakie znamy z prawdziwego świata). Obywatel na początku swej drogi zatrudnia się w jednej z gałęzi przemysłu, aby z czasem stać się żołnierzem walczącym w obronie własnego kraju, dziennikarzem przemawiającym do setek innych graczy na łamach swojej gazety, politykiem decydującym o przyszłości własnego kraju, jak i biznesmenem stojącym na czele prężnych firm, lub, co najciekawsze, pełnić wszystkie te role na raz.

eRepublik oferuje dość złożoną symulację ekonomiczną - myślę, że wystarczy powiedzieć, iż każdy kraj może ustalać, poprzez głosowanie kongresu, wysokość podatków dla każdego sektoru gospodarki. Każdy kraj posiada własną walutę, na której kurs wpływ ma wiele czynników (w razie potrzeby kongres może dodrukować pieniądze, narażając kraj na inflację). Grając na rynku walutowym można dorobić się dużych pieniędzy, ale równie łatwo można je stracić.

Gra stwarza możliwość tworzenia alternatywnego biegu historii. W tej chwili największymi potęgami są Francja, Węgry oraz Indonezja, będące w sojuszu PEACE, który rozpoczął, powoli kończącą się III WŚ. USA całkowicie zniknęło z mapy europy, a EDEN (sojusz do którego należą Polacy, przeciwnik PEACE) podnosi się po długiej serii porażek - niedawno, po spektakularnej walce, odbiliśmy region Asturia, należący pierwotnie do Hiszpanii, a okupowany przez Francuzów. Skoro tak wygląda rzeczywistość w eRepublik, to dlaczego Ty nie miałbyś jej zmienić?

Najważniejszym aspektem gry jest jej społeczność - tak na prawdę gra zaczyna się interesująca, gdy czytamy prasę, jednoczymy się w partiach politycznych oraz grupach militarnych, rozmawiamy z innymi na ircu oraz spotykamy graczy w rzeczywistości (trwają właśnie staranie o ogólnopolski zjazd graczy eRep)

Zarejestrować możecie się z tego linka, ale byłbym zobowiązany, gdybyście zrobili to z mojego referrer linka. W pierwszym przypadku, po osiągnięciu 6lvl dostaniecie 5 gold (jedyna waluta o zasięgu międzynarodowym), a w drugim zarówno Ty jak i ja dostaniemy 5 gold (nic nie tracisz, a ja dzięki Tobie mogę zyskać smile). Na jakąkolwiek z opcji się zdecydujecie możecie liczyć na moją pomoc, zarówno merytoryczną jak i finansową smile

Warto rozglądać się w artykułach za akcjami "dokarmiania" początkujących, organizowane są dość często

Krótki scenariusz rozwoju, czyli co robić aby szybko awansować?
- rejestrujemy się w Polsce, w szpitale Mazovia (znajduje się tak szpital Q5, który pozwala na zwiększenie częstotliwości walk dla ojczyzny)
- zatrudniamy się po raz pierwszy (Market > Job Market, polecam branże manufacture, bądź land, choć ta druga prędzej czy później oznaczać dla nas będzie emigrację do krajów, w którym ta branża jest lepiej opłacalna)
- pracujemy (My places > Company > Work)
- wgrywamy avatar (My places > Profile > Edit profile)
- kupujemy Food Q1 (jedna gwiazdka) (Market > Marketplace)
- trenujemy (My places > Army > Train)

następnego dnia będziemy mieli już level 3. W praktyce przez pierwszy tydzień gra ogranicza się do pracy  / treningu i kupienia chlebka. Potem gra się rozkręca. Od samego początku polecam przebywanie na kanale ircowym polskiej społeczności - gracze odpowiedzą tam na wszystkie Twoje pytania oraz chętnie wspomogą Cię finansowo)


Przydatne linki:

#erepublik.pl w sieci Quakenet - polski kanał IRC eRepa
strona gry
strona polskiej społeczności eRepublik
forum polskiej społeczności eRepublik
poradnik dla początkującego - z niego dowiecie się wszystkie co najważniejsze
eRepublik Wiki (także w języku polskim)

Dziękuję za uwagę smile

2

Odp: eRepublik

Toś się chłopie rozpisał tongue musi być ciekawe ale dzis juz nie mam czasu ;p zajrze na to jutro

3

Odp: eRepublik

starałem się telegraficznym skrótem, ale i tak napisałem absolutne minimum wink

4

Odp: eRepublik

Zachęciłeś mnie dwoma zdaniami, reszta była niepotrzebna tongue

5

Odp: eRepublik

RunMan napisał/a:

USA całkowicie zniknęło z mapy europy...

A było kiedyś na mapie europy? neutral

I jeszcze jedno - da się stworzyć własny kraj?