Temat: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Witam, postanowiłem się wrócić do podstaw(po raz N, problem z tak zwanym słomianym zapałem) czyli do podstawowych akordów zauważyłem u siebie problem z banalnym lecz jak zwykle nie banalnym akordem dla mnie. Chodzi o A-dur, a konkretnie o to że przy trzymaniu tego akordu, struna D brzęczy. Próbuje palec wskazujący przesunąć bliżej blaszki progu( idąc w strone główki gryfu). Struna jest wtedy stłumiona, no to ja ją  mocniej do gryfu, struna brzmi lepiej, ale ból nadgarstka jest porównywalny do trzymania barre(które z resztą też mi idą jak krew z nosa), ułożenie ręki likwidujące ból sprawia że tłumie E wiolinową , demotywuje mnie to bo nie widze żadnych postępów. Pytanie czy to problem z moją ręką, nie chcę zrzucać tego na gitarę, bo to by była głupia wymówka, czy ktoś z was miał taki problem?

2

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Ja trzymam prawie przy poprzednim progu. Pewnie musisz po prostu mocniej trzymać - rzeczywiście potrzeba trochę siły. Albo łap jednym palcem - też dobre rozwiązanie.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

3

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Spróbuj złapać inaczej ten chwyt, mianowicie palcem wskazującym strune G, środkowym D i serdecznym H, mi jakoś dużo wygodniej jest tak łapać niż klasycznym sposobem smile

4

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

W tym momencie przy sposobie mrgreg brzęczy mi G

5

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Nie ma rady, ćwicz siłę palców.

Fender Stratocaster MiA + Marshall VS 8080
poradnik teorii gitarowej - http://www.sendspace.pl/file/ec10e24565 … za-ver-2-0 wink

6 (edytowany przez Amro 2013-05-10 10:51:37)

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Staraj trzymać się najbliżej wyższego progu ( najdalej od główki) wtedy struny nie będą brzęczeć. Ja trzymam akord A palcem wskazującym (jednym) i też tłumię strunę E1. Przy graniu piosenki po prostu ja wytłumia całkowicie i też ładnie brzmi. Kiedy gram fingerstyle to łapie wskazującym środkowym i serdecznym w taki sposób, że wskazujący dociska najgrubszą strunę. Próbuj przesuwać palce a nie mocniej dociskać. Jak boli to ie dobrze. (sam ćwicze barre dalej bo po 2-3 kawałkach na owych akordach ręka zaczyna boleć). Trzeba szukać sposobu a nie rozgniatać gryf palcami. Pamiętaj aby palce kłaść jak najbliżej korpusu gitary(przy wyższym progu) i dociskać jak najlżej się da.
Ktoś mi kiedyś powiedział, że ''po tym poznasz, że gitarzysta jest początkujący- Dusi gryf, bo wydaje mu się, że struny będą brzęczeć'' a wystarczy odpowiednia technika, którą trzeba wyćwiczyć, i która przychodzi zwykle po latach. Czytaj to, że starasz się mocniej dociskać to normalne ( sam się na tym złapie czasem). Chodzi o to aby to zauważać i próbować grać techniką nie siłą.
P.S. Zwróć uwagę jak w teledyskach gitarzyści luźno grają ( lata praktyki) Czasem wydaje się, że tylko kładą rękę na gryfie a używanie mięśni dłoni widać tylko podczas bendów. Pozdrawiam początkujących ;p
Aha oczywiście palce też muszą być wycwiczone/rozciągnięte/obyte, bo same z siebie nie będą grały- ale jeśli będziesz ćwiczył to ''władza w palcach przyjdzie sama

7

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

Proponuje zacząć od Asus2 - przy standardowym chwycie mały palec w powietrzu, nie dociska struny B (użycie dwóch palców nie męczy tak ręki). Potem kłaść mały palec na drugim progu dla A-dura i potem mały palec na 3-cim progu dla Asus4. Taka sekwencja będzie dobrym ćwiczeniem, w różnej kolejności rzecz jasna smile

Mała uwaga - często A-dura łapie się palcem wskazującym (można też serdecznym) robiąc poprzeczke na drugim progu, trzeba tylko mieć technike kostkowania, która omija najcieńszą strunę - to przychodzi z czasem, polecam jednak to też ćwiczyć. Na podobnej zasadzię idą kolejne chwyty durowe A-podobne (częściej się je gra na elektryku jednak).

8

Odp: Jak poprawnie złapać chwyt A-dur?

zrób sobie poprzeczkę z palca wskazującego, najprostszy chyba sposób na chwyt A-dur... trzeba tylko wygiąć odpowiednio palec żeby złapać D,G i B jednocześnie  starając się nie tłumic e1. Bez e1 brakuje mu takiego "dzwonu" ale jak najbardziej akord jest wporzadku i brzmi więc nie przejmuj się.

dla otuchy powiem ci, że wielu gitarzystów nie lubi tego chwytu ;p