1 (edytowany przez Nikos 2009-07-02 05:42:57)

Temat: Porady na temet pielęgnacji gitary

PIELĘGNACJA
Instrumenty, w których obudowa została polakierowana poliestrem, poliuretanem lub akrylem, należy czyścić flanelą lub inną tkaniną nie rysującą powierzchni można z powodzeniem używać preparatów antystatycznych oraz nabłyszczających.
Instrumenty w których powłoką zewnętrzną jest politura szelakowa wszelkie konwencjonalne preparaty czyszczące na bazie spirytusu mogą spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni. Są jednak dostępne środki odświeżające politurę.I oczywiście krem "Nivea" big_smile

STROJENIE
W przypadku w którym są nowe kołki stroikowe oraz struny instrument przez pierwszy rok będzie bardziej podatny na rozstrajanie, a to za sprawą nie ułożonych tychże części.
W tej sytuacji będzie konieczne strojenie po upływie ok. 6-cy od wymiany, intensywność gry ma tu oczywiście również duże znaczenie.
Po upływie roku od wymiany, przy umiarkowanej intensywności grania, strój wytrzymuje do roku czasu.
Oczywiście rozstrajanie jest procesem postępującym i przy intensywnej grze czystość stroju będzie się pogarszała szybciej.

WILGOTNOŚĆ
Bardzo wiele właścicieli instrumentów nie zdaje sobie sprawy, że drewno posiada właściwości higroskopijne (przy zwiększonej wilgotności pęcznieje, przy zmniejszonej kurczy się)

Optymalna wilgotność pomieszczenia wynosi od ok.45-60%, niestosowanie się do tych wymogów może spowodować nieodwracalne w skutkach zmiany, np. popękanie dna, strojnicy, mostków itp.

TEMPERATURA
Temperatura nie ma aż tak istotnego znaczenia dla elementów drewnianych, jest jednak ustalone optymalna ciepłota pomieszczenia od ok.18-22 stopni C. Nagłe i znaczne skoki temperatury mają wpływ na trwałość stroju.

POŁOŻENIE
Najdogodniejsze miejsce dla instrumentu jest po przeciwległej strojnie okna (tak by nie padały nań bezpośrednio promienie słoneczne), ok.20 cm od ściany oraz ok.1,5m od źródła ogrzewania.

Mam nadzieje że komuś się przyda smile

USA Venture Trooper Master Cutaway VTMC - TSB

2

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Fajny poradnik chociaż jak ja kupowałam moją gitarkę w sklepie to facet mówił że najlepszy dla gitarki jest krem niwea ;p bo pozostawia na niej warstę tłuszczu... I tak naprawdę to najgorsze dla gitary jest stanie przy kaloryferze który jest odkręcony, bo po 2 dniach gitara normalnie się rozkleja wink... A co do tej gitary to w sklepie w którym była specjalnie dla gitar była wysoka wilgotność a na podłogę lali wodę 2 razy dziennie wink

3

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

No i powiedzial Ci racje ja sam uzywam kremiku ^^ a co do tych rad Nikosa to... kurcze no, bede musial odmierzyc 20 cm od sciany bo chyba zle stoi big_smile najprosciej chyba dba sie o gitare tak jak napisala natka ;P no i nie gra sie z brudnymi rekoma jak z ksiazka ktorej nie czyta sie z brudnymi lapami ^^

4

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

No i o to chodzi żeby na forum napisac prosto żeby każdy załapał smile A Pearl wiesz bez przesady z tym centymetrem można na oko xD

5

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Nom ale żeby nie było ze coś tutaj neguje Nikos bardzo dobrze napisał co do pielęgnacji gitary i tez się z nim zgadzam tylko ta dokładność trochę mnie z nóg z bila big_smile

6

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Ja aż tak dokładny nie jestem ;pp
A gitara się trzyma smile

USA Venture Trooper Master Cutaway VTMC - TSB

7

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Hmm... u mnie gitara po przeciwległej stronie okna, promienie słoneczne raczej nie padają bo okno jest na wschód, ale raczej drugi blok zasłania, a nawet jakby padały to gitarka jest w pokrowcu, od źródła ogrzewania jakieś 7 metrów i 1 cm od ściany big_smile

8

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

A więc gratuluje wyboru miejsca big_smile

USA Venture Trooper Master Cutaway VTMC - TSB

9

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

A tym kremikiem nivea to po wyczyszczeniu smaruje sie pudło na wierzchu??

10

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

No a dasz rade wewnatrz big_smile?

11

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Pff....:P Aleś się doczepił:P Po prostu nie chce czegoś spaprać:D

12

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Nie no ok nie chciałem nic się doczepiać tongue. Jak gitara jest czysta znaczy nie ma na niej jakiś dziadów albo papierów to smaruj :] Tylko pamiętaj nie za dużo bo drewno zamiast być nawilżone będzie zatopione tongue

13 (edytowany przez Nikos 2009-07-02 05:28:02)

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Jeśli za dużo nasmarujesz i dasz w miejsce gdzie jest ciepło gitara popęka. A tego chyba nie chcesz prawda wink?

USA Venture Trooper Master Cutaway VTMC - TSB

14

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Właśnie dlatego się pytam jak to zrobić, żeby coś się z nią nie stało jak posmaruje:)

15

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Bierzesz trochę kremiku i rozmarowujesz czymś (najlepiej w sklepie kupic sobie pieluche za 2zł)
Bo jest miękka i nie porysujesz pudła ;D

16

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

HaHaHa:D takie objaśnienie mi wystarczy w zupełności:P

17

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

a gitara nie jest potem tłusta? bo ja mam takie pudło na wysoki połysk i jakoś sobie nie wyobrażam, żeby to miało chłonąć krem...

18

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Czym czyścicie podstrunice i struny?

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

19

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Ja strun nie czyszcze bo mi one nie przeszkadzaja ale wiem ze niektorzy uzywaja specifikow do kupienia w sklepie muzycznym. Podsturnnice czyscze zwyklymi jakimis specyfikami do mebli ^^ wiem co o tym sadzicie ale jakos nie mam do tego specjalnej metody big_smile a red jak masz takie pudlo no to tez nie radze kremikiem. Kup sobie zwykla szmatke (zwykla znaczy nie szmatke do podlogi)tylko taka zeby nie drapala za bardzo pudla najlepiej kup w sklepie muzycznym chociaz ja uzywam takich fajnych niby to monitorow LCD i tez sie sprawdzaja big_smile

20

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Po co kupować jakieś szmatki?

Do czyszczenia pudła, podstrunic itp. najlepsze są zwykłe waciki po 1zł. Na jedno czyszczenie całej gitary 2 powinny starczyć wink  Byle nie za dużo ,,specyfiku do czyszczenia" (nie wiem, pronto, czy krem Nivea:)) bo gitara będzie dłużej ,,wysychać" i będzie tłusta w dotyku.

21

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Ja tam wolę użyć szmatki. Najlepiej ta z mikrofibry, nie potrzebuję wtedy żadnych specyfików, żeby była czysta smile No dobra, od czasu do czasu pożyczam od kolegi specjalnego wosku do czyszczenia czy czegoś takiego tongue

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

22

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

red napisał/a:

a gitara nie jest potem tłusta? bo ja mam takie pudło na wysoki połysk i jakoś sobie nie wyobrażam, żeby to miało chłonąć krem...

No wiesz, najlepiej to robić późnym wieczorem (chyba, że grasz w nocy), bo gitara na rano już jest do grania. Jednak jak przesadzisz to będzie tłusta. Smaruj tak by nie było nigdzie widać koloru kremu. Taka cieniutka warstwa wystarczy wink

23

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Hej. Mam pytanie co do czyszczenia gryfu. A więc na gryfie przy progach zrobił się taki niemiły osad smile Już dłuższy czas jest ale nie było kiedy się zająć tongue . I właśnie polecacie jakiś płyn do tego? Czy w ogóle jak to wyczyścić?

24

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Pronto (jeśli jesteś za domowymi sposobami) lub jakieś preparaty (np. Dunlop).

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

25 (edytowany przez Myszon 2009-08-13 14:04:56)

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Do czyszczenia podstrunicy jest olejek cytrynowy. Co prawda kosztuje jakieś 15 zł, ale wystarczy kropla na jeden próg, więc na bardzo długo starcza smile

26

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

http://www.allegro.pl/item709049838_dun … ml#gallery Taki naprzykład?

27

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Mam pytanie czym można czyścić mahoniową podstrunnice ? Bo czytałam, że olejek cytrynowy jest tylko to hebanowej i palisandrowej.

28

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Właśnie ten Dunlopa jest najlepszy smile Tylko coś trochę podrożał.

29

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Wiecie co, nie wiem, czy to nie dziwne ale moj nauczyciel ostatnio wyczyscil moja gitare woskiem samochodowym smile lsnila sie jak nowa smile

30

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Hej. w muzycznym nie było cytrynowego i gościu mi to wciskał http://www.allegro.pl/item720787230_dun … ml#gallery mówił że do strun i podstrunnicy a tu czytam na allegro ze tylko do strun ;p to prawda?

31

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Jest napisane do konserwacji i czyszczenia strun czyli do podstrunnicy tez wink

32

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

no właśnie konserwacji i czyszczenia strun więc do podstrunnicy chyba nie bardzo big_smile

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD

33

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

spokojnie mozesz korzystac do podsterunnincy, ale jesli was to uspokoi niech wypowie sie ktos inny, wkoncu czlowiek omylnym jest.

34

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Ja tego specyfiku tylko do strun używam. Do podstrunnicy Dunlop ma inne płyny.

Epiphone G400 CH r. 2006 + Roland Cube 30X
gg:5122421

35

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Ja chyba go użyje do podstrunnicy też wink pozdro

36

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

I jeszcze jedno. To trzeba od razu wytrzeć czy ma zostać?

37

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Znaczy ja to robie czym innym bo jest taniej ale robie to tak zeebye troche tego zostalo zeby wchlonelo cos. Tylko nie zostawiaj jakies widocznej warstwy i powinno byc ok. Pamietaj zeby wytrzec dobrze ten brud blisko progow bo tam zawsze najwiecej brudu sie zbiera tongue

38

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

no własnie wiem

39

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Witam, posiadam ibaneza s420 w kolorze czarnym ktory ma mahoniowy korpus, jednakze zastanawia mnie czym jest pokryty? swiecacy lakier to nie jest...to jest matowe cos tongue ale nie jestem pewnien co. Moze ktos mial stycznosc z ta gitara i wie, czym jest pokryty korpus? pytam powniewaz zastanawiam się nad kupnem czegos z dunlopa do  konserwacji korpusu. Gryf akurat jest pokryty (chyba, tak mi sie wydaje) matowym lakierem, więc do gryfu chyba bedzie dobre to:http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akcesoria/do-czyszczenia/dunlop-654 , zastanawia mnie tylko co do tego korpusu. Pozdrawiam

Ibanez S420 + Marshall MG15 CD

40

Odp: Porady na temet pielęgnacji gitary

Korpus jest lakierowany czarnym matem. Co do gryfu to raczej chodziło Ci o podstrunnicę prawda? Jest ona wykonana z Palisandru, który nie jest lakierowany - po prostu ma już taki kolor. A gryf sam w sobie nie jestem w stanie stwierdzić po samych zdjęciach z GC wink Kup jakiś płyn dedykowany pod matowe korpusy i jakiś inny do czyszczenia podstrunnicy.

"Gitara jest ludzką duszą wysyłającą wiadomość poprzez sześć strun."
Yamaha F-310
Schecter Omen Extreme DVS + Laney LV 100 + Soldano Atomic 5W [DIY] + Line 6 Floor POD