1

Temat: Ułożenie kciuka

Witam!

Od niedawna wziąłem się poważnie za grę na moim elektryku, który leżał sobie już kilka dobrych lat, wcześniej zabrakło zapału i chęci, ale teraz mam zamiar to zmienić smile
No więc przechodząc do sedna, jak to jest z graniem akordów na elektryku? jedni piszą że kciuk powinien spoczywać jak najbardziej pionowo względem gryfu, a inni żeby leżał tak jak komu wygodnie, nie chcę nabrać złych nawyków już na samym początku, czy chodzi o to że trzymać kciuk pionowo powinno się grając na klasyku? tam gryf jest dużo szerszy i ma to sens, jednak na elektryku znacznie wygodniej i szybciej gra mi się jeśli kciuk tak jakby lekko oplata gryf, który sposób jest prawidłowy? będe wdzięczny za wszelkie porady smile

Pozdrawiam
Greg

2

Odp: Ułożenie kciuka

Skąd ja znam ten dylemat wink Ja gram na akustyku i też zawsze mam kciuk na wierzchu. Na początku w ogóle nie zwracałem na to uwagi i odruchowo tak się nauczyłem. Dopiero potem doczytałem, że teoretycznie kciuk powinien leżeć za gryfem. Po pewnym namyśle postanowiłem jednak nadal grać tak, jak mi wygodnie. Tak jak napisałeś, ta zasada tyczy się chyba bardziej klasyków.

Akustyk i elektryk mają na tyle wąski gryf, że kciuk może spokojnie sobie wystawać. Czasami jest no nawet wygodne, bo można sobie przytłumić nim najgrubszą strunę. Tak więc na Twoim miejscu grałbym z kciukiem na wierzchu.

Poza tym Amy MacDonald też gra z kciukiem na wierzchu, więc chyba tak jest dobrze wink

[video]http://www.youtube.com/watch?v=jsJo5rT3KKg[/video]

3

Odp: Ułożenie kciuka

ok dzięki za odpowiedź, próbowałem z wyprostowanym kciukiem i czułem się jakbym zaczynał od początku naukę chwytów wink jednak nie wiem czy tylko takie odnoszę wrażenie, ale wydaje mi się że akordy brzmią "czyściej" z wyprostowanym kciukiem, kiedy dociskam struny opuszkami, zaraz pod paznokciem, a nie tak jak wcześniej, bardziej pod kątem... nie wiem czy to co napisałem jest do końca zrozumiałe, mam nadzieje że tak big_smile nie wiem właśnie czy to wina tego nieszczęsnego ułożenia kciuka, czy po prostu coś innego robie źle, bo czasem struny brzęczą i wydają nie do końca takie dźwięki jakie chciałbym uzyskać smile