1

Temat: Na czym sie skupić podczas gry?

Jak już pewnie wiecie jestem początkujący i mam pewien problem.

Nie mam pojęcia na czym skupić swój wzrok podczas gry. Czy na lewej, czy na prawej dłoni.

Podam przykład:

e|--------------|--------------|--------------|
H|--------0-----|--------0-----|--------0-----|
G|-----0-----0--|-----0-----0--|-----0-----0--|
D|--5-----------|--4-----------|--2-----------|
A|--------------|--------------|--------------|
E|--------------|--------------|-------------|

naciskam D - gram - wzrok na lewą rękę, zmiana progu - powrót wzrokiem do prawej ręki, znowu gram - powrót do wzroku do lewej ręki... i tak w kółko.

No i właśnie zabiera mi to zbyt dużo czasu.
Mam się skupić na prawej czy lewej ręce?

i...

Co mam robić kiedy nie nadążam zmienić progów?

2

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

naciskam D - gram - wzrok na lewą rękę, zmiana progu - powrót wzrokiem do prawej ręki, znowu gram - powrót do wzroku do lewej ręki... i tak w kółko.

Rób  właśnie tak. Całe obycie z gitarą przychodzi z czasem. Cierpliwości. Za tydzień (może dłużej może krócej ;P ) będziesz grał to z zamkniętymi oczami.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

3 (edytowany przez Sylwestersobinek 2009-06-07 13:26:13)

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Jak grasz chwytami to trzeba się chyba bardziej na lewej ręce skupić a jak grasz solówki to trzeba się wysilić i rozdwoić się xD

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

4

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Hehe no z tym rozdwojeniem to tez bym tak chcial tongue ale ja porponuje raczej inna metode ktora tez jest niejakim cwiczeniem codziennym minowicie jedz Arpegio na pustych strunach (ktorych chcesz) tak by palce na spokojnie sie przyzwyczaily do odleglosci miedzy strunami ich umiejscowienia itp. jak bedziesz umial tak pojechac 3 razy myslac w tym czasie o lecie i ladnych dziewczynach to mozesz zaczynac grac lewa reka tak jak jest na tabie powyzej ^^ a i jak sama nazwa wskazuje jest to cwiczenie codzienne co skalnia sie ku codziennym cwiczeniom starczy jak bedziesz tak gral 3 minuty dziennie a po misiacu zobaczysz ze poprawi Ci sie styl gry.
Aaaa wlasnie i pamietaj by przy Twoim arpegio nadgasrtek nie byl "przylepiony" do pudla :]

5

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Skupiaj się na lewej ale to zagrasz bez patrzenia na gitarę.

6

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Jak zawsze, biegłość wymaga czasu. Musisz po prostu ćwiczyć, a nim się spostrzeżesz, prawa ręka będzie chodziła sama. I nie po 3 minuty dziennie, bo jeśli tylko tyle możesz poświęcić gitarze, to lepiej odpuść sobie już w tej chwili, gdyż w takim tempie będziesz grać najprostsze utwory za lat dwadzieścia.

7

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Oj Jester zle mnie rozumiesz takie cwiczeniu tego typu co ja podalem to cwiczenia paro minutowe na rozgrzanie palcow i poprawienie techniki gry nie wiem czy bedzie Ci sie chcialo cwiczyc ten jeden arpegio przez powiedzmy godzine wink chociaz jak bedziesz to robil przez godzine to sczerze podziwiam. Pelno jest takich cwiczen 3-5 minutiwych dziennych i wierzcie mi one pomagaja, w szkolach muzycznych  zawsze znajdziecie takie cwiczenia by po porstu poprawic swoja technike;) No i oczywiscie nie chodzilo mi tu o to ze masz grac na gitarze 3 minutydziennie ^^ tylko to cwiczenie masz robic 3 minuty. Jesli bedziecie chcieli moge wam dac cwiczenia do poprawienie techniki jendak jesli juz bedziecie  je skutkowac to pamietajcie o systematyce bo bez tego nic nie wyjdzie ;]

8

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Ja tak mogę big_smile Zdarza się, że gram jeden fragment przez 15 minut bądź dłużej, aby wszystko brzmiało tak jak trzeba. Później mi się nudzi (;)) i albo gram całość albo zmieniam utwór.

9

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

chociaż o biciu to ja już nie myślę, skupiam się słównie  na chwytach. A jak chwyty se opanuję to bez patrzenia gram

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

10

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Pearl ja bym o takowe ćwiczenia poprosiła. Wrzuć je tutaj.

11 (edytowany przez Pearl 2009-07-21 23:44:31)

Odp: Na czym sie skupić podczas gry?

Zostawiłem to sobie na koniec bo tego najwięcej. Jak pisałem najważniejsza tutaj jest systematyka, te ćwiczenia co dam są ćwiczeniami około 15 minutowymi wszystkie. Kiedy je wykonujemy musimy pamiętać by ręce nie były "zgrabiałe" albo sztywne z jakiegoś innego powodu.Ćwiczenia opracowane przez mojego nauczyciela. Dodam jeszcze byście uważali na prawą rękę - nie może ona dotykać mostka ani pudła rezonansowego ma być luźna! Miłej nauki i powodzenia jak i zaciętość, tak na prawdę to nie szkoła muzyczna uczy tylko sami do czegoś dochodzimy, w muzyce tak powstają najwspanialsze utwory ;]

ĆWICZENIA CODZIENNE NA POPRAWIENIE TECHNIKI GRANIA NA GITARZE (ok.15 min)

Oznaczenia:

Palce prawej reki
p - kciuk
i - palec wskazujący
m - p.środkowy
a - p. serdeczny

1.Uderzaj po 4x palcami "p" , "i" , "m" , "a" w odpowiednio struny E6(6) G(3) H(2) e1(1)

2. Uderzaj po 4x "p" w struny E6(6) , A(5), D(4)

3. Uderzaj naprzemiennie po 4x palcami "i" , "m" w struny G(3), H(2), e1(1)

Ćwiczenia na arpeggio (bicie w pojedyńcze struny) bijcie w struny jakie chcecie mogą być puste lub nie ale pamiętajcie że kciuk czyli palec "p" jest od basówek. Od razu będę pisał palce bez cudzysłowów skapniecie się o co biega ;]

1)p,i,m,i
2)p,i,m,a
3)p,i,m,a,m,i
4)p,i,m,i,a,i,m,i

Zmiany pozycji akordu

Ćw pół tonowe* + ćw nr. 3

Ćwiczenia na Legato
1) np lecisz strune E6 w górę czyli kolejno progami 1h2h3h4 robiąc legato lub hamer on jak to niektórzy piszą w tabach ;]
2)legato w dół czyli robicie to samo na ktorejś ze strun tylko zaczynać od 4 progu np ^^

Prawidłowe legato powinno wyglądać tak że w gorę bijemy tak mocno żeby struna wydobyła dźwięk z czego wzięła się nazwa hamer od angielskiego młotek, a z kolei w dół należy strunę trącić dodatkowo palcem u lewej ręki tak żeby wyszły również 2 dźwięki( ale pamiętajcię by ją tam trącić palcem u lewej ręki dodatkowo!) na tym forum nieźle legato wyszło koledze kresterowi w coverze utworu mettalici podam link żeby pokazać jak powinno to wygladać prawidłowo ;]
[video]http://www.youtube.com/watch?v=cWcTosuFVQg[/video]

Na koniec początkującym gitarzystom jak i gitarzysztką życzę powtórnie już wytrwałości i tego czegoś co pozwala odróżnić prawdziwego muzyka od wykutego na blachę w szkole wyrwi druta. Wielu nagrań i miłych (końcowych wakacji) ;]


*znaczy żebyś zminiał/ła tony(progi wraz z uderzeniem w strune)